Priit Kuusk 19. detsembril 2015

Eesti noor tšellist Silver Ainomäe, kes on juba aastaid USAs Colorado Sümfooniaorkestri tšellorühma kontsertmeister, esineb aktiivselt orkestrimängule lisaks ka kammermuusikaga ning juhib isegi üht kammersarja Colorado osariigis Englewoodis.

33-aastasel Silver Ainomäel on oma keelpillikvartett Ainomäe Ensemble, kus klassikalise keelpillikvarteti koosseisule liituvad vastavalt kavale teised pillimängijad, või vahel vokaalsolistidki. Kvartetis mängib vioolat ka Silveri abikaasa Anne Ilves-Ainomäe ning kvartett on andnud ka eraldi kontserte.

Ainomäe on kutsutud kontserdisarja Englewood Arts Concerts kunstiliseks juhiks ning annab veel ka tšellotunde. Kuuldavasti pole kammermuusika Ameerikas nii populaarne, kui seda on orkestrimuusika kontserdid.

Silver Ainomäe 'koduorkester' Colorado Symphony Orchestra (CSO) resideerib Denveris ja nende kodusaal on Boettcher Concert Hall. Orkestri peadirigendiks (USAs muusikadirektoriks) on nimekas Andrew Litton, kes on tuntud ka pianistina.

Laupäeval, 19. detsembril esineb Ainomäe Ensemble koos Colorado sümfooniaorkestri muusikutega selle aasta viimase kavaga Englewoodi Hampden Hall'is. Silver Ainomäe on tšellistina õhtu muusikaline juht.

See väga sisukas kava kannab pealkirja „Northern Lights for the Holidays" ja selle avab Arvo Pärdi teose „Summa" ettekanne. Järgmisena kõlavad teise kuulsa tähtpäevahelilooja Jean Sibeliuse „Valse triste" ja „Andante festivo" keelpillikvartetilt. Edvard Griegi Sonaadi viiulile ja klaverile nr 3 mängivad Ben Odhner ja Joshua Sawicki. Sibeliuselt on ettekandel veel ka „Viis pala viiulile ja klaverile" op. 81, viiulil Yi Zhao, pianistina ka siin Joshua Sawicki. Kontsert lõpetatakse Zoltán Kodály „Serenaadiga" op. 12. Mõlemad nimetatud viiuldajad mängivad ka keelpillikvartetis, lisaks Anne Ainomäe vioolal ja Silver Ainomäe tšellol.

Silver Ainomäe on Colorados moodustanud ka tšelloansambli, kus mängib maksimaalselt kuus tšellisti. 9. detsembril esines Silver Ainomäe Cello Ensemble Colorado osariigis Boulderis, kontserdipaigaks Dairy Center. Sama kava mängiti erakontserdil Denveris 13. detsembril, mis toimus heategevusüritusena kallite piletitega CSO toetuseks. Ettekandel oli „Aaria" Heitor Villa-Lobose teosest „Bachianas Brasileiras" nr 5, selle mängisid kuus tšellisti ning sopranisolistiks oli Abigail Chapman. Seejärel esitati neli Ástor Piazzolla teost – „Adios Nonino", „Canto de Octubre", „Oblivion" ja „Libertango", ettekandjaiks viis tšellisti Evan Ormani bandoneoni saatel.

Novembrikuul tehti kaks kontserti. 7. novembril toimus taas õhtu Englewoodi Hampden Hallis kauni klassikakavaga Euroopa muusikast, esitati Johannes Brahmsi Klarnetikvintett ning Franz Joseph Haydni Keelpillikvartett op. 76 nr 3 C-duur („Keisrikvartett"). 29. novembril käidi Colorado osariigis Salida SteamPlant Theateris avamas Waldeni Kammermuusikaühingu uut hooaega. Esinejaiks olid Mark Rush (viiul), Matt Diekman (vioola), Silver Ainomäe (tšello), Jo Boatright (klaver) ning Rachel Hargsoder (löökriistad). Mitmekülgses kavas kõlas peateosena Gabriel Fauré Klaverikvartett nr 2 g-moll, sellele lisaks David Liptaki „Melissa Quilt" vioolale ja marimbale ning Franz Danzi Variatsioonid Mozarti ooperi „Don Giovanni" aaria „La ci darem la mano" teemal tšellole ja klaverile.

Oktoobrikuu lõpul oli Silver taas Colorado Sümfooniaorkestri solistiks Denveris, seekord Richard Straussi poeemi „Don Quixote" ettekandeil peadirigent Andrew Littoni käe all.

Silver Ainomäe sündis Tallinnas, alustas tšelloõpinguid 6-aastaselt Laine Leichteri juhendamisel Tallinna Muusikakeskkoolis. Suurema osa oma edasisest tšelloteest käis ta Helsingis Sibeliuse Akadeemias ning Londonis Guildhalli muusikakoolis ja Razumovsky Akadeemias. Rõõmustavalt on ta esinenud mitmel puhul ka Eestis, viimati Pärnu Linnaorkestriga Robert Schumanni Tšellokontserdi solistina aprillis-mais Eestis ja Soomes.

2009. aastast töötab Silver Colorado Sümfooniaorkestri esimese tšellisti, s.t tšellorühma kontsertmeistrina USAs Denveris, saades sellele ametipostile vaid 27-aastasena ja Ühendriikides noorimana. Ta on mänginud külaliskontsertmeistrina veel mitme teise tuntud orkestri juures, nagu Kuninglik Concertgebouw' orkester Amsterdamis, Baltimore'i Sümfooniaorkester ning St Pauli Kammerorkester Minnesotas USAs, Philharmonia orkester Londonis, Helsingi Linnaorkester jmt. Veel pikem on orkestrite nimekiri, kellega koos Silver Ainomäe on esinenud solistina.

shock drop air force 1 full uv reactive | nike mercurial touch elite survey list philippines