Priit Kuusk 8. märtsil 2016

Erkki-Sven Tüüri teoseid esitatakse märtsikuul Suurbritannias, Prantsusmaal, Slovakkias, Soomes, Saksamaal, Norras ja Portugalis kokku kaheksal kontserdil. Viit õhtut nende hulgast juhatavad eesti dirigendid.

Kui veebruari lõpus oli neli põnevat esitust Rumeenias (Mihkel Pollilt Klaverikontsert Craiovas Jüri Alperteni juhatusel), Ühendkuningriigis („Symbiosis" Sage Gatesheadi saalis) ning Saksamaal Wuppertalis („Saltatio borealis" kahel korral), siis märtsikuu algas Tüürile 4. märtsil ettekannetega kahel pool, Londonis ja Lyonis.

Londoni Kuningliku Muusikaakadeemia Duke's Hallis mängis kammerorkester Sainsbury Royal Academy Soloists Tüüri varajase perioodi populaarse teose „Insula deserta", ansambli esiviiuldaja oli Clio Gould.

Samal 4. märtsil tegi esimese ettekande Prantsusmaal Tüüri teosest „Exodus" Lyoni Rahvusorkester, korrates seda 5. märtsil. Kontserdid toimusid orkestri oma saalis (Auditorium Orchestre National de Lyon) eesti dirigendi Olari Eltsi juhatusel. Eltsi kavas olid veel Modest Mussorgski „Pildid näituselt" ning hollandi nüüdishelilooja Michel van der Aa Viiulikontsert maineka solisti Patricia Kopatchinskajaga. „Pildid näituselt" mängiti Ozamu Tesuka smanimelise animafilmi saatel.

Slovakkia Raadio väikeses kontserdistuudios kõlab festivalil 'Radio Head Awards' (RHA) reedel 11. märtsil Tüüri „Architectonics VI" keelpillikvartetile, selle esitab Muchovo Kvarteto tšellist Pavol Mucha juhatusel. Mitmes Bratislava raadiostuudios laupäevani kestev RHA festival pakub palju põnevat ja esiettekandeid, sealhulgas Slavomír Solovici nelja tegelasega uue kammerooperi Haydnist ja Mozartist esmaettekandel.

Samuti 11. märtsil on Olari Eltsi kavas Soomes Tapiola kontserdisaalis Tapiola Sinfonietta ees Erkki-Sven Tüüri Sümfoonia nr. 8, seal dirigeerib ta veel Maurice Raveli „Ma mère l'Oye" („Minu hane-ema") ja Klaverikontserti G-duur, solistiks prantsuse pianist Frank Braley. Tüüri selle sümfoonia esiettekande tegi just Olari Elts 2010. aasta aprillis Šoti Kammerorkestri tellimusena Glasgow's.

Laupäeval, 12. märtsil toob mitme konkursi laureaat Arcis Saxophon Quartett ettekandele Erkki-Sven Tüüri saksofonikvarteti „Lamentatio". Kontserdipaigaks on Müncheni Kõikide Pühakute Õukonnakirik (Allerheiligen-Hofkirche).

Tõnu Kaljuste juhatab 22. märtsil Norra Kammerorkestrit Oslos Frogneri kirikus. Tema kavas on ka Erkki-Sven Tüüri teos „L'ombra della croce" („Risti varjus") keelpilliorkestrile. Seda kava reklaamitakse kui lihavõttekontserti, ettekandel veel kolm Tõnu Kõrvitsa teost ning Arvo Pärdi „Aadama itk".

23. märtsil dirigeerib Tüüri muusikat taas Olari Elts, seekord Portugalis Portos Casa da Músicas, kus ta on palju kordi varemgi üles astunud. Kontsert toimub Suure neljapäeva ja Suure reede künnisel ning Olari Eltsi valituna väga haarava kavaga. Siin on koos Eltsiga koguni neli Eesti märki – Erkki-Sven Tüürilt kõlamas „Salve Regina", ettekandel ka Toivo Tulevi teos „Be lost in the call" ning solistide hulgas on soprani, kontraaldi ja metsosoprani partiides meie lauljatar Iris Oja. Esinevad Remix Ensemble, Coro Casa da Música, Porto Sümfooniaorkester, solistidena ka sopranid Ângela Alves ja Leonor Barbosa de Melo ning tenor João Terleira. Lisaks nimetatud teostele on kavas veel ameerika helilooja Jay Schwartzi „Music for Chamber Ensemble" ja Alfred Schnittke „Requiem".

Otse aprilli esimestel päevadel mängib Tüüri kolmikteost „Action. Passion. Illusion" taas soome viiuldaja Pekka Kuusisto, kes tegi sellega palju kontserte hiljuti Austraalias. Nüüd juhatab ta seda Ühendriikide ainsa kutselise kammerorkestri Saint Paul Chamber Orchestra ees orkestri kodusaalis.

Maikuu lõpul dirigeerib Olari Elts taas Portos ja ka siis on tal kavas Erkki-Sven Tüüri muusikat, Esimese maailmasõja ohvrite mälestuseks loodud orkestriteos „Elamata jäänud elu paine" („Le poids des vies non vécues").

nike flex contact boys shoes gray - Nike Air Force 1 Shadow Cashmere/Pale Coral - Pure Violet CI0919 - 700 | Jordan 1 Retro High OG University Blue (PS) - 134 - AQ2664 - nike shox pet print pages for kids free dinosaur