Priit Kuusk, ERP uudised 11. novembril 2015

Eeloleval nädalavahetusel juhatab eesti dirigent Anu Tali esmakordselt Rootsis Helsingborgi Sümfooniaorkestrit, tal on kavas kaks kontserti.

Helsingborgi Sümfooniaorkester (HSO) on Lõuna-Rootsi piirkonna Skåne üks tuntumaid muusikakollektiive. 1912. aastal tegevust alustanud, on orkester samal ajal Rootsi üks vanemaid. HSO peadirigent on teist hooaega ungari juurtega Stefan Solyom (36) Rootsist. Kui Olari Elts võitis 2000. aastal Sibeliuse konkursi Helsingis, oli ka Stefan Solyom laureaatide hulgas. Solyom juhatab neil päevil Weimaris rahvusteatris „Nahkhiirt" ja „Võluflööti".

Anu Tali on esmakordselt HSO ees ja tal on orkestriga kaks kontserti, 14. novembril väljasõiduga Kristianstadi kontserdimajas ning 15. novembril orkestri omas, Helsingborgi kontserdimajas (Helsingborgs Konserthus). Anu Tali juhatatavas kavas on orkestri kontsertmeistriks eesti viiuldaja Kirsti Kuusk, kes on HSOga seotud ühe kontsertmeistri ametis alates 1995. aastast.

Anu Tali kava on mõlemaal õhtul sama: Arvo Pärdi „Silouan's Song" ("Silvanuse laul") keelpilliorkestrile, rootsi tänapäeva helilooja Rolf Martinssoni Viiulikontsert nr 1, kus soleerib Dan Almgren, ja Ludwig van Beethoveni neljaosaline Sümfoonia nr 5 c-moll. Beethoveni teos on andnud ka kontserdile pealkirja.

Helsingborgi Sümfooniaorkesteri ees on varemgi esinenud eesti dirigente: mitmel korral Arvo Volmer, samuti Kaisa Roose ja Risto Joost; orkestriga on autorina koostööd teinud ka Erkki-Sven Tüür, kui tema Tšellokontsert oli Rootsi ja Taani ühise huvitava festivali „Music Around" kavas.

On huvipakkuv, et eeloleval nädalavahetusel on teineteisele päris lähekuti ja samadel päevadel juhatamas kaks Eestist pärit naisdirigenti – Anu Tali Rootsis ning Kaisa Roose Taanis, 14. novembril Nærumis ning 15. novembril Espergærdes. Kaisa Roosel on aga kaasas ka ta teine, 2-kuune tütar Luisa ja tema kavas on Anton Bruckneri Sümfoonia nr 7.

Just nädal tagasi, 6., 7. ja 8. novembril olid Anu Talil Sarasota Sümfooniaorkestri peadirigendina kontserdid USAs Sarasota Van Wezeli hallis, kus kavas olid Dmitri Šostakovitši „Pidulik avamäng" ja tema Sümfoonia nr 5 ning nende vahel Beethoveni Klaverikontsert nr 5, solistiks kuulus kanadalane Marc-André Hamelin. Ja jaanuari alguseks on Anu Sarasotasse kutsunud Rahmaninovi klaverikontserdi solistiks Mihkel Polli.

Air Jordan 3 Blue Cement CT8532 400 Release Date 1 | FitforhealthShops - The Ultimate all festive nike running shop coupon code FAQ