Priit Kuusk, muusikaajakirjanik

24. jaanuaril 2014

Maailmakuulus viiuldaja Gidon Kremer ja tema kammerorkester Baltimaade silmapaistvatest noortest muusikutest Kremerata Baltica esineb praegu festivalil Kanaari saartel ning sealt edasi USA turneele minnes on see neil juba kolmas välisreis alanud aastal.

Alles 16. jaanuaril lõppes orkestril kontserdireis Itaalias, aga kuna Kanaaridel on praegu mõnus suvelõpusoe ilm, on nad lasknud endale siia planeerida 19. ja 27. jaanuari vahemikku sealsele publikule sündmustena koguni kaheksa kontserti. Tänavu 10. jaanuaril alanud pidustused kannavad nimetust „Festival de Música de Canarias“ ja leiavad aset juubelinumbriga 30. korda. Praegu on Kremerata'l ühes kavas Bach, Mozart, Rossini ja Piazzolla, teistes Pärt, Weinberg, Britten, Šostakovitš ja samuti Piazzolla, aga mitte ainult.

Laupäeval, 25. jaanuaril mängib Kremerata Baltica Lanzarotel, kontserdipaigaks unikaalse arhitektuuriga Teatro Insular. See kava läheb nagu äsjase Britteni-aasta vaimus, kus avapalaks on Arvo Pärdi „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks“ ja samas ka Britteni enda „Variatsioonid Frank Bridge'i teemal“. Järgmisel päeval mängitake Las Palmases laulja Alfredo Krausi nime kandvas Auditorio's, kus Kremer solistina ka Šostakovitši Sonaati op. 134 mängib, ning Britteni sama teose kõrval on Philip Glassi „The American Four Saisons“. Viimase kontserdi järel Tenerifel lennatakse Ameerika Ühendriikidesse.

Juba 30. jaanuaril on Kremerata Baltical USA turnee avakontsert, kus nüüd on Arvo Pärdi „Cantus“ ning Britteni „Variatsioonid...“ lausa kõrvuti kavas. Esinemispaigaks on New Yorkis Lexingtoni avenüül asuv Kaufmann Concert Hall. Kuni 8. veebruarini järgnevad San Francisco, Houstoni, Ann Arbori, Chicago, St. Pauli esindussaalid. Novembris-detsembris esineti Saksamaal, Austrias, Türgis, Hispaanias ja „Richteri õhtutel“ Moskvas, aga mullu juulikuul mängiti niisuguses soliidses ja toredas paigas, nagu on Kuhmo kammermuusikafestival Soomes.

Gidon Kremeril on kaalukad teened Arvo Pärdi muusika maailma viimisel, alustades juba sellest, kui ta oli „Tabula rasa“ esiettekandjaid koos Tatjana Grindenkoga Tallinnas 1977. aastal ning seejärel õnnestus neil koos Leedu Kammerorkestriga see teos 1984. aastal ka Müncheni firma ECM plaadile saada. Ei saa ju unustada, et tegemist oli tollal eriliste kultuurivahetuse piirangutega Eesti ja läänemaailma vahel.

Väärivad meenutamist esinemised juulis 2013 Kuhmos Kremerata Balticaga kokku kümnel kontserdil(!), kus Gidon Kremer astus üles ka solistina, ja siingi oli ettekandel „Tabula rasa“, mida Kremer esitas koos Ula Ulijonaga, samuti olid kavades Pärdi „Es sang vor langen Jahren“ ning „Orient & Occident“.

نمشي , adidas bold age leggings girls dance studio - تسوق تشكيلة اديداس اوريجينالز للأطفال مع تخفيضات 25 - 75% أونلاين في السعودية | Latest Nike Air Force 1 Shadow Trainer Releases & Instant Drops , IetpShops , nike tiempo leather turf 2010