Priit Kuusk, muusikaajakirjanik

25. jaanuaril 2014

Meie nimekamaid orelikunstnikke Aare-Paul Lattik annab lähiajal kolm soolokontserti Peterburis. Ta on üks väheseid Eesti interpreete, kes on heades sidemetes idanaabrite muusikaeluga ning seal tunnustatud ja oodatud.

Eelolevaid kontserte tuleb Aare-Paul Lattikul Neevalinnas kolm, esimene neist väga kaalukana juba homme, pühapäeva 26. jaanuari õhtul kell 19 Sankt-Peterburgi Filharmoonia suure saali orelil. Eesti muusikat esindab kavas Arvo Pärdi orelipala „Trivium“ (1976), organist avab õhtu Johann Sebastian Bachi teosega „Toccata, Adagio ja Fuuga C-duur“ BWV 564, ja nagu sageli, mängib ta oma kontsertidel nähtavalt autoreid prantsuse rikkalikust oreliliteratuurist, lisaks prantsuskeelse Šveitsi organisti ja helilooja Guy Bovet' loomingut.

Pärdi „Triviumi“ järel tutvustab eesti organist publikule Alexandre Guilmant'i kahte orelisonaati (nr 1 ja nr 5), lõpetades kava Maurice Duruflé Süidiga op. 5. Nende vahel mängib ta pala „Hamburg“ Bovet' tsüklist „Kolm Hamburgi prelüüdi“.

Järgmine kontsert tuleb Aare-Paul Lattikul pühapäeva, 2. veebruari pärastlõunal kell 16 ja toimub Peterburi rooma-katolikus kirikus, mis kannab püha Stanislavi nime. Ka siin on kavas Arvo Pärdi, Bachi, Guilmant'i ja Duruflé teoseid, samas aga veel Artur Kapi muusikat. Kontsert kannab nimetust „Prantsusmaa Eesti organisti silmade läbi“.

Kolmanda soolokontserdi annab Aare-Paul Lattik 6. veebruaril Smolnõi katedraali kontserdisaali orelil. Sellel on kaastegev noor andekas Peterburi viiuldaja Evgenia Lubjantseva. Avame ka selle kava: meie klassiku Artur Kapi veel Peterburi konservatooriumis õppides loodud kaheosaline Orelisonaat nr 1 f-moll (1897), sellele järgneb Artur Kapi suure lemmiku Johann Sebastian Bachi „Kolmekordne fuuga Es-duur“ BWV 552/2 ja siis Fritz Kreisleri „Prelüüd ja allegro Pugnani stiilis“. Õhtu teises pooles kõlab taas M. Duruflé kolmeosaline Süit op 5, siis Pärdi „Trivium“ ning lõputeosena Tomaso Antonio Vitali „Ciacona g-moll“ prantsuse viiulivirtuoosi Léopold Charlier' seades viiulile ja orelile.

Air Jordan 3 Blue Cement CT8532 400 Release Date 1 | boys nike jordan retro flyknit shoes women High OG Panda - air max 95 cool grey neon yellow - Grailify