Priit Kuusk 4. jaanuaril 2016

Alanud aasta esimesel kuupoolel on Eesti dirigendid päevast päeva publiku ees nähtaval Saksamaast kuni Ühendriikide ja Venemaani, samuti Soomes ja Rootsis, ning muidugi Eestis.

Enim tuleb esinemisi Saksamaalt, kus juhatavad Mihkel Kütson, Kristiina Poska ja Kristjan Järvi.

Uusaasta esimesel päeval dirigeeris kaks kontserti Saksamaal Krefeldi ja Mönchengladbachi teatri peadirigent Mihkel Kütson, üks kontsert ennelõunal Krefeldi teatris ja teine õhtul Mönchengladbachis. Mängimas teatri kontsertorkester Niederrheinische Sinfoniker, solistiks saksofonil Asja Fatejeva, esitati nüüd juba neljandat aastat järjest populaarset kava „Uusaastatervitus kogu maailmast", autoriteks Arthur Sullivan, Miklós Rózsa, Zdeněk Fibich, Johann Strauss, Camille Saint-Saëns ja Roberto Molinelli. Viimane, Itaalia helilooja Molinelli on meil pisut vähem tuntud, temalt kanti ette „Tango Club" ja „Broadway Night" saksofonisüidist „Four Pictures from New York". 9. jaanuaril on Kütsonil oma teatris veel Giuseppe Verdi „Maskiballi" etendus ning 15. jaanuaril dirigeerib ta Dresdeni Semperoperis külalisena taas Carl Maria von Weberi ooperit „Nõidkütt".

Uusaastapäeval juhatas Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri atraktiivset kahe välissolistiga kava Estonias Tõnu Kaljuste, millest saime osa ka Eesti Televisiooni vahendusel. Koguni viiel uue aasta alguspäeval on, ka koos oma kooriga Collegium Musicale, kammerorkestri Klaaspärlimäng Sinfonietta ees hõivatud Endrik Üksvärav, juhatades erinevaid kavu Tallinna Niguliste kirikus toimuval Bachi-festivalil ning festivali galakontserti Estonia kontserdisaalis.

Pühapäeval, 3. jaanuaril andis tähendusrikka kontserdi Moskvas Rooma-katoliku katedraalis ansambel Vox Clamantis, Jaan-Eik Tulve dirigeerimas. Tegemist oli Moskvas korraldatava VIII rahvusvahelise jõulufestivali üritusega. Kava kandis pealkirja „Gregoriaani müsteerium. Ave Maria". Samas tähistati katedraali Kuhni firma oreli aastapäeva ning õhtul osales katedraali titulaarorganist Marina Omeltšenko. Nii kõlasid gregoriaani jõululaulud, selle kõrval gregooriuse koraali orelitöötlused ning Perotinusele lisaks harukordsena teosed kõik eesti heliloojatelt – Cyrillus Kreek, Arvo Pärt (temalt „Väikese litaania" Venemaa esiettekanne), Helena Tulve ja Tõnis Kaumann.

Teisipäeval, 5. jaanuaril dirigeerib Rootsis Uppsala kontserdi- ja kongressimajas Uppsala Kammerorkestrit Paul Mägi. See on kolmekuningapäeva kontsert populaarsetest ooperi- ja operetinumbritest, aariate-duettidega Giacomo Puccini ooperist „La bohème", Imre Kálmáni operetist „Silva" ja Ferenc Lehári operetist „Naeratuste maa". Solistideks tulevad kaks rootsi lauljat, sopran Agneta Eichenholz Malmöst ja tenor Michael Weinius Stockholmist.

Alates 7. jaanuarist dirigeerib nelja kontserti vene muusikast USAs oma Sarasota Orkestri ees Floridas selle peadirigent Anu Tali. Ka see kava on populaarsetest teostest, aga põhirõhuga suurel klassikal. Ühendriikide publik kuuleb siin esmakordselt noore Eesti pianisti Mihkel Polli solistiesinemist, kes neljal korral mängib Sergei Rahmaninovi Klaverikontserti nr 3. Õhtu avab Issaak Dunajevski avamäng filmi „Kapten Granti lapsed" muusikast ning teine suurteos, mis kõlab, on Pjotr Tšaikovski Esimene sümfoonia „Talveunelmad". 7. jaanuari õhtu toimub Sarasotas Neel Performing Arts Center's, kolm järgmist, 8., 9. ja 10. jaanuaril sama kavaga orkestri residentsis, Sarasota Van Wesel Performing Arts Hallis. Anu Tali populaarsus ja tema huvitav repertuaar peavad tooma Van Weselisse kolm täissaali.

Berliini Koomilise Ooperi esimesel kapellmeistril Kristiina Poskal on koduteatris jaanuari alguspoolel kolm etendust. 9. ja 14. jaanuaril dirigeerib ta Leonard Bernsteini muusikali „West Side Story" ning 15. jaanuaril Frederick Loewe'i muusikali „Minu veetlev leedi".

Oma esimest kontserti uuel aastal juhatab järgmisel esmaspäeval 11. jaanuaril Kristjan Järvi, aga mitte koduses Leipzigis, vaid hoopis Baieri Riigiooperi orkestri (Bayerische Staatsorchester) ees Münchenis Rahvusteatris. See on orkester, mille peadirigent on praegu Kirill Petrenko, kes koos orkestriga hinnati juba teistkordselt ajakirja Opernwelt kriitikute poolt aasta parimaks. Kristjan Järvi kontsert on Münchenis suurepäraselt reklaamitud, ta juhatab seda sama kavaga 11. ja 12. jaanuaril. See on noorele Järvile tüüpiline särisev, rütmikas ja hoogne programm, mis algab Leonard Bernsteini kahe teosega, avamänguga operetile „Candide" ning muusikalile „On the Town". Samas kavapooles kõlab Darius Milhaud' balletisüit „Scaramouche". Kava solistiks on kuulus ameerika saksofonivirtuoos Branford Marsalis, temaga kantakse ette hollandi meistri Jacob ter Veldhuisi „Tallahatchie Concerto". Ja kava lõpuks süit Pjotr Tšaikovski ooperist „Lumivalgeke" op. 12, mille tõi omal ajal laiema avalikkuse ette Neeme Järvi ja millest osi on Kristjan kavasse pannud ka Läänemeremaade noorteorkestrile. 16. jaanuari pühapäeval on Kristjan oma Leipzigi Raadio MDR Sümfooniaorkestri ees Gewandhausis. Seegi kava on erilise haardega, sest ettekandel on Luciano Berio „Quattro versioni originali della Ritirata...", Puerto Rico helilooja Roberto Sierra Saksofonikontsert (2003), kus solistiks ameeriklane James Carter (Euroopa esiettekanne), siis Darius Milhaud' „Provanssaali süit" op. 152d ning Maurice Raveli „Boléro".

Olari Elts avab Soomes 13. jaanuaril Kymi Sinfonietta uusaasta hooajapoole, kontserdid 13. jaanuaril Kotka kontserdimajas ja 14. jaanuaril Kuusankoskitalos. Kaval on pealkiri „Tähesadu", sest tõepoolest on selle solistideks Eesti tuntumaid viiuldajaid Anna-Liisa Bezrodny ning soomlaste tipptšellist Jan-Erik Gustafsson, kes mõlemad on sagedasti koos mitmel maal ka kammeransambleis üles astunud. Õhtu avab Ferruccio Busoni meeleolukas „Lustspielouvertüre", seejärel Johannes Brahmsi Kontsert viiulile ja tšellole orkestriga a-moll op. 102. Kava teises pooles kõlavad Franz Joseph Haydni „Kuningliku Muusikuteühingu marss" ning meistri Sümfoonia nr 104 („Londoni sümfoonia" D-duur). Nädal hiljem on Eltsil kolm kontserti Ühendriikides Seattle'i Sümfooniaorkestri ees koos läti viiuldaja Baiba Skridega.

Rahvusooper Estonias dirigeerivad Kaspar Mänd, Lauri Sirp, Mihhail Gerts, Jüri Alperten, peadirigent Vello Pähn, Arvo Volmer, Risto Joost, Vanemuise teatris Lauri Sirp, Erki Pehk, Martin Sildos, Taavi Kull ning peadirigent Paul Mägi.

nike foamposite 2000 black women shoes heels - Blanco - 991 - DJ3180 - Nike Air Max 97 By You Zapatillas personalizables | Grailify - air force new mexico basketball - nike and jordans 50 dollars in gold price list Light Smoke Grey