Priit Kuusk 15. jaanuaril 2015

Mitmed jõulupühad on möödas, ja Arvo Pärdi teoseid esitatakse taas paljudel maadel ja mitmel mandril. Jaanuarikuu keskeni kõlas Pärt kokku kaheksas riigis, kuu lõpul lisandub veel neli maad.

Sel nädalal, 10. - 12. jaanuaril esitati Pärti Brasiilias, Saksamaal ja Ühendriikides. Aga väga olulisel sündmusel osales ja elas kaasa ju meie vokaalansambel Vox Clamantis. Eesti ansambel esines Jaan-Eik Tulve juhatusel 3. jaanuaril Moskvas rooma-katoliku katedraalis sealsel õigeusu jõulufestivalil õhtul, kus esitati viis Arvo Pärdi teost. Meie muusikute kava kandis nimetust „Gregoriaani müsteerium. Ave Maria".

Nüüd oleme taas teada saanud, et Briti maineka andmebaasi Bachtracki statistika põhjal oli Arvo Pärt viiendat aastat järjest kogu maailmas enimesitatud elav helilooja.

Vahepealsed nädalapäevad möödusid pühademeeleolus ilma avalike ettekanneteta Arvo Pärdi muusikast. 10. jaanuaril lõpetas pausi „Cantuse Benjamin Britteni mälestuseks" ettekanne suvises Brasiilias: nende mainekas Orquestra Sinfónica di Bahia (OSBA) mängis teose Bahias Teatro Castro Alves'is oma peadirigendi Carlos Prazeresi juhatusel teatri suures, 1554 vaatajat mahutavas saalis. Tol õhtul kõlasid veel Béla Bartóki „Rumeenia tantsud" ning Ottorino Respighi „Antiiksed aariad ja tantsud" (Süit nr 3).

Esmaspäeval-teisipäeval, 11. ja 12. jaanuaril oli Pärdi „Fratres" Augsburgi Filharmoonikute kavas Saksamaal ungari maestro Domonkos Héja juhatusel. Kontserdipaigaks oli Augsburgi Kongress am Park, Pärdi teos avamas, seejärel kavas Johann Christian Bachi Sümfoonia g-moll op. 6 nr 6 ning Wolfgang Amadeus Mozarti „Requiem" KV 626 Augsburgi teatri ooperikoori kaastegevusel.

Teisipäeval kanti kaksikkontsert „Tabula rasa" ette USAs San Diegos (CA), kontserdipaigaks Natural History Museumi saal. Koos San Diego kammermuusikaühenduse Art of Élan muusikutega esines ka 9-liikmeline vokaalansambel Sacra/Profana, sest enne Pärdi teost olid ettekandel ameerika autorite Aaron Jay Kernise ja Nico Muhly oopused.

Neljapäevast 14. jaanuarist kuni laupäeva 16. jaanuarini on Hollandis kontserdireisil Eesti Filharmoonia Kammerkoor oma peadirigendi Kaspars Putniņši juhatusel – kontserdid Heerenis, Rotterdamis ja Amsterdami Muziekgebouw' suures saalis. Kava esipooles on kõikjal ettekandel ka Arvo Pärdi teosed „Dopo la vittoria" ja „Nunc dimittis".

14. jaanuaril esitati Pärti Hispaanias mainekas Madridi Auditorio Nacional de Musica kammersaalis: riiklikku esinduskollektiivi Coro de la Comunidad de Madrid juhatas Pedro Teixeira, esitati „Bogoroditse Djevo" ja „Cantate Domino canticum novum". Selles mahukas kavas oli veel kaks kooriteost Felix Mendelssohnilt, Anton Brucknerilt ja lõpetamas Benjamin Brittenilt, kava keskel olid ettekandel Johannes Brahmsi „Ave Maria" ning Sergei Rahmaninovi „Ave Maria"; Pärdi teosed kõlasid enne viimaseid, Benjamin Brittenilt.

Samal õhtul dirigeeris viiuldajana tuntud Pekka Kuusisto Helsingi Temppeliaukio kirikus Pärdi „Cantust Benjamin Britteni mälestuseks", mängis Sibeliuse Akadeemia kammerorkester. Tegemist on briti muusika kavaga, mida muudetud kujul korratakse reedel, 15. jaanuaril Lahtis Risti kirikus.

Reedel, 15. jaanuaril toimub Eesti Filharmoonia Kammerkoori Rotterdami ja Sibeliuse Akadeemia Lahti kontsertidele lisaks veel üks ettekanne Ühendriikides, kus Spokane Symphony mängib Spokane'i Martin Woldson Theateris (WA) Pärdi harvemesitatud teost „Kui Bach oleks mesilasi pidanud... ". Juhatab Morihiko Nakahara. Muuseas, sel orkestril on neli dirigenti, ja selles kavas on ka kolme noore ameerika helilooja (Armando Bayolo, Bryce Dessner, Andy Akiho) teoseid ning Mozarti Sümfoonia nr 29 A-duur KV 201. Kahjuks on orkestri kodulehe viide Arvo Pärdi tutvustamisel vananenud, pärit David Pinkertoni arhiivist.

Laupäeval, 16. jaanuaril on Eesti Filharmoonia Kammerkoori Amsterdami kontserdi kõrval toimumas veel neli kontserti Arvo Pärdiga – Šveitsis, Hollandis ning Saksamaal.

„Peegel peeglis" kõlab Šveitsis Sissachis klarneti ja klaveri ettekandes, mängivad Fabio di Cásola ja Paola De Piante Vicin kontserdisarja kunstilise juhina. Kaval on pealkirjaks „Deutschland im Winter", sest ülejäänud heliloojad on kõik saksa klassikud. See on kammersari „Klanglichter", kus tutvustatakse muusikat maade kaupa.

Haarlemi luteri kirikus Hollandis esinevad laupäeval kammerkoor Larynx ja Ensemble Corona, Pärdilt kavas „I Am the True Vine" ja „Magnificat". Juhatab Martine des Tombe. Kontserti korratakse 17. jaanuaril Amsterdami Inglise kirikus ning 23. jaanuaril Valkkoogi kirikus. Pärdi teosed kõlavad siin rohke hispaania varajase muusika kõrval.

Veel kahest kontserdist laupäeval Saksamaal. Freiburg-Landwasseri kammerorkestrite ühine kava Hinterzarteni Kurhausis on pealkirjaga „Mozart ja Pärt". Juhatab Edward Münch, kavas „Summa", „Peegel peeglis" ja „Cantus...". Märgitakse Mozarti 260. sünniaastapäeva, kava kordub pühapäeval Zachäusi kogudusekeskuses. Berliin-Charlottenburgis Trinitatise kirikus laulab Capella Kreuzberg „Magnificati", juhatab Johannes Rühl. See kava kannab pealkirja „Vivaldi ja Arvo Pärt", Antonio Vivaldilt ettekandel „Magnificat" ja „Gloria". Nemad kordavad kava 17. jaanuaril Berliini Emmaus-Kirches.

Pühapäeval, 17. jaanuaril saab kuulda ka Arvo Pärdi orelimuusikat: pala „Pari intervallo" mängib Daniel Gárdonyi Saksamaal Bad Wildungeni Philipp-Nicolai-Kirches.

26. ja 30. jaanuari vahel kõlab Arvo Pärdi muusika neljal kontserdil Pariisis, Milanos, Singapuris ja Saksamaal.

nike flex contact boys shoes gray - Nike Air Force 1 Shadow Cashmere/Pale Coral - Pure Violet CI0919 - 700 | New Air Jordan 1 Mid "Red Toe" University Red/White 2021 For Sale 554724 - nike air max 90 gray and infrared blue hair salon - 161