Priit Kuusk, ERP uudised 8. märtsil 2014

Vanemuise Teatri muusikajuht ja peadirigent Paul Mägi on juba mitmeid hooaegu enne töö algust Tartus tegutsenud Uppsala Kammerorkestri peadirigendina Rootsis.

Märtsikuu alguspoolel on Paul Mägil orkestriga taas kaks kontserti, millest teine kujuneb ootamatult põnevaks sündmuseks oma uue muusika kava ja esiettekannetega.

6. märtsil andis Uppsala Kammerorkester eesti peadirigendi käe all Uppsala uues Kontserdi- ja Kongressikeskuses samuti väga huvitava kavaga õhtu, kus esitati tuntuma teosena prantsuse klassikast Maurice Raveli „Couperini haud" („La tombeau de Couperin"), selle järel rootslanna Britta Byströmi (s. 1977) orkestripala „Yankadi" (kuuele solistile orkestriga) esiettekandes. Õhtu teises pooles kõlasid Jean Sibeliuse kaasaegse, itaalia helilooja ja klaverivirtuoosi Ferruccio Busoni „Sümfooniline süit" op. 25 ja Erich Wolfgang Korngoldi (1897-1957) „Tantsud vanas stiilis" („Tänzchen im alten Stil"). Brnos sündinud Korngold oli kuulus juba imelaps-heliloojana Viinis, hiljem tunnustatud filmimuusika autor USAs, aga „Tantsud vanas stiilis" kirjutas ta Esimese maailmasõja aegu.

Järgmisel nädalal, pärast praegu toimuvaid proove, teeb Paul Mägi Uppsala Kammerorkestriga teoks koguni kuue uusteose esiettekanded. See on heliloojate konkursi „Uppsala 2014" peakontsert samas keskuses 13. märtsil. Nüüd on kavas konkursilt väljavalituina Uppsala autori Andreas H. Zhibaj „Be reborn. Die again", samuti Rootsist Piteåst pärit Kristofer Morhedi „Lingering Regrets", Stockholmis elava ameeriklanna Molly Kien'i „Pyramid", taanlase Christos Ntovas'i „Nepheles", Lundi helilooja, neist vast kõige tuntuma David Riebe „Geopoliticus Child" (Salvador Dali j) ja Stockholmis elava Matthew Petersoni „And all the trees of the field will clap their hands". Muuseas, kõik autorid on sündinud 1980ndatel. Siit valitakse lõppkontserdil elavas ettekandes kuuldu põhjal välja veel võiduteos ning see kõlab järgmisel hooajal kümne sümfooniaorkestri esituses (9 Rootsi orkestrit ja Vanemuise Sümfooniaorkester).

„Uppsala 2014" kompositsioonikonkursile esitati 51 teost Skandinaavia heliloojatelt, neist valiti välja kuus, mis kõlavadki kontserdil. 7-liikmelise žürii esimees on nimekas rootsi helilooja Sven-David Sandström ja selle liikmete hulgas on ka helilooja Mirjam Tally ning Paul Mägi.

Paul Mägi tegutseb Uppsala Kammerorkestri peadirigendina aastast 2004, olles seal lisaks rootsi oma ja Põhjamaade muusikale mitmel puhul ka eesti muusikat tutvustanud. Ta on dirigeerinud Stockholmi Kuninglikus Ooperis ning õpetanud Stockholmi Kuninglikus Muusikakõrgkoolis. Vanemuise teatri peadirigendina asus Paul Mägi tööle 2011. aastal, 2013. aastal valiti ta aga Rootsi Kuningliku Muusikaakadeemia liikmeks.

Women's shoes - adidas hermosa mesh backpack purple and blue color , GiftofvisionShops - Fitness - adidas nite jogger kids - Sports shoes | Asics Gel-Lyte XXX Shoe Palace Japan - 1201A209-400