Priit Kuusk, muusikaajakirjanik

29. jaanuaril 2014

Kui meieni jõudis teade, et Tõnu Kaljuste on väärinud Grammy auhinna Arvo Pärdi autoriplaadi „Aadama itk“ esituse eest, leidis Kaljuste Arvo Pärdi talle rõõmustava teate edasiandmise ajal juba Austriast Linzist, kus helilooja viibis seoses oma autorikontserdiga.

Nimelt esitati Linzi Friedenskirches 25. jaanuaril mahukas kava Arvo Pärdi loomingust, korraldajaks Linzi Musikgymnasium. Alexander Kolleri juhatusel kõlas üheksa Arvo Pärdi kooriteost (ka oreliga), organistiks Brett Leighton, koorideks Jeunesse Chor ja Hard-Chor; kümnendaks palaks oli „Palveränduri laul“ („Pilgrims' Song“), mille esitasid koorid koos Musikgymnasiumi sümfooniaorkestriga Wolfgang Mayrhoferi juhatusel.

Järgmisel ja ka ülejärgmisel päeval, 27. jaanuaril viibis Arvo Pärt Linzis edasi, sest kuulsas Brucknerhaus'is tõi Bruckner Orchester Linz peadirigent Dennis Russell Daviese juhatusel helilooja kohal viibides ettekandele Pärdi 4. sümfoonia (mida nüüd ka kontsertsümfooniaks on nimetatud) „Los Angeles“. Kõik need ettekanded kuulusid festivali „Musica sacra“ programmi. 26. jaanuaril mängis Dennis Russell Davies klaveriduos Maki Namekawaga aga festivalil „Klavier“ Pärdi „Pari intervallo“ ja „Hümni suurele linnale“.

Et Salzburgis ootab Arvo Pärti täna ees suursündmusena tema teose maailmaesiettekanne, tuli maestro Mozarti-linna proovile dirigent Marc Minkowskiga. Festival „Mozartwoche“ kestab (täna on siin koguni kuus üritust!) ja just täna mängivad kuulsad Viini Filharmoonikud Pärti Suures festivalimajas: „Fratres“ keelpilliorkestrile ja löökpillidele ning maailmaesiettekandes „Swan Song“ orkestrile, mis on Salzburgi Mozarteumi Fondi tellimusteos. Arvo Pärdi Keskuse uudisleheküljelt: „Tellimus inspireeris heliloojat taas lähenema inglise kardinali John Henry Newmani tuntud jutluse fragmendile, mis oli aluseks 2000. aastal valminud kooriteosele „Littlemore Tractus". Uus kokkupuude oli ühtlasi tõukeks uue orkestriversiooni sünnile, milles kontakt tekstiga ei ole nii otsene kui varasemas kooriteoses, kuid mis annab orkestri kõla kaudu võimaluse veel sügavamalt toonitada selle lühikese ja poeetilise teksti erinevaid nüansse.“

Fratres“ avab kl 19.30 tänase õhtu, kus Viini Filharmoonikuid dirigeerib Mozarti-festivali kunstiline juht, prantsuse maestro Marc Minkowski. Seejärel mängitakse Wolfgang Amadeus Mozarti Serenaadi D-duur KV 250. Vaheajale järgneb helilooja kohal viibides Arvo Pärdi teose esiettekanne – „Swan Song. Littlemore tractus for orchestra“ (kavalehelt). Õhtu lõputeoseks on Richard Straussi „Neli viimast laulu“, solistiks soome sopran Soile Isokoski. Loomulikult on täna saalis kuulajana koos heliloojaga ka Pärdi tuntumaid interpreete Tõnu Kaljuste. Kaljustel on ees proovid oma kontserdiks laupäeval, 1. veebruaril.

Arvo Pärt on Mozarti kõrval seekordse „Mozartwoche“ peaheliloojaid, tema teoseid on kavas kokku kuuel kontserdil, lisaks filmiprogramm ning Kaupo Kikkase väike fotonäitus. Homme tuleb siia esinema Šoti Kammerorkester ja Robin Ticciati käe all kõlab Mozarteumi suures saalis „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks“.

Mozartwoche“ eelviimase päeva, laupäeva hommikukontsert Mozarteumi suures saalis on Tõnu Kaljuste juhatada, esinevad Camerata Salzburg ja Läti Raadio koor ning R. Straussi oboekontserdi solistina François Leleux. Tund aega enne kontserti räägivad Arvo Pärdist Salzburgi Mozarteumi Fondi juht ja festivali peakorraldaja Manfred Schulz ning Tõnu Kaljuste. Kontserdi avavad Mozarti ja Arvo Pärdi („Salve Regina“) teosed, siis kaks oopust R. Straussilt, Mozarti imekaunis „Ave verum corpus“ ning Pärdi „Aadama itk“ lõpetamas. Niisugune kava oli juba ammu paigas, aga „Aadama itku“ esitusel ka helilooja endaga saalis on nüüd tänu Kaljuste võidetud Grammyle hoopis teistsugune dimensioon.

Koju tagasi: kui esmaspäeval räägiti ja kirjutati Tõnu Kaljuste auhinnavõidust Los Angeleses, võis mõnelgi puhul lugeda, et „Kaljuste võitis Grammy Arvo Pärdi loo „Aadama itk“ esituse eest..“ Jah, see teos oli ECMi plaadil mahukaim ja ehk olulisem, andes plaadile ka nime, aga auhind tuli siia ikka Arvo Pärdi kogu plaadi ettekande eest, millel on salves kokku kaheksa helilooja teost...

LTB - JuzsportsShops | 811006 - Jordan XXX Black Cat - nike air max griffey 360 low - 010