Priit Kuusk, muusikaajakirjanik

28. jaanuaril 2014

Dirigent Olari Elts on kutsutud külalisena juhatama USA läänerannikule Seattle'i Sümfooniaorkestri ette põneva kavaga John Adamsi ja Dmitri Šostakovitši muusikast.

Eesti dirigendi kontserdid sada aastat vana Ühendriikide orkestri ees suurriigi ühes haritumas linnas mööduvad kolmel päeval, 30. ja 31. jaanuaril ning 1. veebruaril. Kõik kontserdid toimuvad orkestri residentsis Benaroya Hall'is.

Olari Eltsi kava on selles mõttes huvipakkuv, et ta vaheldab siin 20. sajandi traditsioonilise nüüdismuusika klassiku Dmitri Šostakovitši ning minimalistliku suuna klassiku, ameeriklase John Adamsi muusikat, kummaltki ettekandel kaks teost. Õhtu avatakse John Adamsi populaarseks saanud palaga „Chairman Dances“ („Fokstrott orkestrile“), mis on pärit ooperist „Nixon Hiinas“. Seejärel mängib vene pianist, ka Münchenis Eliso Virsaladze juures õppinud Aleksandr Melnikov Šostakovitši 2. klaverikontserti. Adamsi teise tööna tuleb esitamisele tema orkestriversioon „The Black Gondola“ Ferenc Liszti klaverioopusest „La lugubre gondola“ (eesti k „Leinagondel“) ning siis õhtu peateosena Šostakovitši Üheksas sümfoonia Es-duur op. 70 1945. aastast.

Seda kava esitatakse Benaroya Hall'is ka 1. veebruari õhtul, 31. jaanuaril kantakse Olari Eltsi dirigeerimisel samas saalis, aga teises kontserdisarjas ette vaid Šostakovitši mõlemad teosed.

2011. aastast tegutseb Seattle'i SO muusikadirektorina Prantsusmaalt pärit ja Londonis õppinud Ludovic Morlot (sünd 1974), kes samas on praegu alles teist hooaega ka Brüsseli maineka ooperiteatri „La Monnaie“ peadirigent.

Olari Elts juhatas jaanuarikuu keskel Saksamaal Halles, kus kavas olid Arvo Pärt, Šostakovitš ja Stravinski, käis taas ka Pärnu Linnaorkestrit dirigeerimas. Juba nädala pärast on tal tulemas kontsert Kopenhaagenis Taani Kuninglikus Teatris Kuningliku kapelliga, kavas Beethoven ja Stravinski, ning seejärel seisab Elts oma kunagise orkestri Läti Rahvusliku Sümfooniaorkestri ees Riias.

JmksportShops , Chaussures, sacs et vêtements , Livraison Gratuite | 30 Winter Outfit Ideas to Kill It in 2020 - Best Outfits of Ignited Woman 2019