Priit Kuusk 29. jaanuaril 2016

Orelikunstnik ja muusikaakadeemia oreliprofessor Andres Uibo esineb soolokontserdiga Sileesia filharmooniasaali orelil Katowices, kavas on ka eesti heliloojate teoseid.

Andres Uibo kontsertõhtu leiab aset pühapäeval, 31. jaanuaril Sileesia Filharmoonias, mis kannab kuulsa poola nüüdishelilooja Henryk Mikołaj Górecki mälestuseks tema nime.

Eesti organist avab kava 17. sajandi saksa klassiku Dietrich Buxtehude (1637-1707) teosega „Te Deum laudamus" BuxWV 218 (osad: Praeludium - Te Deum laudam(us) - Pleni sunt coeli et terra - Te Martyrum - Tu devicto (mortis aculeo)). Kell 17 algava pühapäevase oreliõhtu teine teos on I osa „Ja ma nägin..." (Revelation 21:1) Andres Uibo enda „Apokalüptilisest sümfooniast" orelile. Järgneb Erkki-Sven Tüüri 1989. aastast pärit pala „Spectrum I", ja siis D. Buxtehude „Passacaglia" d-moll BuxWV 161.

Pärast vaheaega alustatakse Johann Sebastian Bachi „Praeludiumiga" a-moll BWV 561, millele järgneb Arvo Pärdi pala „Trivium" 1976. aastast. Siin kõlab veel ka IV osa „Uus Jeruusalemm" (Revelation 21:10) Uibo „Apokalüptilisest sümfooniast" ning lõpetuseks mängib Andres Uibo J. S. Bachi grandioosse „Passacaglia et Thema fugatumi" c-moll BWV 582.

Ligilähedaselt sama kava mängis Andres Uibo septembris ka Dresdeni orelinädalatel Saksamaal Dresdeni kuulsas Kreuzkirches. Eesti muusikat viib Uibo kaasa võimalikult oma igale esinemisele välismaal, ja on seda teinud juba aastakümneid.

Sileesia Filharmoonia saal Katowices läbis kaks aastat tagasi laiendus- ja uuenduskuuri ning sai endale ka uue, Berliini orelitehase Karl Schuke oreli. Teatavasti tegutseb Katowices ka Poola ringhäälingu kõige olulisem sümfooniaorkester, 80 aastat tagasi asutatud Poola Raadio Rahvuslik Sümfooniaorkester (NOSPR), kelle peadirigendiks on praegu Alexander Liebreich.

Andres Uibo soolokava Sileesias kuulub Katowice orelil korraldatavasse mainekasse kontserditsüklisse, mida kunstiliselt juhib poola organist Władysław Szymański.
Sel hooajal astuvad sarjas Andres Uibo kõrval üles veel saksa organist Johannes Skudlik, itaalia organistid Alessandro Bianchi ja Francesco Bongiorno ning poola oma orelikunstnikud Wojciech Różak ja sarja kunstiline juht Władysław Szymański.

Kodumail tegutses Andres Uibo uue aasta algul rahvusvahelise Johann Sebastian Bachi festivali kunstilise juhi ja esinejana ning äsja esitles ajakirjanikele koos Suure-Jaani valla juhtidega ka tema poolt kunstiliselt juhitud Suure-Jaani muusikafestivali tänavust programmi.

Air Jordan 3 Blue Cement CT8532 400 Release Date 1 | size? x nike air max milan sand pink and gold price DO6712 - FitforhealthShops - 200 Release Date - nike acg ruckel ridge snow boots for girls size 1