Priit Kuusk, ERP uudised 10.-12. märtsil 2014

Pianistil, klaveripedagoogil ja pianismiajaloolasel Toivo Nahkuril on valminud harukordne raamat Johann Sebastian Bachi ning Euroopa barokiajastu klahvpillimuusikast. Raamatut esitletakse täna, 10. märtsil Tallinnas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Esitlemisele tuleb muusikakadeemia professori Toivo Nahkuri pianismiajaloolise triloogia kolmas raamat „Barokk Saksamaal. Johann Sebastian Bach". 480-leheküljeline uurimus käsitleb barokiajastu klahvpillimuusika lugu eeskätt Saksamaal, selle kõrval aga ka Prantsusmaal, Itaalias ja Austrias, mida valgustavad raamatu üheksa esimest peatükki.

Väga põhjalik ja meie muusikakirjanduses oma haardelt esmakordne on raamatu peamise teemana Johann Sebastian Bachi (1685-1750) elu ja loomingu uurimuslik vaatlus kokku 22 peatükis (lk 175- 469), geniaalse meistri muusikast klaverile(klahvpillidele). Tegemist pole pelgalt väga mahuka loomepärandi tutvustamise ja analüüsiga, vaid vaadeldud on ka Bachi interpreteerimise paljusid küsimusi (dünaamika, ornamentika, artikulatsioon, fraseerimine, aplikatuur, tempod, agoogika jne), on juttu instrumentidest Bachi ajal, tema parimatest interpreetidest aegade jooksul kuni tänapäevani jpm.

Tegelikult on uus väljaanne juba neljas Toivo Nahkuri pianismiraamat. Esimesena ilmus „Vestlusi Bruno Lukiga" 1989. aastal. Siis alustas ta oma triloogiaga, mis kannab nimetust „Muusika läbi vaimu": esimesena „Raamat pianismist ja pianistidest" (2006), triloogia teine raamat „Renessansist Bachini" ilmus 2010. aastal, ja kolmas raamat jõudis trükikojast välja tänavu.

Raamatu esitlus algab 10. märtsil muusikaakadeemia kammersaalis kell 18 ja sellel viibijad saavad kohapeal ka raamatu endale muretseda väga soodsalt.

Toivo Nahkur (s. 1947 Väike-Maarjas) on pärit õpetajate perekonnast. Klaverit õppis Rakvere muusikakoolis, seejärel Tallinna Muusikakeskkoolis ja Tallinna Riiklikus Konservatooriumis professor Bruno Luki klaveriklassis, lõpetades 1972. aastal. 1974-1977 täiendas end Moskvas Maria Grinbergi käe all. Ta on tegutsenud pikki aegu kontsertpianistina, andes väga palju soolokavu ja esinedes solistina koos sümfooniaorkestritega. 1972. aastast on ta muusikaakadeemia klaverieriala õppejõud (1974. aastast õpetab ka Tallinna Muusikakeskkoolis), 1989. aastast muusikaakadeemia pianismiajaloo lektor. Toivo Nahkuri kolmest lapsest on kaks pianistid ja üks viiuldaja.

Täiendus (pärast esitlust).
Raamatu esitlus muusikaakadeemia kammersaalis möödus asjalikus õhkkonnas, kuulajaid-huvilisi oli kogunenud palju. Publiku hulgas oli aukülalisena äsja oma 90. sünnipäeva tähistanud teenekas klaveripedagoog ja pianist, maestra Erna Saar. Ukse juures oli müügilett, kus sai osta uut köidet 10.- euro eest, oli võimalus muretseda ka kogu triloogia 20.- euroga, saadaval oli isegi Toivo Nahkuri esimene raamat Bruno Lukist(!).

Õhtu peakangelane Toivo Nahkur jagas oma väga põhjalikule tööle sisukaid tutvustavaid kommentaare. Oli tõeliselt hea näha kõnelemas suurt asjatundjat, pikki aegu väga süvitsi oma teemat uurinud muusikateadlast-ajaloolast, kes samas on oma käe all seda loomingut ka ise kontsertpianistina läbi tunnetanud, oma õpilastele selgitanud ning võrdleva kõrvaga teiste Bachi interpreetide esitusi üle maailma ja läbi aegade kuulnud.

Sõna võtsid veel raamatut muusikaliselt toimetanud Toomas Siitan ja Priit Kuusk, konsultandid Lembit Orgse ja Imbi Tarum. Arvamusi ja hinnanguid, ka lahkuminevaid (keelelistes-terminoloogilistes, ajaloolistes jm küsimustes), avaldati sõbralikul kollegiaalsel moel.

Võimaluste piires pakuti ka elavat muusikat, seda mängisid kaks Toivo Nahkuri õpilast muusikaakadeemiast: Bachi „Kromaatilise fantaasia ja fuuga" 1730. aastast esitas I kursuse tudeng Kadri Toomoja ning Bach-Busoni „Chaconne'i" magistrant Sandra Meindok. Videovõtete vahendusel saime nautida ka Toivo Nahkurit ennast Chopini mängimas (sh Ballaadi nr 4).

Raamatu autor, muusikaakadeemia professor Toivo Nahkur andis uue köite tänuks üle mitmetele kaastöölistele ning raamatu väljaandmist abistanuile. Palju muljeid vahetati veel esitlusele järgnenud kohvilauas.

Tahaks loota, et äsjane Bachi väljaanne ei jää Toivo Nahkurile viimaseks.

LTB - JuzsportsShops | supernova glide 6 boost shoes women black gray - adidas Samba Wales Bonner Core Black - FX7517