Priit Kuusk, ERP uudised 9. juulil 2015

Oma kavade poolest huvitavaim ja mitmekülgseim Eesti muusikafestival, 1995. aastal startinud „Klaaspärlimäng" alustab täna helilooja Peeter Vähi kunstilisel juhtimisel oma järjekordset väljaannet, kontserdisarja 2015. Peamisteks esinemispaikadeks on Tartu Jaani kirik ja Toomkiriku varemed.

Festivali üritused leiavad aset 9.-14. juulil, kokku üheteistkümne kontserdiga. Avaõhtu õiguse on saanud sümboolselt orkester Klaaspärlimäng Sinfonietta oma peadirigendi Andres Mustoneni käe all Tartu Jaani kirikus. Siin kõlab esiettekandes festivali tellimusteosena Pärt Uusbergi „Eestimaa taevastes kumab...", samuti Peeter Vähi noorpõlveteos „Révérence", avateoseks on pühendusoopus „Vaikne palve" kuulsalt grusiinilt Gia Kantšelilt, keda Mustonen on ikka tutvustanud ja kellel täitub järgmisel kuul 80. sünnipäev.

Klaaspärlimäng Sinfonietta mängib Mustoneniga ka homme, 10. juulil ja siis esinetakse koos Läti noortekooriga Kamēr ning meie kammerkooriga Collegium Musicale. Selle kava paljust huvitavast võiks esile tuua maailmanimega hiina maestro Tan Dun'i loomingu, eesti muusikast kõlavad Peeter Vähi ja Andres Uibo.

Veelgi järgneb 10. juuli õhtul huvitav kava „Mikrokosmos" ansamblilt Avarus, kus kõlab esiettekandes Mingo Rajandi uusteos „Mikrokosmos" autori kaastegevusel suures ansamblis ja kus solistiks on Kadri Voorand. 11. juulil astub üles ansambel Baltic Baroque kavaga „Vivaldi senza basso" Antonio Vivaldi loomingust, ja õhtul hiljem toomkiriku varemeis piireületava miksitud kavaga „Sümfo-reiv Kaera-Jaaniga" Kuubalt tulnud DJ ja löökpillimängija Nrike.

Pühapäeva, 12. juuli õhtul mängib Jaani kirikus Klaipėda Kammerorkester Leedust, kelle kunstiline juht ja tšellist on Mindaugas Bačkus. See on Bachide kava „Carl Philipp Emanuel contra Johann Sebastian". Kontseptuaalsetest kontserdikavadest vääriks selle kõrvale nimetada õhtud „Exotica", „Universumi helid", „Aukartus elu ees. Albert Schweitzer".

„Exotica" on ansambli U: kava 12. juuli hilisõhtul Jaani kirikus, kus Mauricio Kageli muusika kõrval kõlab esiettekandes Märt-Matis Lille mahukas, pool tundi kestev uusoopus „Kui kivid olid veel pehmed" koos video-disainiga.

Esmaspäeval, 13. juuli esimeses õhtuses kavas Jaani kirikus mängib peamiselt itaalia muusika kava rahvusvaheline kvartett Itaalia ja Eesti muusikutest (flööt, viiulid, klavessiin), kus esinevad Stefano Parrino ja Francesco Parrino ning Anna-Liisa Bezrodny ja Imbi Tarum. Jaani kiriku hilisõhtune Johann Sebastian Bachi kava kannab Albert Schweitzeri elutööst inspireerituna nimetust „Aukartus elu ees", kus esinevad Andres Uibo orelil ja Aare Tammesalu tšellol.

„Klaaspärlimängu" viimane päev 14. juuli algab tasuta keskpäevase veerandtunniga Jaani kirikus, kus Aivar Täpsi mängib laulvatel kristallkaussidel. Pidupäevade lõppkontserdi annab õhtul festivali ühe kesksema ja kauaoodatud külalisena Philips Symfoni Orkest Hollandist, keda juhatab Neeme Järvi. Ja siin on kõlamas suure klassika uuema ja pisut varasema ajastu väljapaistvamate meistrite Igor Stravinski ja Gustav Mahleri looming.

boohoo , Womens & Mens Clothes , Shop Online Fashion | adidas jeep soccer jersey size chart shoes - Buy now Adidas FORUM 84 LOW - FY4577