Priit Kuusk 5. jaanuaril 2015

Ansambel Vox Clamantis esines Jaan-Eik Tulve käe all Moskva Rooma-katoliku kiriku katedraalis rahvusvahelisel jõulufestivalil, kaasas nelja eesti helilooja teosed.

Rahvusvaheline jõulufestival Moskva Rooma-katolikus katedraalis Malaja Gruzinskaja tänaval toimub nüüd kaheksandat korda ja kestab 10. jaanuarini. Eesti ansambel Vox Clamantis esines selle programmis pühapäeva, 3. jaanuari õhtul. Eesti muusikute esinemine oli kenasti reklaamitud ning sai sisuka järelkajastuse veebis 4. jaanuaril programmis „TV kultura" koos videoga. 4. jaanuari artiklis on avaldatud ka Jaan-Eik Tulve kommentaare esitatava muusika kohta, kus ta muuhulgas ütleb: „Kui laulda koos, peab tunnetama teksti, peame tunnetama üksteist. See on nagu keel, mida peab praktiseerima väga palju ja iga päev...".

Festivalil kõlab veel Baselis asuva Šveitsi firma „Kuhn" orel, mis on ehitatud 60 aastat tagasi ja mis tähistas nüüd oma kümneaastast kohalolekut rooma-katoliku katedraalis. Nii sai tänavune festival pillide kuninga auks nime „Kuninglikud jõulud" („Korolevskoje roždestvo") ning selle kunstiliseks juhiks on katedraali titulaarorganist Marina Omeltšenko. Marina Omeltšenko tegi kaasa ka Vox Clamantise kontserdil. Kõlasid gregoriaani jõululaulud, selle kõrval gregooriuse koraali orelitöötlused ning harukordsena teosed valdavalt eesti heliloojatelt.

Lisaks Eesti muusikutele osaleb pidustustel tänavu muusikuid veel Šveitsist, Itaaliast, Hispaaniast ja Rootsist. Festivali 'peategelaseks' peetakse aga 'Kuhni' orelit, mis oma 74 registri, 4 manuaali ja 5563 vilega on suuremaid kogu Venemaal.

Vox Clamantise kava Jaan-Eik Tulve juhatusel kandis nimetust „Gregoriaani müsteerium. Ave Maria". Ettekandel koos organistiga olid: Cyrillus Kreegi rahvakoraali seade „Ma tulen taevast ülevelt", Jeanne Demessieux' (1921-1968) oreliprelüüd „Rorate caeli", gregooriuse hümn „Christe redemptor omnium", Arvo Pärdi „Alleluia-Tropus", gregooriuse laul „Dominus dixit ad me", „Kyrie eleison", magister Perotinuse (1160-1230) „Viderunt omnes", gregooriuse hümni „Puer natus in Bethlehem" oreliseade, gregooriuse laul „Amo Christum", Arvo Pärdi „And One of the Pharisees...", gregooriuse offertoorium „Ave Maria", Perotinuse „Beata viscera", gregooriuse antifon „Hodie Christus natus est", tundmatult autorilt 18. sajandist „Veni, veni Emmanuel" oreliseades, Arvo Pärdi „The Deer's Cry", Helena Tulve „Ole tervitatud, Maarja!", Tõnis Kaumanni „Ave Maria" ning Arvo Pärdi „Virgencita". Lisapalana lauldi Arvo Pärdi uut teost „Kleine Litanei" Venemaa esiettekandes.

Võime olla uhked, et meil on Arvo Pärt koos meie teiste heade heliloojatega, et meil on tema muusika head tundjad-esitajad, ja et meie kultuuripanus ka suure idanaabri jõulude jaoks nii hästi korda läks.

new nike football boots 2012 2017 - 002 - Nike Air Max 270 ESS Ανδρικά Παπούτσια Γκρι / Λευκό DM2462 | nike sb prod high tower price