Priit Kuusk, ERP uudised 15. märtsil 2014

Euroopa kultuuripealinnas 2014 Riias tuuakse täna maailmaesiettekandele Peeter Vähi kultuuripealinna programmi jaoks tellitud ja spetsiaalselt loodud uus kooriteos „Suure vee taga" ("Aiz Daugavas vara dārzs").

Uue koorimuusika esiettekanded toimuvad kultuuripealinnas Riias Läti Ülikooli aulas nii 15. kui ka 16. märtsil. Tegemist on unikaalse projektiga „Merevaigu laulud" („Dzintara dziesmas"). Kogu suursarja keskmes on valik Läti rahvalaule, millele 17 heliloojat 16 riigist on kirjutanud oma uued teosed. Tellimuse saanud heliloojatele anti valida 30 läti rahvalaulu, need pani kokku nimekas läti etnoloog Valdis Muktupāvels.

Uues projektis kaasalöönute hulgas on meie Peeter Vähi kõrval tuntumad india helilooja Param Vir, Vytautas Miškinis Leedust, baski helilooja Xavier Sarasola, Jan Sandström Rootsist, Vladimir Martõnov Venemaalt, Gabriel Jackson Suurbritanniast, Lätit esindavad aga nooruke naishelilooja Evija Skuķe ja Pēteris Plakidis.

Peeter Vähi „Suure vee taga" (tekst läti rahvaluulest) esiettekandjaks on noortekoor Kamēr oma kunstilise juhi Jānis Liepiņši dirigeerimisel. Noortekoor kannab ette kogu uudisteoste sarja. Tegemist on rahvusvaheliselt menuka kooriga, kelle võitude kontos on ka Euroopa Grand Prix Arezzost 2013. aastal. Ja ka „Merevaigu laulude" sündmus ise on läti meedias väga suurt tähelepanu leidnud.

Peeter Vähi muusika kõlab täna veel ka Pärnus: üleni eesti muusika kavaga astuvad Eliisabeti kirikus üles flötist Leonora Palu ja kitarrist Kristo Käo. Peeter Vähi loomingust mängitakse pala „Müstiline ühinemine". Ja sama pala hakkavad 19.- 21. märtsil koos teiste teostega Eesti Rahvusringhäälingule salvestama flötist Oksana Sinkova ja kitarrist Jelena Ossipova.

Peeter Vähi loomingu ettekannetest sel hooajal väärib esmanimetamist flöödikontserdi „Taevase järve laul" esitus Usedomi festivali lõppkontserdil Saksamaal, kui solistiks oli Maarika Järvi ning dirigeeris Neeme Järvi. Sel aastal on plaadile jõudnud Riiast salvestatuna „Tema Pühadusele" oboele ja kammerorkestrile (esit. Martin Daněk Tšehhimaalt ja Klaaspärlimäng Sinfonietta Andres Mustoneni juhatusel), äsja ka „Maa ja taeva vahel" sümfoonilisele puhkpilliorkestrile USA firmalt Mark Records, esitajaks Christopher Newport University Wind Ensemble Mark Reimeri juhatusel, kes märtsikuu algul ka Eestis esines.

Kui jaanuari lõpul toimus Eesti klassikalise muusika esitlus Londonis, kandis Klaaspärlimäng Sinfonietta Andres Mustoneni juhatusel seal ette Peeter Vähi teose „In memoriam HM". Aprillis toimub aga Kitarrikontserdi nr 2 („Antarctic Concerto") esitus Leedus Klaipeda kevadfestivalil, ja sealgi esitab teost koos Kanada nimeka solisti Rémi Boucher'ga Klaaspärlimäng Sinfonietta Andres Mustoneni dirigeerimisel. Oktoobris soleeris Rémi Boucher selle teosega ka Peterburi Filharmoonias sealse orkestri saatel.

Peeter Vähi vääris oma oratooriumi „Maarja Magdaleena evangeelium" eest 2013. aasta sügisel Balti Assamblee kunstipreemia.

nike foamposite 2000 black women shoes heels - Blanco - 991 - DJ3180 - Nike Air Max 97 By You Zapatillas personalizables | boys nike jordan retro flyknit shoes women High OG Panda - air max 95 cool grey neon yellow - Grailify