Priit Kuusk 10. veebruaril 2016

Erkki-Sven Tüüri kolmiktsükkel, esialgse nimetuse all „Show" kõlab nimeka soome viiuldaja ja dirigendi Pekka Kuusisto juhatusel ja osalemisel orkestri ACO Collective pikal kontserdireisil Austraalias.

Erkki-Sven Tüüri kontrastsete osadega, etenduslikku laadi keelpilliteos on sündinud 1993. aastal ja loodud Tõnu Kaljuste tellimusel Tallinna Kammerorkestrile. Helilooja ühe populaarsema, umbes veerand tundi kestva oopuse osad on „Action", „Passion" ja „Illusion", seda on mänginud paljud kollektiivid ning teos on jäädvustatud neljale plaadile Tõnu Kaljuste, Juha Kangase ning Anu Tali juhatusel. Päris sagedasti esitatakse kolmikteose osi ka eraldi.

4.-19. veebruaril esitab Tüüri teost oma kontserdireisil kuues suures Austraalia keskuses kuulsa Austraalia Kammerorkestri (ACO) sõsarorkester ACO Collective. Orkestri liider on selles dirigendina kaasamängiv soome kuulsaim viiuldaja Pekka Kuusisto, kes on nii Tüüri kui Arvo Pärdi teoseid mitmel puhul oma kavadesse varemgi võtnud. Pekka Kuusisto kutsuti ACO Collective'i kunstiliseks juhiks sellest hooajast alates.

Seekordsel muusikaturneel esitatakse Erkki-Sven Tüüri kokku 11 kontserdil. Kava kannab nimetust „Beethoven ja 21. sajand" ning selles kõrvutatakse Ludwig van Beethoveni ja Jean Sibeliuse loomingut kaasaegsete heliloojate, ameeriklaste Nico Muhly ja Bryce Dessneri, Erkki-Sven Tüüri ja briti klassiku Michael Tippetti teostega.

Reisi esimene pool sai läbi 9. veebruariks, kontserdid toimusid 4. veebruaril
Newcastle'i City Hallis, 6. veebruaril Canberra Llewellyn Hallis, 7. ja 8. veebruaril Melbourne'i Arts Centre'is ja Recital Centre'is ning 9. veebruaril Adelaide'i Town Hallis, kus ka meie dirigent Arvo Volmer on palju kordi Adelaide Symphony Orchestra ees üles astunud.

Alates 13. veebruarist jätkub reis kuue kontserdiga, mil Sydneys antakse kokku viis kontserti ning vahepeal 15. veebruaril üks Brisbane'is QPAC Concert Hallis. Kontserdipaikadeks Sydney's on City Recital Place Angel Hall ning Sydney Opera House Concert Hall.

Selle aasta 2. ja 3. aprillil esitab Pekka Kuusisto Tüüri sama teost ka USAs koos maineka Saint Paul Chamber Orchestraga. Aprilli-maikuu vahetusel teeb Pekka Kuusisto oma orkestriga ACO Collective järgmise kontserdireisi Austraalias, kus kava peateoseks on Antonio Vivaldi „Neli aastaaega".

Erkki-Sven Tüür on Austraalia muusikutele juba aastatetagune tuttav. 2007. aastal kirjutas Tüür Austraalia Kammerorkestri tellimusel teose plokkflöödile keelpilliorkestriga „Whistles and Whispers from Uluru" („Viled ja sosinad Uluru kaljul") ning see oli orkestri repertuaaris tookord ning ka hiljem peadirigent Richard Tognetti juhatusel.

Erkki-Sven Tüüri muusika teistest esitustest veebruaris. 26. veebruaril mängib Tüüri Klaverikontserti Mihkel Poll Rumeenia linnas Craiovas, orkestriks on Filarmonica Oltenia ning dirigeerib Jüri Alperten. See kontsert on osa projektist „Europa Season", kus Oltenia Filharmoonia esitleb 28 nädala jooksul 28 Euroopa Liidu liikmesriigi muusikat ja muusikuid. Kammerteost „Symbiosis" kuuleb 27. veebruaril Inglismaa kontserdimajas Sage Gateshead Royal Northern Sinfonia muusikute kontserdil „New Music from the North".

JmksportShops , Chaussures, sacs et vêtements , Livraison Gratuite | Maratón Sevilla 2022 - Carreras populares , MonticelloShops