Priit Kuusk, ERP uudised 20. oktoobril 2015

Eeloleval nädalalõpul, 22.-24. oktoobril toimub Poolas Poznańis kaheksas nüüdismuusikafestival „Nostalgia", kus seekord on pühendusheliloojaks valitud Arvo Pärt ja tema muusikat esitamas mitme maa kunstnikud.

Maestro Arvo Pärti tutvustatakse erinevate üritustega kontsertidest ja filmidest kuni kohtumiste ja meistriklassideni. Eesti muusikuid esindab ka siin kammerkoor Collegium Musicale, kes paar nädalat tagasi käis meid tutvustamas „Moraavia sügise" festivalil Brnos.

„Nostalgia" festivali kodulehekülg tutvustab iga kontserdi juures lähemalt ka Arvo Pärdilt ettekantavaid teoseid ning avab piduprogrammi edastamise festivalijuhi, kultuuriteadlase Michał Merczyński kena meenutusega. Merczyński kirjutab oma unustamatutest kohtumistest Arvo Pärdiga Poznańi Dominikaani kirikus Pärdi muusika ettekandmisel 1998. aastal.

Festival püüab jälgida ja tutvustada Arvo Pärdi loomingut selle ajalises, muutumiste järjekorras. Nii kannavad kolm põhikava pealkirju „Arvo Pärt. Alina" (22. oktoobril), „Arvo Pärt. Lamentate" (23. oktoobril) ja „Arvo Pärt. Adam's Lament" (24. oktoobril), viimane koos meie kammerkooriga. Kõigi esinejatega on ette nähtud üritusele eelnevad kohtumised.

Pidustused avab neljapäeval, 22. oktoobril kell 17 toimuv kohtumine avakontserdi esinejatega, need on pianist Bartek Wąsik, tšellist Andrzej Bauer, viiuldaja Jakub Jakowicz ning Royal String Quartet. Kohtumist juhib filmi- ja muusikakriitik Jan Topolski. Sellele järgneb kohe Dorian Supini filmi „24 prelüüdi ühele fuugale" linastus.

Esimene põhikava 22. oktoobri õhtul: „Spiegel im Spiegel" (teises versioonis ka kava lõpunumbrina), „Fratres", „Für Alina" ja „Fratres" teises versioonis.

Reedel, 23. oktoobril on päeval kavas film „Arvo Pärt. Game of Numbers". Filmi autor on Mariusz Grzegorzek, kellega toimub samuti eelnevalt kohtumine. Õhtusel kontserdil on ettekandel „Cantus in Memory of Benjamin Britten", „My Heart's in Highland" ja „Lamentate". Mängib kammerorkester „L'autunno", juhatab Adam Banaszak, klaverisolistiks on Bartek Wąsik. Reede hilisõhtul on kavas veel Marek Piestraki film „Test pilota Pirxa" („Navigaator Pirx").

Laupäev, 24. oktoober on festivali lõpupäev. Selle programm algab pärastlõunal õhtuse kontserdi kahe dirigendi, Endrik Üksvärava ja Adam Banaszaki kohtumisega publiku ees. Järgneb kaks värsket, meilgi hästi teatud filmi, Robert Wilsoni ja Arvo Pärdi „Aadama passiooni" etendusest ning „Kaotatud paradiis" selle etenduse tegemisest.

Õhtusel lõppkontserdil kell 21 esinevad meie kammerkoor Collegium Musicale ning poola kammerorkester „L'autunno", mõlemad dirigendid juhatamas. Ettekandel on õhtu avaosas kuus Arvo Pärdi a cappella teost Endrik Üksvärava käe all: „An den Wassern zu Babel...", „Alleluia-Tropus", „Summa", „Zwei slawische Psalmen", „Most Holy Mother of God" ja „Da pacem Domine", kaastegev on organist Jakub Pankowiak. Õhtu teises pooles kõlavad koos orkestriga „Salve Regina" ja „Adam's Lament" Poola esiettekandes.

Ka helilooja juubelipäeval 11. septembril näidati Poznańis Malta Fondi keskuses kolme filmi Arvo Pärdist.

Women's shoes - adidas hermosa mesh backpack purple and blue color , GiftofvisionShops - Fitness - adidas nite jogger kids - Sports shoes | Der New Balance 2002R und sein Weg zum Kultschuh - FitforhealthShops