Priit Kuusk 3. märtsil 2016

Dirigent, viiuldaja ja festivalijuht Andres Mustonen on viinud oma „MustonenFesti" põnevad kavad Iisraeli Tel Avivi ning juhatab seal kontserdisarja „Tallinn – Tel Aviv" kõrval ka Arvo Pärti veel mujalgi.

Alustame kõige värskematest ettekannetest, mis on kavades veel ka märtsikuul.

„MustonenFesti" viimasteks kontsertideks olid 28. veebruaril aset leidnud galaõhtu Tel Avivis Iisraeli Ooperi Performing Arts Center's ning 1. märtsil sama kava Rishon LeZioni kultuurikeskuses, kus oli sündmusena ettekandel ka Arvo Pärdi „Credo". Koos Rishon LeZioni sümfooniaorkestriga astusid üles RO Estonia poistekoor, kammerkoor Voces Musicales, solistid Helen Lokuta, Monika-Evelin Liiv, Oliver Kuusik, Rauno Elp ning pianist Asthrith Baltsan, dirigendiks ja solistiks Andres Mustonen. Selles kavas oli Verdi, Donizetti ja Cilea ooperiaariaid, Mozarti „Laudate Dominum" ning Arvo Pärdi „Credo" kõrval Ludwig van Beethoveni Koorifantaasia op. 80.

Alates kolmapäevast 2. märtsist teeb Andres Mustonen veel kolm ettekannet Arvo Pärdi Sümfooniast nr 3, juhatades Rishon LeZioni Iisraeli Sümfooniaorkestrit 2. märtsil Rehovotis saalis „Beit Ha'am" ning 3. ja 5. märtsi õhtul Rishon LeZionis „Heihal Hatarbuti" saalis. Kava kuulub sümfoonilisse sarja „Trompeti laul" ja lisaks Arvo Pärdi sümfooniale kõlavad veel Dmitri Šostakovitši Kontsert klaverile ja trompetile, Aleksander Arutjunjani Trompetikontsert ja Beethoveni Sümfoonia nr 2 D-duur op. 36. Solistideks on prantsuse trompetist Guy Touvron ja vene pianist Jevgeni Brahman. Kõigepealt esitati see kava aga Tel Avivis Iisraeli Ooperi kunstikeskuses 23. veebruaril teiste solistidega, kelleks olid trompetist Sergei Nakariakov ning pianist Maria Meerovitch.

Need õhtud väljaspool Tel Avivi on viimasteks Andres Mustonenile seekordsel pikal turneel Iisraelisse festivalijuhina, dirigendi, viiuldaja ja ansamblistina ning need algasid juba 18. veebruaril „MustonenFesti" 'eelkontserdiga', kus Andres Mustonen esines duos pianist Ivo Sillamaaga. Meenutame selle eesti muusikutele ja ka eesti muusika jaoks tähelepanuväärse sündmuse üksiküritusi veel.

22.- 27. veebruaril toimus Haifas, Tel Avivi muuseumis, Kfar Shmaryahus ja Abu Goshis neli kontserti, kus Voces Musicales koos ansambliga Barrocada tõid Andres Mustoneni juhatusel ettekandele Händeli „Dixit Dominuse", Vivaldi „Gloria" ja Kontserdi kahele trompetile (solistid Taavi Kuntu ja Siim Aimla), Pärt Uusbergi „Muusikale" ja Arvo Pärdi „Bogoroditse Djevo".

Rahvusooper Estonia poistekoor ning Estonia solistid Helen Lokuta, Monika-Evelin Liiv, Oliver Kuusik, Rauno Elp ja Juuli Lill (klaveril Ivo Sillamaa) esitasid 25. veebruaril Tel Avivi muuseumis ooperiaariaid ja -koore, sh „Sõdalaste koori" Evald Aava „Vikerlastest", Rudolf Tobiase „Eks teie tea" jpm.

RO Estonia poistekoor tõi koos Israel Camerataga Andres Mustoneni juhatusel 26. veebruaril Tel Avivi Muuseumis ettekandele Rudolf Tobiase „Eks teie tea", Cyrillus Kreegi 2 eesti vaimulikku rahvalaulu, Henry Purcelli „Oodi Püha Cecilia auks" ning Mozarti Viiulikontserdi nr. 3 D-duur, solistiks Andres Mustonen.

Festivali kavas oli veel kaks Georg Friedrich Händeli ooperi ettekannet RO Estonia lavastuste baasil – 27. veebruaril Tel Avivi muuseumis kontsertkorras „Julius Caesar" (valik katkendeid) ning 29. veebruaril Iisraeli Ooperis Tel Avivis „Rinaldo" RO Estonia sümfooniaorkestri ja kammerkooriga Voces Musicales, solistideks Helen Lokuta, Monika-Evelin Liiv, Juuli Lill, Oliver Kuusik ja Rauno Elp, kaastegevad sopran Claire Meghnagi ja kontratenor Yaniv D'Or, ka neid dirigeeris Andres Mustonen.

„MustonenFest" jõudis nüüd Iisraeli juba kolmandat korda. Festivali korraldamisel ja Eesti muusikute ning muusika tutvustamisel pole väikesed teened Eesti suursaatkonnal Tel Avivis, kus suursaadikuks alates 2012. aastast on omal ajal Tallinna Muusikakeskkooli lõpetanud tõlkija, luuletaja ja diplomaat pr Malle Talvet-Mustonen.

nike foamposite 2000 black women shoes heels - Blanco - 991 - DJ3180 - Nike Air Max 97 By You Zapatillas personalizables | Gucci x The North Face Release Information - FitforhealthShops - crampon adidas sans lacet pas cher black and blue