Priit Kuusk, ERP uudised 12. novembril 2015

Vähem kui nädala jooksul on välismaal avalikkuse ees Eesti kahe nimeka helilooja Toivo Tulevi ja Erkki-Sven Tüüri uute teoste esiettekanded Läti ja Saksamaa tellimustena.

Riia Peetri kirikus 6. novembril toimunud kontsert oli Läti Raadio koori 75. aastapäeva juubelisarja avaõhtuks, mis ühtlasi kuulus nüüdismuusikafestivali „Arena" programmi. Kava kandis pealkirja „Canticum canticorum" ja sellel esitleti teoseid, mis on inspireeritud Ülemlaulust.

Toivo Tulevilt kõlas uusoopus „Vaata, sa oled ilus!" („Ah, ne güzelin!") solistidele ja ansamblile koos kooriga, mida juhatas Kaspars Putniņš. Ettekandel oli Tulevi teose originaalversioon kahele tenorile, kemencele, kanunile, kahele bendirile ja segakoorile ansambli Sarband ja Läti Raadio koori esituses, tenoriteks Mustafa Doğan Dikmen Türgist ja Rūdolfs Bērtiņš Lätist.

Ülemlaulu projektis tegi Läti Raadio koor tellimuse kuuele heliloojale Norrast, Eestist, Lätist, Jordaaniast ja Bulgaariast, läti autorite hulgas olid Sandra Ratniece ja Mārtiņš Viļums.

Neljapäeval, 12. novembril kõlab Saksamaal Bayreuthi Stadthalles esiettekandes Erkki-Sven Tüüri uus teos sümfooniaorkestrile originaalse pealkirjaga „Tormiloits". Tüüri teos on pühendatud austusega Veljo Tormisele ja selle on tellinud Bambergi Sümfoonikud. Orkester ongi teose esmaettekandjaks, juhatab noor tšehhi maestro Jakub Hrůša (34), kes tuleb järgmisel hooajal orkestri peadirigendiks.

Tüüri „Tormiloitsu" („The Incatation of Tempest") mängitakse veel 13. novembril Schweinfurti teatris ja 15. novembril orkestri kodulinnas Bambergis Joseph Keilberthi saalis.

Erkki-Sven Tüüri muusika muudest esitustest väärib meenutada „Conversio" ettekannet 10. novembril New Yorgis Carnegie Halli Zankel Hallis, kus selle mängisid USA viiuldaja Leila Josefowicz, kellel teos on pidevalt repertuaaris, ja pianist John Novacek.

nike-air-force-1-shadow-lucky-charms-dj5197-100-date-sortie | Jil Sander Studded Derby Shoes , EdifactoryShops, ALWAYS LIKE A SALE