Priit Kuusk, ERP uudised 13. märtsil 2014

Eesti bariton Lauri Vasar on Hamburgi Riigiooperis teatri koosseisulise solistina taas publiku ees uuslavastuses: 9. märtsil esietendus siin tšehhi helilooja Leoš Janáčeki ooper „Reinuvader rebane" („Prihody lišky Bystroušky").

Uuslavastuse muusikaline juht ja dirigent on nimekas ameerika maestro Lawrence Foster, lavastuse on teinud Johannes Erath, mängivad Hamburgi Filharmoonikud, laulab Hamburgi Riigiooperi koor.

Lauri Vasar esineb „Reinuvader rebase" peaosas, lauldes Metsniku partiid. Kuigi Lauri Vasaral on juba suur ja mitmekülgne ooperirepertuaar, pole ta „Reinuvader rebases" siiani veel laulnud. Metsnikuprouat kehastab Renate Spingler, Rebase osas on Hellen Kwon. Solistide koosseisu ei muudeta, 9. märtsi esietendusele järgnes teine õhtu eile, 12. märtsil, ja nii veel 16. märtsist edasi kuus etendust kuni 5. aprillini.

Ooper „Reinuvader rebane" (1923) on omalaadne mõistuline muinasjutulugu kolmes vaatuses loodusest ja selle aastaaegadest. Muuseas, alles lõppenud aasta novembrist on ooperi Viinis 2010. aastal välja antud partituur olemas ka Eesti Rahvusraamatukogus.

Tšehhi muusika 20. sajandi klassiku, Giacomo Puccini kaasaegse Leoš Janáčeki (1854-1928) ooperid pole just kergete killast, aga need on haruldased pärlid oma muusikaliselt dramaturgialt ja moraavia rahvamuusikast pärit sugemetega. Nende muusikaline keel sobib ülihästi ja loomulikuna tšehhi keele omapäraga. Sest hääl, nagu Janáček ise kirjutas, kasvab välja tervest meie olemisest... „Ei ole helisid, mis oleksid elu puust lahti murtud," ütles ta. Meistri oopereid mängitakse tänapäevalgi mitmeid ja neid leiab teatrite repertuaarist ikka ja jälle.

Leoš Janáčeki selle ooperi tõi 2009. aasta aprillis välja ka Saksamaal Münsteri Linnateatris tollal ametis olnud noor Eesti dirigent Hendrik Vestmann.

Jaanuaris laulis Lauri Vasar Hamburgis Escamillot Georges Bizet' „Carmeni" uuslavastuses, sel hooajal laulab ta koduteatris veel Aribert Reimanni populaarses nüüdisooperis „Lear" ning Giacomo Puccini lavaloos „Madama Butterfly". Eesti bariton debüteeris Hamburgis 2006. aastal ja on 2009. aastast selle Põhja-Euroopa mainekama ooperiteatri koosseisuline solist.

nike air force 1 low uv | Grailify - adidas Yeezy Slides Resin - adidas solar drive ac8141 free full length cowboy