Priit Kuusk 15. detsembril 2015

Jõulukuu on toonud ja toob veelgi kauneid kontserte Arvo Pärdi muusikaga, mõnedki neist on taaspühendused maestro septembrikuul täitunud juubelile.

Juba möödunud sündmustest väärib meenutada Scottish Ensemble'i kuni 12. detsembrini mängitud kuut populaarset küünlavalguskontserti Matthew Truscotti juhatusel Šotimaa suurtes keskustes. Kava nime all „Three Pärts Bach" oli neil kõikjal sama: Arvo Pärdi „Fratres" avamas, edasi viis teost Johann Sebastian Bachilt vaheldumisi Pärdi teostega (Toccata teosest „Collage B-A-C-H" ja „Summa") ning ettekandel ka Sofia Gubaidulina „Meditatsioon Bachi koraali teemal". Kontserdipaigad asusid Dundee's, Edinburgh's, Glasgow's, Aberdeenis, Invernessis ja Perthis.

Peaaegu samadel päevadel, kuni 13. detsembrini, andis Arvo Pärdi muusikaga kontserte Hollandis omapärase koosseisuga noortest muusikutest koosnev ansambel Cellooktet Amsterdam, kellele helilooja on oma teoseid seadnud ja neile pühendanud, eeskätt pala „O-Antiphonen" (2008). Nüüd kandsid nende ülesastumised veelgi pealkirja „Arvo Pärt 80". Selles kõlasid koguni kuus teost: „Solfeggio", „Missa brevis", „Summa", „Silouan's Song", „Psalom" ja „O-Antiphonen". Kontserdipaigad olid Arnhemi Musis Sacrum, Amsterdami Westerkerk, Leideni Linnasaal ja Bloemendaali Muzenforum. Ansambel afišeeris, et 11. detsembril tuleb ka Arvo Pärt aukülalisena kontserdile kohale, ja nii ka juhtus.

Kaks inglise tippkoori, The Tallis Scholars ja The Sixteen on Arvo Pärti kaua ja rohkesti esitanud. The Tallis Scholars maandub lõpuks tagasi kodumaale, lauldes 19. detsembril Londonis väga mainekas St. John's Smith Square'i kiriku kontserdisaalis.
16.-18. detsembril esineb Tallis Scholars oma juhi Peter Phillipsi käe all veel ka Hollandis, kus Pärdi muusikat kõikjal väga oodatakse, kontserdipaikadeks on Eindhoven, Tilburg ning Amsterdami uue keskuse Muziekgebouw' suur saal.

The Tallis Scholars andis äsjasel reisil USAs ja Kanadas kokku kaheksa kontserti ja viimati esineti sealmail Toronto kuulsas Koerner Hallis laupäeval 13. detsembril. Osaleti ka kahel rahvusvahelisel festivalil, Ottawas ja Bostonis. Kõikjal on kammerkoor olnud publiku ees sama kavaga, ka nüüd taas Euroopas, kus Arvo Pärdilt lauldakse „Seitset magnificat-antifoni", „Magnificati" ning teost „I am the True Vine". Kammerkoor The Sixteen jätkas Harry Christophersi juhatusel oma kontserdisarja „Spirituality and Holy Minimalism" ning laulis 10. detsembril Londonis Kings Place'is (Hall One) Pärdi teosed „The Deer's Cry" ja „Morning Star".

Neljapäeval, 10. detsembril viibis Arvo Pärt Viinis, kus Arnold Schoenberg Chor esines Erwin Ortneri käe all püha Vergiliuse kabeli pidulikul taasavamisel. Arvo Pärdilt laulis kuulus koor pala „The Deer's Cry" ning tõi maailmaesiettekandele tema uue teose „Kleine Litanei" („Väike ühispalve"), mille maestro oli koorile ja tema dirigendile pühendanud.

Eestiski oma toredat noortekollektiivi Choir of Royal Holloway tutvustanud Rupert Gough juhatas 11. detsembril koori ees Arvo Pärdi „Magnificati", kontsert toimus Londonis Christ Church Spitalfieldsis. 11. detsembril esitas Belgia orkester Symphonia-Assai Peeris kava „Bach meets Pärt", Wouter Lenaertsi juhatusel ettekandel „Summa", „Silouan's Song", „Fratres" ja „Da pacem Domine" vaheldumisi Bachi teostega.

Nimetagem veel kolme Arvo Pärdiga seotud kontserti 18. detsembrist. Temple Church Choir laulab Londonis oma kiriku võlvide all Pärdilt teosed „The Deer's Cry", „The Woman with the Alabaster Box", üks esimesi emigratsioonis loodud teoseid „De profundis" (1980) ja „Morning Star". Juhatab Greg Morris. Sama päeva ennelõunal mängib Greg Morris kiriku orelil Arvo Pärdi orelimissat „Annum per annum".

Helsingis Kallio kirikus on ettekandel Arvo Pärdi „Te Deum", esitajaiks keelpillikvartett Kamus ning kammerkoor EMO Ensemble.

Salzburgis Mozarteumi suures saalis kõlab Camerata Salzburgi kavas Roger Norringtoni juhatusel Pärdi „Trisagion", ettekandel on veel Arcangelo Corelli, Antonio Vivaldi ja Franz Joseph Haydni teosed. Maestro Roger Norrington kordab seda kava samas veel 20. detsembril.

Kontserdisarjas „Holidays a Cappella" korraldab USAs Chicagos resideeriv koor Chicago a cappella kuni 19. detsembrini viis kontserti Chicagos, Oak Parkis, Naperville'is ja Evanstonis, kus kõikjal on kavas ka Arvo Pärdi „Magnificat". Juhatab Benjamin Rivera, kes ise laulab ansamblis kaasa bassi.

Arvo Pärdi veerand tundi kestev „Seitse magnificat-antifoni" (1988/1991), pühendatud Berliini Rias-kammerkoorile nende 40. aastapäeva puhul, on praegu eriline lemmikteos helilooja loomingust. Lisaks eelnimetatutele lauldakse seda 19. detsembril veel taaskord Hollandis – Eindhovenis, kus selle esitab Collegium Vocale Eindhoven Ruud Huijbregtsi juhatusel ning Goodereede's kammerkoori Fiori Musicali küünlavalguskontserdil Sietse van Wijgerdeni käe all. Avame siin ka selle populaarse saksakeelsele tekstile loodud teose osad, mis on üks väheseid kaasaegseid õhtuteenistuse muusikalisi kehastusi: „O Weisheit", „O Adonai", „O Sproß aus Isais Wurzel", „O Schlüssel Davids", „O Morgenstern", „O König aller Völker" ja „O Immanuel".

Otse jõulueelsete ja pühadeaegsete päevade kohta, pärast 20. detsembrit, ei avalda ka Arvo Pärdi Keskus oma ettekannete rubriigis enam ühtki maestroga seotud kontserti ega esitust.

adidas heliopolis hotel in dubai , adidas concord ankle fur sneakers boys running Release Date Info , MysneakersShops | nike shox turmoil 2 youth soccer formations , Sb-roscoffShops , Concept Lab // Air Jordan 12 "Court Purple"