Priit Kuusk, ERP uudised 20. veebruaril 2014

Briti noorema põlve koorijuht ja dirigent Rupert Gough on juba mitmendal ringil tutvustamaks Eesti ja kogu Balti regiooni uuemat muusikat tema käe all tegutsevate muusikakollektiividega Suurbritannias ja kaugemalgi.

Rupert Gough'i kunstilisel juhtimisel tegutseb Londoni ülikooli Royal Holloway kolledži kammerkoor oma tudengeist ja noortest üsna sageli vahetuva koosseisuga. Läinud suvel saime neid Tallinna Jaani kirikuski kuulata laulmas koos Tallinna Kammerorkestriga, mil keskpunktis oli Tõnu Kõrvitsa looming nende salvestatud CD „Kreegi vihik" esitluskontserdina.

Tõnu Kõrvitsa „Kreegi vihik" sai tuntud inglise firma Hyperion heliplaadile Royal Holloway koori (asutatud 1886. aastal) ning maineka Britten Sinfonia ühisettekandes. Ettekannet juhatas koori alaline dirigent ning kolledži organist Rupert Gough (s. 1971). Hyperion Records laskis plaadi müügile 1. juulil 2013 ning see sai kohe kiitva arvustuse ajakirjas International Record Review.

Kogu CD kannab nimetust „Kreek's Notebook: Spiritual Songs from the Baltic States". Tõnu Kõrvitsa loodust on siin salvestatud lisaks 8-osalisele „Kreegi vihikule" ka tema a cappella kooripoeem Emily Jane Brontë luulele „The Night is Darkening Around Me" („Öö pimeneb mu ümber"), samuti läti heliloojate Artūrs Maskatsi ja Pēteris Plakidise koorimuusikat.

Royal Holloway koor tegi mullu ju Baltimaade turnee, alustades Leedust Pažaislio festivalilt Kaunases, seejärel Vilniuses, Lätis esines briti koor viiel kontserdil, sh Läti üldlaulupeo üritustel koos läti kooridega, samuti Valmieras ja Dubulti orelifestivalil ning Riia Toomkirikus. Eestis laulis Briti noortekoor lisaks Tallinnale veel Viljandis, avades oma kontserdiga vanamuusika festivali.

Royal Holloway kooril ja nende dirigendil on juba aastatepikkused sidemed Balti riikide ja Skandinaavia heliloojatega. Nende loomingut kohtab koori kontserdikavades ja koori heliplaadid on leidnud head tähelepanu. Nii sai 2009. aastal ilmunud CD läti helilooja Rihards Dubra loomingust tiitli Recording of the Year 2010 (Musicweb International) ning leedulase Vytautas Miškinise CD (2010) vääris ajakirja Gramophone Editor's Choice'i. Nüüdseks on koor salvestanud kokku kolm CD-d Baltimaade muusikast, aga ühel varasemal on nende poolt jäädvustatud ka Arvo Pärdi „Magnificat". 2012. aastal ilmutati rootsi helilooja Bo Hanssoni autoriplaat „Endless Border". Arvo Pärdilt on lauldud ka pala „Bogoroditsje Djevo", samuti üksikuid osi Tõnu Kõrvitsa „Kreegi vihikust".

Värske sündmus ootab ees koorisõpru homme, reedel 21. veebruaril. Õhtul kell 20.30 hakkab Bristolis St George'i katedraalis kõlama Rupert Gough'i uus kava „Late Night Baltic Elegies". Koos Bristol Ensemble'iga toob Royal Holloway koor tema käe all ettekandele läti tuntuma helilooja Pēteris Vasksi pala „Dona nobis pacem", seejärel koguni neli teost Arvo Pärdilt („Magnificat", „Silouans Song", „The Deer's Cry" ja „Spiegel im Spiegel") ning siis Tõnu Kõrvitsa „The Night is Darkening" ja „Thule eleegia".

LTB - JuzsportsShops | adidas am4par women wear shoes , Sunrise Underwire Bikini Top by Endless Online , JofemarShops , Australia