Tiina Jokinen
16. november 2014


Vabadus mõtteis ja sõnades

Olen viimasel ajal saanud mitmeid kirju, postitusi ja ka kõnesid siinsel seinal avaldatud Raido Rüütli kirjade teemal. Lausa nii mitmeid, et tegelikult on mul selle üle ühest küljest hea meel ja teisest küljest kurb. Sestap pean vajalikuks veel kord mõtiskleda teemal vabadus ja seega ka siinse kirjutamiskeskkonna olemus.

See keskkond sai loodud just nimelt eesmärgiga kordki pääseda tõelise tsenseerimata sõnavabaduseni, mis eeldaks ka samalaadset mõttevabadust. Kultuuri Näo Raamatu loomise aeg ei langenud juhuslikult kokku eelmise aasta nn Sirbi sündmustega – nimelt tundus siis, et paljud arukad inimesed tulid lagedale vähem või rohkem huvitavate mõtetega, ent see kõik jäi tuttavate ringi pidama ning hea kui sinnagi. Kirjutav ja online meedia ei saa paraku juba ruumi piiratuse tõttu avaldada kõike, mida sinna saadetakse. Peale selle ei julge paljud oma arvamusi üldse laiemale avalikkusele teatavaks teha, sest kardavad teiste kriitikat ja ilkumist – tihtipeale asjata, ent mitte alati. Lisaks sellele on meil ilmselt ikka veres ka tsensuurihirm ning võib-olla pole seegi põhjuseta. Nii et suurde meediasse ei jõua seega sageli palju debatte, mis võiksid siiski tähelepanu köita.

Alternatiiviks olev sotsiaalmeedia on aga juba eos mõeldud olema pinnapealsem ja meelelahutuslikum.

Nõnda siis sündis Kultuuri Näo Raamat, millel oleme lubanud toimetamata avaldada mõtteid ja kirjutisi sõltumata nende pikkusest või ideoloogiast. Ainus, mida me siin näha ei soovi, on ebatsensuurne eneseväljendus ja ses osas võtame endale vabaduse seda mitte üles panna.

Kõik muu aga on teretulnud ja eriti teretulnud on vastukirjutised siinavaldatule. Seega kutsun veel kord üles ütlema välja omi mõtteid teid puudutavatel teemadel ja tegema seda vormis, mis saaks kajastuse siinses keskkonnas.

Sellest algab vabadus ja vabast mõttest alguse saanud vaba sõna viib kindlasti edasi ning mitte tagasi. Igal juhul ei aita kapseldumise vastu ükski rohi paremini kui vaba debatt.

Teie arvamused on väga oodatud ja see sein ei kajasta tema haldajate mõttemaailma, vaid kõigi teie oma, kes te seda loete ja selle kohta mõtteid avaldate!

new nike football boots 2012 2017 - 002 - Nike Air Max 270 ESS Ανδρικά Παπούτσια Γκρι / Λευκό DM2462 | womens air max 90 iron - 134 Air Jordan 1 High OG "University Blue" 2021 For Sale - 555088