Priit Kuusk, ERP uudised 7. novembril 2015

Maailma mainekatel muusikalavadel jätkuvad ka novembris Arvo Pärdi loomingu kontserdid tema äsjase juubeli sildi all, küll USAs, Euroopa riikides ning loomulikult ka Eestis.

Novembrikuu meiepoolsed esitused Arvo Pärdist avas kammerkoor Collegium Musicale läinud pühapäeval, 1. novembril Soomes Kauniaise muusikafestivalil sealses kirikus: Endrik Üksvärava juhatusel kõlasid „Alleluia-Tropus", „Zwei slawische Psalmen", „Most Holy Mother of God" ja „Vater unser" dirigendiga solistina, kõrval veel Veljo Tormise ja Erkki-Sven Tüüri muusikat.

Tallinnas on toimunud kaks hingejäävat ja suure mõjujõuga pühenduskontserti, Risto Joosti juhatusel hingedepäeva kavaga 2. novembril ning Kristjan Järvi harukordse külastusena Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees 6. novembril.

Hingedepäeva tasuta kontsert toimus Jaani kirikus, kus esinesid Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester koos solistidega. Väga ilus kava valituna Risto Joostilt: „Da pacem Domine", „Es sang vor langen Jahren", „Trivium", „Fratres", „Vater unser", „De profundis", „Spiegel im Spiegel" ja „Salve Regina".

Noor maailmamees Kristjan Järvi teeb oma asju nii suurelt, et neist peab märgatavam jälg jääma. Kui võimsa ja otse tänapäevasena mõjus Arvo Pärdi Esimese sümfoonia esitus – sellest juba 52 aastat tagasi valminud suurteosest, tookord just konservatooriumi lõpetanud 28-aastaselt heliloojalt! Nüüd, 6. novembril olid ettekandel veel „La Sindone" ning „Swansong. Littlemore Tractus". Kristjan Järvi selle kavaga saab ERSO esmakordselt ka Mezzo TV kaudu maailmas nähtavaks.

Novembri alguse ettekandeist on veel nimetada „Berliini missa" USAs Lynnwoodis ja „Missa brevis" Liszti Akadeemias Budapestis. 5. novembril tehti taas üks Arvo Pärdi juubelikontsert ka Helsingis Temppeliaukios, peategelaseks Sibeliuse Akadeemia kammerkoor ja juhatamas Jani Sivén: „Trivium", „Magnificat", „Berliner Messe", „My Heart's in the Highlands", „Mein Weg hat Gipfel und Wellentäler".

Eesti Filharmoonia Kammerkoori eelmine dirigent Daniel Reuss on Arvo Pärdi juubelit tähistanud paljude kontsertidega koos Cappella Amsterdam'iga Hollandis. Reedel, 6. novembril esitati Amsterdami Concertgebouw's kolm osa suurteosest „Kanon pokajanen": „Ode 6", „Ode 9" ning „Prayer after the Canon". Sel päeval mängis „Fratrest" mainekas duo koosseisus viiuldaja Viktoria Mullova ja pianist Katia Labèque, olles naasnud sama muusikaga pikalt Lõuna-Ameerika reisilt. Ettekanne toimus Londonis väga kuulsas St. John's Smith Square'i kiriku kontserdisaalis.

Laupäeval, 7. novembril ja 8. novembril jätkab Tõnu Kaljuste Madalmaade Kammerkooriga Arvo Pärdi juubelile pühendatud sarja kontserte Hollandis Hertogenboschis ja Groningenis. Ettekandel on seitse teost: „Alleluia-Tropus", „Dopo la vittoria", „Solfeggio", „The Deer's Cry", „The Woman with the Alabaster Box", „Tribute to Caesar" ja „Virgencita" ning õnnestunud lisana kava lõpus ka Veljo Tormise „Sügismaastikud" ja „Raua needmine". Pärast seda on Kaljustel veel kolm kontserti Põhja-Hollandi Sümfooniaorkestriga alates 11. novembrist.

Laupäeval, 7. novembril mängivad Pärti ka New Philharmonia Orchestra USAs Newtonis ja Amsterdami Tšellooktett Hollandis Hertogenboschis. Eesti Filharmoonia Kammerkoori veel varasem juht ja suur Pärdi asjatundja Paul Hillier toob 7. novembril Belfastis ja 8. novembril Dublinis Iiri Kammerkooriga publiku ette ilusa ülevaatekava, mida lauldakse veel mujalgi Iirimaal. Ka see kava väärib eeskujuna avamist: esimeses osas „Morning Star", „Virgencita", „Solfeggio", „I am the True Vine", „The Deer's Cry" ning „Alleluia-Tropus", teises õhtupooles kõlavad Paul Hillieri käe all katkendid suurteosest „Kanon pokajanen".

Paavo Järvi juhatab Arvo Pärdi orkestripala „Silhouette" Orchestre de Paris' Euroopa-reisil, 6. novembril Budapestis Bartóki-nimelises kontserdisaalis, 7. novembril Viini Kontserdimajas ja 9. novembril Saksamaal Esseni Filharmoonias, 14. novembril veel ka Brüsselis.

 

نمشي , adidas bold age leggings girls dance studio - تسوق تشكيلة اديداس اوريجينالز للأطفال مع تخفيضات 25 - 75% أونلاين في السعودية | nike lunarglide 6 price range chart printable - New Balance 550 'UNC'/ 'Baby Blue' - BB550HL1 - LacollesurloupShops