Priit Kuusk 17. detsembril 2015

Eesti Televisioon annab neljapäeva, 17. detsembri õhtul eetrisse saate „Sünnisõnad", mis meenutab ja tutvustab Veljo Tormise 85. aasta juubelisünnipäevaks valminud muusikalist etendust Tallinnas Noblessneri valukojas.

Haarav ja muljerikas etendus esimese õhtuga otse maestro juubelisünnipäeval 7. augustil afišeeriti järgmiselt: muusikaline mana „Tormis: Kaljuste: Jalakas: „Sünnisõnad"" ning oli Von Krahli Teatri, Nargen Opera ja Nargenfestivali koostööprojekt. Selle lavastas Tormise muusikale Peeter Jalakas ning selle muusikaline juht ja dirigent oli Tõnu Kaljuste.

Kenal päikeselisel augustikuu pärastlõunal viibis Veljo Tormis ka ise esietendusel 7. augustil kohal saalitäie vaimustunud kuulajate hulgas.

Tõnu Kaljuste, kes on Tormise muusikaga lapseeast saadik kokku kasvanud, ütleb etenduse kavalehel: „Veljo Tormise teosed asetasin „Sünnisõnades" kulgema nii, nagu vana loomislugu „Isuri eeposest" tee ette näitas. Lavastuse teljeks valisin Tormise teose „Ütles Lembitu", mis valmis Friedebert Tuglase 100. sünniaastapäevaks... On võluv tajuda piiri, kus runolaulja vabadus läheb üle kirjapandud täpseks kujundiks. Olen nende maailmade vahel kiikunud mitmeid aastaid..."

Peeter Jalakas: „Kõiki /minu Tormise/ lavastusi ühendab püüd liikuda välja tavapärase etendamiskunsti antustest... Lootuses leida kujundid ja lavaline olemine, mis on väljaspool ümbritsevat argipäeva... /leida/ jõud, mille alge on kusagil seal, kus asjadel ei ole nimesid, kohas, mida me tunneme, kuid seletada ei oska. Ja selleks on Veljo Tormise vahendatud iidsed laulud ning Tõnu Kaljuste muusikaline vaist ideaalsed partnerid."

„Sünnisõnade" etenduses on kaksteist mahukamat muusikalist numbrit ehk pilti. Et sellesse oli kutsutud ka soome kalevala-laulik Ilona Korhonen, kõlas temalt rahvalauliku traditsioonis katkend „Kalevala" kuueteistkümnendast runost enne Tormise poolt meie rahvusmeeskoorile kirjutatud „Kalevala" seitsmeteistkümnenda runo katkendeid, samuti laulis Ilona Korhonen koos Eesti Filharmoonia Kammerkoori, Eesti Rahvusmeeskoori ning Tallinna Kammerorkestriga etenduse alguspildis „Loomine" ning lõpupildis „Laevas lauldakse".

Ruth Alaküla toimetajakäe all sündinud saade on eetris neljapäeval kell 22.35 ning kordub reedel, 18. detsembril kell 14.30.

75% - تسوق أونلاين في السعودية مع خصم 25 , أحذية ازياء رياضية الجري للرجال , adidas copa mundials in color today schedule 2016 , نمشي | limited edition leopard nike air