Priit Kuusk 23. veebruaril 2016

Vabariigi aastapäeva puhul on paljudes maades pühendusi Eestile, ettekandeid eesti muusikast nii meie kui ka välismaa muusikute poolt. Mitmedki üritused neist on juba aset leidnud.

Pianist Kadri-Ann Sumera mängis 18. veebruaril sooloõhtu „Hümn tuulele. Eesti klaverimuusika" Saksamaal Darmstadti Muusikakõrgkoolis. Tema kavas kõlas koguni kaheksa meie helilooja palu möödanikust ja tänapäevast – Ester Mägi, Raimo Kangro, Eduard Tubina, Kristjan Kõrveri, Tõnu Kõrvitsa, Galina Grigorjeva, Mari Vihmandi ja viimasena pianisti isa Lepo Sumera loomingust.

USAs Dallases elav ja tegutsev eesti pianist Hando Nahkur esines 21. veebruaril koos laulja-näitleja, ka New Yorkis Eesti konsulaadis kultuurinõunikuna tegutseva Kristi Roosmaaga, nende kontsert toimus Floridas sealsete eestlaste kutsel aastapäeva puhul Atlantise Country Club'is.

Vabariigi aastapäeva künnisel, 19.-21. veebruaril dirigeeris USAs Sarasota Van Wezeli Hallis Anu Tali orkestri ees maestro Neeme Järvi, ta eepilises Euroopa kavas mängis Sarasota Orchestra Johannes Brahmsi, Wilhelm Stenhammari ja Richard Straussi muusikat.

NUKU koor on kuue kontserdiga aastapäeva külalisturneel Kanadas. Koori esinemised, mida juhatab Reeda Toots, toimusid juba 20. ja 21. veebruaril Toronto Peetri kirikus ja Toronto Eesti Majas, 24. veebruaril laulab koor Ottawa Raekojas ja Kanada Kunstide Nõukogu saalis, 26. veebruaril on viimaseks kontserdipaigaks Montréali St. Johni luteri kirik. Kaasas on köitev ülevaatekava eesti koorimuusikast koos noorte autorite lauludega.

Eesti Naislaulu Selts korraldas 21. ja 22. veebruaril oma ligi 200 lauljale kontserdireisi Venemaale Peterburisse. Kaasa sõitis lauljaid kümnest meie naiskoorist. Kontserdid Eesti Vabariigi aastapäeva puhul toimusid kultuurikeskuses „Moskovski" ning Peeter-Pauli luteri katedraalis. Lauldi eesti ja ka vene heliloojate kooriloomingut.

Peamiselt Inglismaal tegutsev viiuldaja, helilooja ja dirigent Mihkel Kerem astus 22. veebruaril Liverpoolis üles eesti viiulikavaga „Visit to Estonia". Tema klaveripartneriks oli Robin Green. Kontserdil Liverpooli Kuningliku Filharmoonia kammersaalis kõlasid Artur Lemba „Armastuse poeem", Heino Elleri palad „Põhjamaine viis", „Moment musicale", „Kuuvalgel", „Berceuse", „Männid" ja „Kodumaine viis" ning veel Arvo Pärdi „Fratres", Ester Mägi „Vesper" ja esiettekandes Keremi enda pala „Asleep". Esmakordselt kõlas raja taga nii rohkesti Heino Elleri suurepärast viiulimuusikat.

Kristjan Järvi juhatatud viimane, Arvo Pärdi juubelile pühendatud kava Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees (6. novembril 2015) salvestati tema algatusel Eesti Rahvusringhäälingu poolt Prantsuse telekanalile Mezzo ning vabariigi aastapäeva puhul oli see esmakordselt eile, 22. veebruari õhtul eetris. See oli ühtlasi ERSO 'debüüt' Mezzos: Arvo Pärdi Sümfoonia nr 1, „La Sindone" ja „Swansong" ning Gustav Mahleri Sümfoonia nr 1. ERSO jättis endast miljonitele vaatajatele väga hea mulje, rääkimata noorimast Järvist dirigendina. Mezzo näitab kontserti veel 24. veebruaril ning 1. ja 5. märtsil.

Meie riigi sünnipäeva ajal ja läheduses tutvustavad Eesti muusikat ja muusikuid kolmandat korda Iisraelis toimuva „MustonenFesti" paljud üritused. Kontsertidel Tel Avivis ja selle ümbruses esinevad Ivo Sillamaa, kammerkoor Voces Musicales, Rahvusooper Estonia sümfooniaorkester (kahel ooperiõhtul) ja poistekoor, solistid Helen Lokuta, Monika-Evelin Liiv, Oliver Kuusik, Rauno Elp ja Juuli Lill jt. Eesti muusikast on maailmaklassika kõrval kavades Arvo Pärdi („Credo" ja Sümfoonia nr 3), Cyrillus Kreegi, Evald Aava, Rudolf Tobiase ja Pärt Uusbergi loomingut. Andres Mustonen astub üles dirigendina ja ka viiulisolisti-ansamblistina 18.- 29. veebruaril vähemalt kümnel kontserdil.

Kesk-Saksa Ringhäälingu (MDR) Leipzigi koori uus kunstiline juht Risto Joost juhatab koori ees sel kuul Saksamaal viis kontserti Arvo Pärdi loomingust, neist kaks ka koos Kristjan Järvi juhatava MDR-i Leipzigi sümfooniaorkestriga. 25. veebruaril astub koor Risto Joosti käe all külaliskontserdil Berliinis, avades Pärdi a cappella suurteose „Kanon pokajanen" ettekandega populaarse kontsertide ja töötubadega festivali Chor@Berlin programmi.

Oltenia Filharmoonia Rumeenias Craiovas algatas harukordse projekti „Europa Season", milles esitleb 28 nädala jooksul 28 Euroopa Liidu liikmesriigi muusikat ja muusikuid. Eesti saab enda esitlusjärje just vabariigi aastapäeva puhul 26. veebruaril, mil Filarmonica Oltenia mängib Oltenia Filharmoonia saalis Jüri Alperteni dirigeerimisel. Selles kavas kõlavad Artur Kapi avamäng „Don Carlos", Erkki-Sven Tüüri Klaverikontsert, kus solistiks on Mihkel Poll, ja Ludwig van Beethoveni Sümfoonia nr 2.

تسوق ماست اند هاربر السعودية أونلاين مع تخفيضات 25 - charles barkley nike shoes for sale cheap jordan , نمشي - 75% | Trapstar Chenille Decoded Hooded Tracksuit - nike air monarch on foot shoes clearance free - Dazzling Blue/White — IetpShops