Priit Kuusk, muusikaajakirjanik

25. jaanuaril 2014

22. jaanuaril viis dirigent Kristjan Järvi oma noorteorkestri Baltic Youth Philharmonic esmakordselt Berliini Filharmoonia kuulsasse Suurde saali, mis omal ajal ehitati Berliini Filharmoonikutele nende peadirigendi Herbert von Karajani eestvõtmisel.

Enne Berliini kontserti kogunes Baltic Youth Philharmonic Orchestra keskpäeval metropoli peavaksalisse tutvustama end pealinna publikule. Mängiti otse perroonil tuhandete möödujate ja kuulajate silme all (vt http://www.baltic-youth-philharmonic.org/?id=32).

Pärast proove uuenenud kavaga, mis koosnes nagu Saksa-Vene sillana vaid nende kahe maa tuntud heliloojate loomingust, mängitigi õhtul Berliini Filharmoonia Suures saalis: Richard Straussi poeem „Don Juan“, Sergei Rahmaninovi „Variatsioonid Paganini teemal“, Johann Sebastian Bachi Viiulikontsert a-moll BWV 1041 ja Aleksandr Skrjabini „Ekstaasipoeem“. Berliinis mängisid noored koos tippsolistidega samuti Venemaalt ja Saksamaalt – pianist Deniss Matsujev ja viiuldaja Julia Fischer.

Päev hiljem esines Baltic Youth Philharmonic (BYP) Varssavis Rahvusfilharmoonia suures saalis. Põhiosas oli kava sama, aga lisandusid poola populaarse nüüdismuusikaklassiku Henryk Górecki „Kolm pala vanas stiilis“. Samades teostes olid solistideks nüüd noor poola pianist, ka Eestis festivalidel meie dirigentide käe all mänginud 21-aastane Julia Kociuban ning leedu viiuldaja Dalia Simaskaite.

Kahe äsjase kontserdiga alustas energiline noortekollektiiv oma peadirigendi Kristjan Järvi käe all uut hooaega, mille keskseteks sündmusteks saavad ülesastumised Usedomi muusikafestivalil, Beethoveni-nimelisel festivalil Bonnis ning Milanos Teatro del Verme's. Igal aastal orkestri koosseis pisut muutub ja täieneb, kui pärast nn auditsioone võetakse vastu uusi mängijaid. Orkestri koduleht tutvustab kenasti ka oma hiljutiliitunud liikmeid, kelle hulgas on soomlanna, poolaka, taanlanna ja lätlanna kõrval Eesti neiu, Kohilast pärit 22-aastane Estonia teatri orkestri praegune viiuldaja Liis-Helena Väljamäe.

Kristjan Järvi on 2008. aastal sündinud noorteorkestri asutajaid ja kunstiline juht. Orkestri ees on seisnud ka niisugused maailmadirigendid, nagu Kurt Masur ja Neeme Järvi. Orkestri toimkond asub Usedomi saarel Peenemündes, kus on ka Usedomi festivali peakorter. BYP on kontserte andnud kõigis Läänemeremaades ning juba kaugemalgi, ja mitmel pool Eestiski, sh festivalil „Klaaspärlimäng“, mängides ka eesti muusikat.

Meeldib see meile või mitte, aga kümne Läänemere riigi andekaid noori ühendav umbes 100-liikmeline BYP asutati gaasifirma Nordstream AG abiga ja tegutseb ka edasi nende toetusel.

2009. aastast kuulub BYP Euroopa Rahvuslike Noorteorkestrite Föderatsiooni (EFNYO) liikmeskonda. Igal hooajal saavad noored meistrikursuse nimekate juhendajate käe all pillirühmade kaupa, kus puupille õpetab juba aastaid fagotist Martin Kuuskmann. Muuseas, orkestri tööd abistavasse kunstinõukogusse kuuluvad tänapäeva kõige kuulsamad dirigendid: Kurt Masuri kõrval Valeri Gergiev, Esa-Pekka Salonen, Marek Janowski ja Mariss Jansons.

Veebruarikuu alguspoolel on Kristjan Järvi ise taas oma MDR-Sümfooniaorkestri ees, rõõmustades publikut bandoneonimängija Carel Kraayenhofi esinemistega, kes mängib omaenda teost „Suite Compasión“. Kavas on veel Maurice Raveli „Couperini haud“ ning Richard Straussi „Divertisment“ op. 86. Kontserdid toimuvad nädalalõpul 8. ja 9. veebruaril Suhli Kongressikeskuses ning Leipzigi Gewandhaus'is.

Juba nädal hiljem on Kristjanil kontsert Hiina Filharmoonia Orkestri ees Pekingis ja nädala pärast peaaegu sama kavaga esinemine Shanghai Sümfooniaorkestriga sealses kontserdimajas. Vääriks meenutada, et Kristjan Järvi on käinud Hiinas dirigeerimas viimastel aegadel juba mitmeid kordi ja sõlminud sealse muusikaeluga toredaid loomingulisi tutvusi.

nike foamposite 2000 black women shoes heels - Blanco - 991 - DJ3180 - Nike Air Max 97 By You Zapatillas personalizables | nike roshe jacquard print shoes , Kids Air Jordan — IetpShops