Priit Kuusk, ERP uudised

11. veebruaril 2014

Eesti laulja, tenor Juhan Tralla, kes tegutseb Saksamaal Mannheimi Rahvusteatri solistina alates aastast 2009, laulab koduteatris mitmetes ooperilavastustes järjest kandvates osades. Veel mitmed teised eestlased on Saksamaal neil päevil laval või orkestri ees.

Veebruarikuul on Juhan Trallal esinemised Printsi osas Sergei Prokofjevi „Armastuses kolme apelsini vastu" (16. veebruaril, dirigendiks Dan Ettinger) ning Tamino rollis Wolfgang Amadeus Mozarti ooperis „Võluflööt" etendusega 22. veebruaril Joseph Traftoni käe all.

Juhan Tralla paljud osatäitmised on möödunud peaaegu erandita Mannheimis, kahe-kolme viimase aasta jooksul on ta lühemat aega laulnud külalisena veel vaid Vanemuises või Estonias ja aasta tagasi, kevadel 2013 oli ta nimiosaline Jules Massenet' ooperis „Werther" Tartus.

Selle hooaja jooksul laulab Juhan Tralla Mannheimis kaasa kokku kaheksas erinevas lavastuses. Detsembris-jaanuaris olid tal õhtud Giuseppe Verdi „Falstafis" Fentoni osatäitjana (dirigent Dan Ettinger), eelmise hooaja lõpus ka Verdi „Othellos" Cassio rollis, dirigendiks samuti Dan Ettinger.

Eraldi tuleks kõnelda aga Mannheimis tehtud poola-juudi helilooja Moissei Weinbergi (1919-1996) viimaseks jäänud lavateose, Dostojevski-ooperi „Idioot" (1987) esmalavastusest. Esietendus toimus mais 2013 ning suviste etenduste järel maist kuni juulini on Juhan Tralla laulnud „Idioodis" peategelase Mõškini osa (vürst Lev Nikolajevitš Mõškin) nüüd jaanuaris kahel õhtul.

Tegemist on tähelepanuväärse lavastusega (lavastuse autor on Mannheimi teatri endine intendant, šveitslanna Regula Gerber), mis Šveitsis ilmuva maineka ajakirja „Opernwelt" kriitikute poolt tõsteti esile parima esiettekandena („Uraufführung des Jahres") kogu saksakeelses muusikateatris 2013. aastal. Kindlasti tuleks nimetada ka „Idioodi" muusikalist juhti ja dirigenti Mannheimis Thomas Sanderlingi. Novosibirskis, sõja-tagalas 1942 sündinud Thomas Sanderling teab palju Weinbergist oma nimeka isa, dirigent Kurt Sanderlingi kaudu, kes oli Leningradi Filharmoonia esimese, akadeemilise orkestri kaaspeadirigent kuni 1960. aastani, just ajani, kui ka Neeme Järvi Leningradi Konservatooriumi lõpetas.

Veel ka märtsis ja aprilliski etendatakse Mannheimis „Idiooti", kummalgi kuul ühel õhtul, ja etenduseelses tutvustuses räägitakse iga kord eraldi sellele osaks saanud ajakirja „Opernwelt" tähelepanuväärsest tunnustusest.

Märtsis ja aprillis tulevad Juhan Trallal osatäitmised Verdi ooperis „Stiffelio" ja Giacomo Puccini ooperis „Tütarlaps kuldsest läänest".

Neil päevil on Saksamaal tegevad veel mitmed Eesti muusikud: Mihkel Kütsonil on samuti „Armastuse kolme apelsini vastu" etendused, aga Berliini Koomilises Ooperis (4., 8. ja 19. II), siinsamas juhatab esimesed õhtud sel aastal teatri koosseisuline dirigent Kristiina Poska („Võluflööt" 13. ja 22. II ning „Ali Baba ja 40 röövlit" 21. ja 22. II), Hendrik Vestmann dirigeerib sel kuul neli etendust Puccini „Toscast" Bonni Ooperimajas (neil laulab iga kord ka Priit Volmer), Aivo Väljal olid 9. veebruaril kaks viimast „Pähklipureja" etendust Baieri Riigiooperis Münchenis. Lauri Vasaral on „Carmeni" uuslavastuses Hamburgi Riigiooperis sedakorda viimased õhtud toreadoor Escamillo osas 2., 7., 9. ja 12. veebruaril. Kuu lõpul juhatab taas Frankfurtis Paavo Järvi.

adidas heliopolis hotel in dubai , adidas concord ankle fur sneakers boys running Release Date Info , MysneakersShops | Der New Balance 2002R und sein Weg zum Kultschuh - FitforhealthShops