Priit Kuusk 27. jaanuaril 2016

Maailmaklassiku Wolfgang Amadeus Mozarti sünnist möödub 27. jaanuaril 260 aastat. Paljudes paikades märgitakse seda daatumit, üritustel on osalemas või kaasas ka eesti muusikuid.

Kuigi Mozarti muusikat esitatakse jäävalt igal kuul, on tänavune jaanuar oma tähtpäeva ja pühendustega ikkagi pisut erilisem.

Paavo Järvi teises uue aasta kavas juhatab ta peadirigendina Orchestre de Paris' ees Pariisi uue filharmoonia suures saalis (Philharmonie 1) Wolfgang Amadeus Mozarti muusikat. Otse helilooja sünnipäeval 27. jaanuaril kõlab see kava esimest korda, kordudes samas 28. jaanuaril. Ettekandele tuuakse Mozarti Kontsert klaverile ja orkestrile nr 24 c-moll KV 491, solistiks tuleb nimekas saksa pianist Lars Vogt, kes nüüd tegutseb ka dirigendina Inglismaal. Paavo on temaga varem juba plaadistanud Mozarti 21. ja 27. klaverikontserdi Frankfurti Raadio orkestriga. Tore koostöö jätkub ja on sündimas ka neil kahel õhtul.

Mozarti tähtpäeval 27. jaanuaril toimub ka Tšehhimaal Ostravas helilooja 260. sünniaastapäeva galakontsert, mille teeb rahvusvaheliseks Viinis tegutseva eesti soprani Katrin Targo esinemine. Galakontsert leiab aset Ostrava Antonín Dvořáki nimelises teatris, seda juhatab Ostrava ooperi noor kunstiline juht Jakub Klecker. Peadirigent on ka tähtpäevaõhtu dramaturgiks, kaasa teeb sealse rahvusteatri koor. Kavas on aariaid ja ansambleid Mozarti ooperitest „Röövimine serailist", „Don Giovanni", „Figaro pulm", „Tituse halastus" ja „Võluflööt". Selles kavas astub üles viis solisti, ja Katrin Targo on ainus mitte-tšehhi laulja nende hulgas. 29. jaanuaril korratakse galakontserti veelkord. Katrin Targo sai kutse siia kui Karlovy Vary Dvořáki-nimelise rahvusvahelise lauljate konkursi laureaat.

Bonni teatri ooperijuht Hendrik Vestmann dirigeeris Theater Bonnis Saksamaal Mozarti ooperit „Così fan tutte" (16. jaanuaril), eesti bariton Priit Volmer laulab selles lavastuses ühe peaosalise Don Alfonso partiid.

Dirigent Olari Elts juhatas 21.-23. jaanuaril kolme sama kavaga õhtut Ühendriikides Seattle Symphony ees nende residentsis Benaroya Halli Taper Auditoriumis (WA). Selles kavas kõlasid sugugi mitte sageli esitatav valik Mozarti balletimuusikast ooperist „Idomeneo, Kreeta kuningas" KV 367 ning Mozarti III viiulikontsert G-duur KV 216. Solistiks oli lätlaste kuulsaim viiuldaja Baiba Skride. Väga sobivalt oli Mozarti kõrval ettekandel ka Franz Joseph Haydn, tema „Kuningliku Muusikuteühingu marss" ja „Londoni sümfoonia" nr 104 D-duur.

USAs Colorado Sümfooniaorkestri esitšellisti Silver Ainomäe algatusel tegutsev Ainomäe Quartet annab 30. jaanuari päeval kontserdi Mozarti 260. sünniaastapäeva puhul „It's All About Mozart" Englewoodi Hampden Hallis Colorados (kvarteti koosseisus mängivad Silver Ainomäe ja Anne Ainomäe), kaastegev Colorado Sümfooniaorkestri oboekontsertmeister Peter Cooper. Ettekandel on Mozarti Oboekvartett F-duur KV 360, Divertimento D-duur KV 136 ja Keelpillikvartett nr 17 B-duur KV 458. Kontsert toimub Silver Ainomäe kureeritavas sarjas „Chamber Music of the Masters".

Vääriks meenutada ka kontserte, kus Mozarti muusika on kõrvuti Arvo Pärdi muusikaga.

Mozarti „Requiem" oli Augsburgi Filharmoonikute kavas Saksamaal Domonkos Héja juhatusel 11. ja 12. jaanuaril kõrvuti Arvo Pärdi teosega „Fratres" Augsburgi teatri ooperikoori kaastegevusel, kavas oli ka Johann Christian Bachi Sümfoonia g-moll op. 6 nr 6. Ühendriikides mängis Spokane Symphony Martin Woldson Theateris (WA) 15. jaanuaril Pärdi harvemesitatud teost „Kui Bach oleks mesilasi pidanud... " kõrvuti Mozarti Sümfooniaga nr 29 A-duur. Juhatas Morihiko Nakahara, kavas oli ka kolme noore ameerika helilooja Armando Bayolo, Bryce Dessneri ning Andy Akiho teoseid.

Freiburg-Landwasseri kammerorkestri kontsert Saksamaal 16. jaanuaril Hinterzarteni Kurhausis, 17. jaanuaril Zachäusi kogudusekeskuses ning 30. jaanuaril Offenburgi kloostrikirikus kannab pealkirja „Mozart ja Pärt. Eufooria ja meditatsiooni vahel". Seda dirigeerib Edward Münch, kes ka solistina üles astub. See on ilus Mozarti ja Pärdi kava: Arvo Pärdi „Summa", Mozarti Kontsert klaverile ja orkestrile A-duur KV 414, Pärdi „Spiegel im Spiegel", Mozarti Sümfoonia nr 21 A-duur KV 201 ning Pärdi „Cantus in Memory of Benjamin Britten".

adidas heliopolis hotel in dubai , adidas concord ankle fur sneakers boys running Release Date Info , MysneakersShops | SBD - nike sb trainer endor khaki gum white and green - 016 Release Date - Air Jordan 4 Red Thunder CT8527