Priit Kuusk 28. detsembril 2015

Jõuluürituste lõputu rida on meid pannud valiku ette nii kontserdimajades, koolides, kirikutes kui kodus teleri ja raadio ees: mida võtta, mida jätta?... Tuntumad, kutselised pillimehed ja lauljad ütlevad, et esinemisi on nii palju, et pole enam aega magadagi.

Jõulukontserdid ... ikka ja jälle jõulukontserdid. Ka poolprofessionaalide ning harrastuskooride ja solistide-mängijate hulgas on palju häid tegijaid, kes on oma professionaalsete juhendajate käe all kiindumusest muusikasse palju meeldejäävat kuulajate ette toonud.

Seekord meenutaksin hindavalt nelja jõulukontserti, mis on seotud muusikakallakuga Tallinna 21. kooliga. Selle kooli kuulsus algas juba 1920ndatel aastatel seoses maestro Riho Pätsi tegevusega kooli muusikaõpetuse juhina ja põneva algatajana, ja näib aina ning silmapaistvalt kestvat eeskätt Lydia Rahula oskusliku ja võimeka käe all.

Saalid on puupüsti täis, sest igal laulupoisil on kuulajaid omade hulgast sageli rohkemgi kui üks, lisaks teised huvilised.

Tallinna 21. kool on baaskooliks Lydia Rahula asutatud Tallinna Poistekoorile, kelle liikmed nüüd kõigil neil neljal kontserdil osalesid. Õpetaja Lydia Rahula töötab 21. kooli muusika süvaõppega klasside muusikaõpetajana juba alates 1980. aastast, tema poistekoor sündis aga 1988. aastal, kus ta on kunstiline juht ja peadirigent.

Juba 12. detsembril andsid Reaalkooli saalis oma jõulukontserdi Tallinna Poistekoori ettevalmistuskoorid Primo ja Secundo. Praegu töötavad nad Angelika Kadariku ja Annely Leinbergi juhendamisel, üldine kunstiline suunamine toimub ikka Lydia Rahula kaudu. Primos (6-7aastased) laulab lausa eelkooliealisi poisse, Secundo (8- 9aastased) poisid on juba pisut pikemad ja kogenumad. Primo esitas tänulikult Riho Pätsi laule, aga ka laulu „Las vihistab" Arvo Pärdilt, keerukat lugu „Päkapikula" Tõnu Naissoolt ja teisi. Secundo tuli aga kangelaslikult välja koguni oratooriumiga, mida on varem laulnud vaid noortekoorid – see oli Urmas Sisaski 8-osaline „Näärioratoorium" oopus 4 aastast 1984 (siis meil jõule ju veel polnud!). Näärivana baritonipartiid laulis poistekoori endine laulja Kristjan-Jaanek Mölder, juhatas Annely Leinberg. Õpetaja Angelika Kadarik oli teinud partituuri, ja poisse saatis Tallinna Muusikakooli 4.-5. klasside keelpilliansambel Katrin Talmari juhatusel, klaveril Maarja Vaitmaa.

Neli päeva hiljem, 16. detsembril leidis Tallinna Jaani kirikus aset 21. kooli harukordne jõulukontsert „Heliseb lihtne jõuluviis". Enne viimast, 25. kavanumbrit, mis oli ühislaul „Püha öö" publikuga Lydia Rahula juhatusel, tänas esinejaid ja abilisi kooli direktor Meelis Kond. Võib kahelda, kas Eestis on veel teist kooli, kus suudetakse sisuliselt nii kandva kavaga välja tulla? Mida kõike sai näha ja kuulda: esinesid klasside ansamblid, mitme klassi koondkoorid ja -ansamblid, mudilaste, nooremate ja vanemate õpilaste ühendkoorid, solistid, poistekoor alustamas ja lõpetamas. Repertuaaris olid tuntud ja vähemtuntud head jõuluteemalised laulud, üksteist lugu oli eesti autoreilt – kõik see sujus meeleolukalt, erksalt ja heal tasemel ning loomulikuna, sest mikrofoni kasutati väga vähe. Praegustele õpilastele olid abiks tulnud kooli vilistlased. Koguni kümnes palas oli dirigendiks Lydia Rahula, tema kõrval juhatamas ja õpilasi juhendanud õpetajad Ene Uibo, Liivi Urbel, Kadri Mägi, Leelo Miilen, Siim Aimla. Suure kiriku saalitäis publikut nautis kõigi parimat pühendumist ja selle ilusaid tulemusi.

Aasta viimasel koolipäeval, 22. detsembril sai teoks 21. kooli veel üks tänuväärne üritus: kinnine kontsert Tallinna Kaarli kirikus, kus esitati ligilähedaselt sama kava, mis Jaani kirikus nädalapäevad tagasi. Esinejad astusid üles ainult 'omadele' – saalis olid kuulajaiks nüüd vaid oma kooli õpilased ning nende õpetajad. Polnud enam pisut närvilisemat oma esinemisjärje ootamist kirikusaali külgedel, sest esinejad mahtusid rahulikult ka ise saali istuma, et teisi kuulata...

Eesti Kontserdi tiiva all astus Tallinna Poistekoori kontsertkoosseis üles Niguliste kirikus 26. detsembri pärastlõunal. Selle vastu oli suur publiku huvi, ja nii tuli piletitest puudu. Paljude kuulajate arvamusel oli tegemist väga õnnestunud ja hingehaarava kontserdiga. Peadirigent Lydia Rahula juhatas, orelil oli kaastegev ja oma laulu dirigeerimas Tomi Rahula. Kava avas Cyrillus Kreegi rahvakoraali seade „Mu süda, ärka üles" oreliga, eesti muusikast kõlas veel Urmas Sisaski „Heliseb väljadel".

Poistekoori oma solistide kõrval astus solistina üles Viinis tegutsev noor eesti sopran Katrin Targo, ta laulis ka koos poistekooriga. Katrini hääl sobis poiste tämbriga suurepäraselt kokku, arvasid paljud. Meil on käepärast mõned muljed:

„Kontserdi 'lavastus' ja ülesehitus oli nauditav, sisu mitmekesine, olid head solistid, põnevad suured poisid, tore liikumine, laul kord nii vaikne, et ei julgenud hingatagi, kord jälle nii võimas, et võtab värisema... Kuulasime pühade ajal mitmeid kontserte, ka telerist, esitajail olid mitmed laulud ikka samad, aga ettekandelt ometi nii erinevad. Sama uudsus sündis poistekoori puhul. Ilus oli!..."

„Kontsert oli vaimustav! Saali väga pikk kaja ja akustiline iseloom poleks lubanud sinna midagi muud. Mitte mingi rütmipill, ka vist klaver, poleks suutnud nii hästi kui orel kooriga koos sisse tulla. Olime saali keskel, ja mille üle ma imestasin, oli see, kuidas koor ja orel suutsid korraga iga fraasi alguses korraga alustada, et ei hakanud "loksuma". Saali keskel oli ka selline tunne, et kogu muusika tuleb kusagilt lae alt.
Solist, orel ja koor sulandusid suurepäraselt ja dünaamika oli ka imetlust väärt. Kahju, et sellest kontserdist korralikku videojälge pole – vähemalt vääriks teie töö mingit kontsertfilmi, selle peale tuleks mõelda..."

„Kontsert oli imeline! Mendelssohn Bartholdy oli nii võrratu, see tämbrite ja piano'de mäng, kõik oli hõrk ja eks ka Maltal seda nii kuuldi. Niguliste akustika veel sinna juurde. Ja toredad uued väikesed solistipoisid! Kui lauldi aga kiriku eri paigust, siis tuli küll pisar silma, meie tundekeeled said meeldivalt liigutatud..."

Selle kauni kava viimasteks numbriteks jäid Wolfgang Amadeus Mozarti „Laudate dominum" ning Adolphe Adami „Jõuluöö" Katrin Targoga solistina. Õnnestumiste aasta lõpp, kus Tallinna Poistekoor võitis äsja Grand prix' konkursil Maltal, viib meid edasi uude õnnestumiste aastasse.

SneakersbeShops® , Shop Online For Luxury, High-End Fashion, Expensive & Authentic Designer Brands | 572548C , buy cheap nike spizike , Where To Buy , michael jordan number 13 for sale , Converse Chuck Taylor Inequality Earthy Tones String