- Details
- Written by Priit Kuusk
- Published: 29 April 2014
Priit Kuusk, ERP uudised 29. aprillil 2014
Neil päevil tähistas Rootsis oma 85. sünnipäeva eesti muusikateadlane, helilooja, muusika- ja kultuuritegelane Harry Olt.
Harry Olt sündis Porkuni vallas Kadila külas 26. aprillil 1929. aastal talupoja peres. Kui noormees oli vaid 15-aastane, otsustati 1944. aasta sügisel punase terrori eest Rootsi põgeneda.
Õnneks sai muusikaandeline Harry Olt kohe õppimisjärjele Arvika Kõrgemas Muusikakoolis klaveri ja muusikateooria erialal. Ta õppis eraviisil ka dirigeerimist Olav Rootsi juures ning kompositsiooni 1949-1955 Eduard Tubina käe all, siis edasi veel muusikateadust Uppsala ülikoolis ja muusikasotsioloogiat Stockholmi ülikoolis.
Harr Olt on pidanud Stockholmis erastuudiot, juhatanud Stockholmi Muusikakooli, oli seejärel Rootsi Raadios muusikatoimetaja ja Rootsi Riikliku kontserdibüroo Rikskonserter mänedžer ning kõige kauem 1970-1994 Södertälje linnavalitsuse teatri- ja muusikaintendant, kus ta sai samuti eesti muusikat ja muusikuid tutvustada. Ta on tegutsenud ka lektori ja õppejõuna. 1974-1988 oli Olt selle kõrval Stockholmi ülikooli Balti uuringute instituudi teatri- ja muusikareferent, 1987. aastast ka selle sekretär.
Eriti silmapaistev on Harry Oldi muusikateaduslik tegevus. Ta osales Rootsi kultuuriuuringuis, koostas Balti Instituudis ning ka Rootsi Raadiole eesti muusika referentsfonoteegi ja Rootsi Kuninglikus Muusikaakadeemias Eduard Tubina käsikirjade fondi. 1985. aastaks valmis Eduard Tubina loomingu koondülevaade, diskograafia ja bibliograafia. Juba 1970. aastal ilmus Eesti kaasaegseid heliloojaid käsitlev raamat rootsi ja inglise keeles. Raamatuid rootsi ja eeskätt eesti muusikast on Oldil ilmunud vähemalt kümmekond, ja erilise tähtsusega on nende hulgas väga teaberikas koguteos „Estonian Music". See on harukordne väljaanne Eesti muusikaloost välismaailma ning meie endigi jaoks ja väärtuslik raamat, mida tasuks meil praegugi sagedamini käes hoida. Eriline oli see juba meie oludes, okupeeritud, suletud maailmas ning ka sellepoolest, et raamat õnnestus üllatavalt Nõukogude Eestis välja anda kirjastuse Perioodika poolt 1980. aastal. Raamat omandas Nõukogude süsteemis keelatud trükise kuulsuse ning leidis seda enam suurt tähelepanu välismaal.
Alates 1960-ndatest oli Harry Olt peamisi eesti ja rootsi kultuuri vahendajaid, korraldades kontserdireise, konverentse, näitusi, publikatsioone, etendusi, nt projekt „Tuule ja vee lapsed" (1986-2002), tutvustades regulaarselt eesti muusikat ka Rootsi raadios. Ta oli 1952-1964 ajakirja Vaba Eesti tegevtoimetaja ja vastutav väljaandja.
Harry Olt oli pidevalt ja igakülgselt abiks meie muusikute läbimurdmisel raudse eesriide taha, toetades Eesti muusikute, muusikateadlaste ning meie muusika esitlusi Rootsis, kuni stipendiumide jms välja. Nii jõudsid Rootsi kuningriiki sealse publiku ette Estonia teatri ballett ja veidi hiljem ka kogu kollektiiv, Vanemuine, RAM, Hortus Musicus, Tallinna Kammerkoor, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Leegajus, kammeransamblitest ja solistidest rääkimata. Muudest tegemistest rääkides tuleb esile tuua ka Harry Oldi abi seoses mitut maad hõlmava suurprojekti, Rudolf Tobiase oratooriumi „Joonase lähetamine" ettekannetega.