Priit Kuusk, muusikaajakirjanik

31. jaanuaril 2014

August Pulsti 125. sünniaastapäevale pühendatud rahvamuusikute ringreis lõpeb täna õhtul Tallinnas Salme kultuurikeskuses. Seljataha on jäänud kaheksa menukat ühisesinemist publikust täidetud saalides.

Alates 15. jaanuarist toimusid ringreisi kontserdid Märjamaal, Toris, Karksis, Värskas, Moostes, Haanjas, Kadrinas ja eile õhtul veel Aruküla rahvamajas. Igakordseteks esinejateks olid Lauri Õunapuu (rahvalaul, torupill, väike kannel), Krista ja Raivo Sildoja (viiul ja hiiu kannel), Õie ja Maarja Sarv (rahvalaul), Ants Taul (torupill, lõõtspill), Harri Lindmets (külakannel, lõõtspill), kaasa tegid parimad kohalikud muusikud. Kontserdile lisandus August Pulsti mälestusraamatu esitlus ning rändnäitus ja simman. Enamus esinejaid on pärit Võru ja Põlva maakonnast.

Täna keskpäeval esitles koostaja ja autor Krista Sildoja August Pulsti mälestuste raamatut „Äratusmäng uinuvale rahvamuusikale“ ka Solarise „Apollos“ Tallinnas, esinesid ka Harri Lindmets külakandlel, Ants Taul lõõtspillil ja Lauri Õunapuu lauljana. Kahjuks oli selle väga huvitava ürituse nautijaid vähevõitu, just muusikainimeste hulgast, aga kuuldavasti oli kontsertidel ja simmanil maakondades kõikjal palju rahvast kohal. Nii nagu ringreisi peakorraldajaid oli Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, nii on ka mälestuste raamat välja antud muuseumi tiiva all ning on sealsamas kõigile huvilistele saadaval.

Krista Sildoja tehtud suurt uurija-, teadlase- ja asjatundjatööd raamatu koostamisel tuleb väga kõrgelt hinnata. Tal on selleks juba olnud ka varasem suur kogemus. Köitel on juures CD „Helikaunistustega raamatule“, plaadilt ja raamatu teksti juurest QR-koodidega kuulatavad originaalsalvestused annavad aimu, kuidas kunagi pilli mängiti ja ka lauldi. Krista Sildoja ise on praegu ainulaadse Mooste Rahvamuusikakooli direktor Põlvamaal.

3. – 5. veebruarini on Solarise keskuses „Apollo“ raamatupoodi sisenemisel eksponeeritud sama Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi näitus, mis oli kaasas ringreisil ja mis tutvustab Eesti kunstniku, vanavarakoguja ning muuseumientusiasti August Pulsti (1889 - 1977) elu ning mitmekesist tegevust.

shock drop air force 1 full uv reactive | 811006 - Jordan XXX Black Cat - nike air max griffey 360 low - 010