Priit Kuusk, muusikaajakirjanik  8. veebruaril 2014

Eesti helilooja, viiuldaja ja dirigent Mihkel Kerem juhatab Rootsi ja kogu Põhjamaade üht tuntumat kammerorkestrit Camerata Nordica nende kontserdireisil Rootsis.

Kontserdid toimuvad 8. veebruaril Blomstermåla rahvamajas, 9. veebruaril Varbergi teatris, 10. veebruaril Kalmari lossi Rohelises saalis ja 11. veebruaril orkestri kodulinna Oskarshamni kirikus.

Mihkel Keremi algatusel on kammerorkestri seekordses kavas koguni kaks klassikaks saanud Eesti helilooja teost. Alustatakse Mihkel Keremi õpetaja Jaan Räätsa (s. 1932) väga populaarse Kontserdiga kammerorkestrile oopus 16 (1961), seejärel kõlab Eduard Oja (1905-1950) omapärane 3-osaline süit „Vaikivad meeleolud" (1930) keelpilliorkestrile, mis algselt oli loodud klaverile.

Edasi on ettekandel kolm teost maailmaklassikast: Paul Hindemithi „Leinamuusika" vioolale ja keelpillidele, kus solistiks on noorema põlvkonna tuntumaid vioolamängijaid kogu Euroopas, Iisraelist pärit Guy Ben-Ziony, seejärel Samuel Barberi kuulus „Adagio" ning keelpilliorkestriseades Ludwig van Beethoveni Keelpillikvartett nr 6, oopus 18.

Mihkel Kerem (sünd. 1981 Tallinnas) on oma sünnimaal kahjuks vähe tuntud. Ta tegi kodus läbi kõik võimalikud koolid, lõpetades 2003. aastal Eesti Muusikaakadeemia oma ema Mirjam Keremi viiuli- ja professor Jaan Räätsa kompositsiooniklassis, 2006 sai magistrikraadi viiuli- ja kompositsioonierialal Londonist Kuninglikust Muusikakolledžist. Mihkli mõlemad vanemad, Jaan Kerem ja Mirjam Kerem (Seitam) on viiuldajad.

Mihkel Kerem on tegutsenud peamiselt Londonis Southbank Sinfonia, Holst Chamber Orchestra kontsertmeistrina ja mujalgi, praegu juhib seal ka kammerorkestrit Brandenburg Sinfonia ning on Camerata Nordica II viiulirühma kontsertmeister Rootsis. Esinenud palju samuti viiulisolistina, muljetavaldavaim on aga ehk tema heliloojategevus, ta on umbes saja helitöö autor ning Eestis toimus tema esimene autorikontsert, kui ta oli alles 16-aastane.

Mihkel Keremi loomingut on sagedamini ette kandnud, ka Eestis, tema sõber, kolleeg ja aatekaaslane, dirigent ja viiuldaja Mikk Murdvee.
Nimetagem meilegi kättesaadavast Keremi kaht viimast heliplaati Londoni firmalt Toccata Classics: ühel neist on 4 viiulisonaati ning teisel Sümfoonia nr 3 („Kommunismi ohvritele"), „Lamento" vioolale keelpillidega ning Keelpillisekstett. Vt ka mihkelkerem.com

Camerata Nordica kunstiliseks juhiks on meilegi tuttav norra viiuldaja ja dirigent Terje Tønnesen. Skandinaavia suurema muusikaajakirja 'Opus' küsitluse põhjal 2013. aasta 20 silmapaistva saavutuse kohta pälvis Camerata Nordica austava neljanda koha. Möödunud suvel esines kammerorkester ka Londonis BBC Proms'il, tehes seal ühe Benjamin Britteni teose, „Eleegia" esiettekande. Orkester on asutatud 1974. aastal.

Orkestri eelmisel kontserdireisil Rootsis oli solistiks neljal kontserdil 18.- 21. jaanuarini meie noor flöödikunstnik Oksana Sinkova, kes mängis Saverio Mercadante Flöödikontserti, siis Terje Tønneseni juhatusel. Camerata Nordica mängis meil ka mullu augustis Tallinna kammermuusikafestivalil.

Air Jordan 1 Low OG Neutral Grey (2021) (W) - nike free run womens 5.0 - 100 - CZ0775 | IetpShops , New Balance 327 Moonbeam Leopard , cheap invisible air jordans , 4011496719 , Where To Buy