Priit Kuusk, muusikaajakirjanik

4. veebruaril 2014

Pärast talvepuhkust on peadirigent Neeme Järvi juba proovidel orkestri ees ning juhatab oma esimese kontserdi sel aastal homme, 5. veebruaril Göteborgi Kontserdimajas.

Göteborgi Sümfoonikute (Göteborgs Symfoniker, GSO) aupeadirigent Neeme Järvi on taas oma kunagise orkestri ees ja see on muusikutele sündmuseks! Seda võib märgata afiššidelt ning orkestri ja kontserdimaja kodulehtedelt. GSO oli esimene sümfooniaorkester Läänes, mille ette Neeme Järvi kutsuti pärast Nõukogude Eestist lahkumist, see on kollektiiv, kus ta on olnud kõige kauem peadirigent – 1982. aastast kuni 2004. aastani ja saavutas orkestriga väga palju, kuni GSO nimetamiseni Rootsi esimeseks rahvusorkestriks. Siin, Göteborgis, salvestasime 1995. aasta augustis ka 14 tundi intervjuumaterjali, millest sai Neeme Järvi esimene isikuraamat „Maestro“ (1997, kirjastus SE&JS).

Seekordsed GSO kontserdid toimuvad 5. ja 6. veebruaril sama kavaga: Franz Joseph Haydni Sümfoonia nr 77 B-duur, Wolfgang Amadeus Mozarti „Sinfonia concertante“ viiulile ja vioolale Es-duur KV 364, õhtu teise poole täidab rootslaste klassiku, sümfonist Kurt Atterbergi (1887-1974) 5. sümfoonia d-moll op 20 „Sinfonia funèbre“. Mozarti solistideks on GSO 1. kontsertmeister Sara Trobäck Hesselink, kes on varem Neeme Järviga ka plaadistanud, ning vioolamängija, värske Põhjamaade solistipreemia laureaat Ellen Nisbeth. Meenutame veel, et Kurt Atterbergi sümfooniate plaadiga nomineeriti Neeme Järvi äsja ka 2014. aasta Grammy'le.

Veebruaris annab Neeme Järvi kokku seitse kontserti. Juba nädala pärast on ta Šveitsi Romaani orkestri ees selle praeguse peadirigendina, kontserdid toimuvad 12. ja 14. veebruaril Genfis Victoria Hallis ning 13. veebruaril Lausanne'i Palais de Beaulieu's, kus muuseas mõlemas on Neeme Järvi koos Vardo Rumesseniga solistina ka Eduard Tubina Klaverikontsertiinot ette kandnud. Siin on nüüd kavas kaks suurt klassikateost: Johannes Brahmsi Sümfoonia nr 3 F-duur ning Edvard Griegi Klaverikontsert a-moll, solistiks nimekas saksa pianist Lars Vogt.

21. ja 28. veebruaril ning 1. märtsil on Järvil kontserdid meil ERSO ees Estonias ja Jõhvi kontserdimajas, esimene kava kannab nimetust „Mostly Mozart“, solistiks Kalle Randalu, ning teine kava nädal hiljem nimetuse all „Ilja Muromets“, kuna sellel esitatakase haruldusena Reinhold Glieri samanimeline sümfoonia. Tolles kavas tuleb solistiks pianist Marko Martin.

Märtsikuul juhatab Neeme Järvi üheksat kontserti, kui Jõhvile järgnevad uuesti Genf ja Lausanne, seejärel Kölni Fiharmoonia, taas Göteborg, siis Vara, Oslo ning Berliini Filharmoonia suur saal, kõik viis viimast juba Šveitsi Romaani orkestri külaliskontsertidena viies erinevas saalis.

adidas heliopolis hotel in dubai , adidas concord ankle fur sneakers boys running Release Date Info , MysneakersShops | lebron x for 50 dollars , Kids Air Jordan — Rebel Occupation