Priit Kuusk, ERP uudised 11. juunil 2015

Kolmapäeval, 17. juunil algab Suure-Jaani muusikafestival, mis toimub juba 18. korda. Nagu varemgi, kestavad pidustused jaanilaupäeva 23. juuni hilisööni. Festivali juht, tuntud muusikategelane Andres Uibo on kokku pannud taas huvitava ja mitmekülgse piduprogrammi. Tutvustame lähemalt festivalipäevade teise poole üritusi.

Kui konkursside võitjad on 19. juunil autasustatud ja Peeter Vähi harukordsest autorikavast „Ülim vaikus" osa saadud, toimub heliloojaga kohvikus Arturi Juures järgmisel keskpäeval kohtumine.

Pärast seda on 20. juuni festivaliprogrammis veel kolm kontserti. Kell 17 esinevad Vihi külas Energia talus kavaga „Energiat muusikast" laulja Mati Palm, oboist Olev Ainomäe, tšellist Aare Tammesalu ning klavessinist Ene Nael, kavas Johann Sebastian Bach, Christoph Willibald Gluck ja Georg Friedrich Händel. Vanaõue puhketalu saalis mängib taas Klaaspärlimäng Sinfonietta algusega kl 19.30, ettekandel Antonio Vivaldi oboekontsert D-duur ning Wolfgang Amadeus Mozarti viiulikontsert nr 3 G-duur, solistideks Olev Ainomäe, Mari-Liis Uibo, Arvo Leibur ja Aare Tammesalu. Õhtul kl 22 algab õigeusu kirikus veel Peterburi Glinka Kapelli poistekoori kontsert Vladimir Begletsovi juhatusel.

Pühapäev, 21. juuni, ka kodukohvikute päev, algab kolme üritusega – kl 11 on Suure-Jaani kirikus muusikaline jumalateenistus, samas kiriku lähistel kl 12.30 mälestushetk kalmistul ning kohvikus Arturi Juures lõunatund Uno Viigandiga, ristsõnameister Onu Unoga. Kell 16 algab Suure-Jaani valla viienda laulu- ja tantsupeo „Rõõm" rongkäik ning poole tunni möödudes lauluväljakul laulupeo kontsert: esinevad mudilased, mudilas-, laste- ja segakoorid, eakate ansamblid, meesansambel, puhkpilliorkestrid ning mitmes eas tantsijad – see on suur pidu 34 erineva numbriga, mille kunstiline juht, muusikaline juht ja tantsujuhid on Tiiu Siim, Riina Mankin ja Anu Mikkor.

Suve esimese päeva 21. juuni õhtul kell 21 läheb jälle põnevaks Olustvere lossis, kus traditsiooniliselt astuvad üles noored lauljad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast, seekordse „Ooperiõhtu Olustveres" on lavastanud Taisto Noor. Kuulajate ees on ligi tosin noort laulutudengit, ja ettekandel igihaljas lavarepertuaar Händelist kuni Tšaikovskini.

Suure-Jaani festivali eelviimane päev on 22. juuni ja kell 13 vestleb lõunatunnis ehtekunstnik Jaan Pärna, kell 16 on Olustvere leivakojas kammerkontsert, esinemas Kristi Mühling kandlel, Toomas Vavilov klarnetil ja Aare Tammesalu tšellol, sõnatekst on näitleja Külli Teetammelt. Ka siinses eestimaises miljöös saab kuulda viit pala eesti muusikast. Aga kell 19 on kuulajate ees gümnaasiumi suures saalis Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, kes harukordsena külastab Suure-Jaanit nüüd igal festivalil. Taas dirigeerib me esindusorkestrit Singapurist pärit Darrell Ang, kes oma debüüdi tegi siin eelmisel korral asendusdirigendina. Pool sellest kavast on eesti muusikast, meie sümfonismi algusaegade tähelepanuväärne teos, Artur Kapi Esimene sümfoonia (Quasi una fantasia, 1924) ning Pjotr Tšaikovski viimane, Kuues sümfoonia.

Alates keskööst vastu jaanilaupäeva kandub festival mõneks tunniks Hüpassaarde, kell 00.01 algab tasuta filmiöö Mart Saare majamuuseumis ning kell 3 samas lähedal rabasaarel kuulus soo-kontsert, meie kuulsa helilooja juubeliaastal nimetusega „Arvo Pärt ja tema „Fratres"". Soo-orkestrit dirigeerib Toomas Vavilov, solistid on Toomas Vana (tromboon), Henri Zibo (akordion) ja Virgo Veldi (saksofon), kava juhib näitleja Külli Teetamm Tallinna Linnateatrist. Siin on Edvard Griegi kuulsa „Hommikumeeleolu" kõrval kavas veel vaid meie muusika: Arvo Pärdi „Fratres", Galina Grigorjeva „Palve" ning noore Evelin Seppari uus teos.

Teisipäeva, 23. juuni päevasteks kontsertideks on kell 13 kirikus „Jaanipäeva etnojazz", kus esinevad Jaak Sooäär (kitarr) ja Tuule Kann (kannel), ning ansambli Jäääär kontsert laululaval kell 17. Taas jõuab festival lõpule jaaniõhtul tulesüütamise ja jaanipeoga, alates kella 21-st, kus muusikat teeb ansambel Riff.

Suure-Jaani festivali kunstiline juht on oreliprofessor ja helilooja, nüüdne Suure-Jaani aukodanik Andres Uibo. Andres Uibo on eesti talupojale omase jonni ja visadusega ajanud juba mitmeid aastakümneid eesti asja siin kodumail, samas tutvustades oma kontsertidel meie muusikakultuuri ka Eestist väljas nii ida kui lääne pool. Tema tõeline pühendumus väljendub kõigepealt eesti muusika tutvustamises, samas meie oma interpreetidele esinemisvõimaluste andmises. Värskeima näitena võiks tuua Uibo orelikontserdi 12. juunil Antwerpeni katedraalis, kus tema kava ääristavad küll kuulsad klassikud Dietrich Buxtehude ja Johann Sebastian Bach, kava sees tutvustab ta aga koguni kolme eesti helilooja loomingut – need on Arvo Pärt, Erkki-Sven Tüür ja ta esitab ka enda muusikat, kaks osa tuntud „Apokalüptilisest sümfooniast".

Seepärast on tänu Andres Uibole eesti muusika aukohal ka Suure-Jaani festivalil, mis on pühendatud heliloojatele Artur, Eugen ja Villem Kapile ning Mart Saarele. Andres Uibo praegu juhitavad kolm festivali on võimalust mööda kõik Eesti-meelsed, enim on seda aga Suure-Jaani iga-aastane muusikapidu.

Festivali juht on peakorraldajana taas Anneli Kundla, kes tegutses selles ametis ka aastail 2009-2012 ning kandideeris ja valiti nüüd aprillis uuesti Suure-Jaani kultuurimaja direktoriks. Pidustuste asendamatuks filmioperaatoriks-kroonikuks ja teabejuhiks on Leili Kuusk vallavalitsusest. Ja nagu varemgi, toimuvad mitmed tähtsad kultuuritegemised sealmail vallavanem Tõnu Aavasalu toetava käe all.

991 - CN9671 - Blauw - Nike Air Max 1 By You Custom herenschoen - nike air max lays blue cheese commercial actor | IetpShops , 105 Release Date Info - Travis Scott Fragment nike lunar speed lite 2 blue eyes full episodes High Military Blue DH3227 - nike air maxes for women shoes free patterns