Priit Kuusk 6. detsembril 2015

Arvo Pärdi muusikat esitavad maailma lavadel paljud väga tuntud orkestrid, koorid ning kammeransamblid, annab ju maestro looming selleks rohkesti suurepäraseid võimalusi.

Novembris-detsembris jätkavad oma septembrikuul või ennegi alanud kontserdisarju, kus Arvo Pärt on kavas, juubeli sildi all või selleta, mitmed väga tuntud kollektiivid, tuntud dirigendid, tema muusika kõlab mainekates saalides. Viimaste aegade Pärdi interpreetide ritta on tulnud ka uusi tegijaid, eriti Arvo Pärdi hiljutise juubeli puhul, mis on sünnitanud tõelise ülemaailmse ettekannetevoo.

Briti tippkammerkoor The Tallis Scholars on Peter Phillipsi käe all esitanud Arvo Pärdi muusikat mitmel mandril aastate ja kuude jooksul. Kavas olevad Pärdi teosed vahetuvad, et pakkuda Pärdi kogu loomingust võimalikult täielikku ülevaadet. Praegu on Tallis Scholars Ottawa kammermuusika festivalil Kanadas, kus nad astuvad Notre-Dame Cathedral Basilicas üles 7. detsembril, kavas Pärdi „Seitse magnificat-antifoni", „Magnificat" ning „I am the True Vine". Kuni 13. detsembrini on neil mitu kontserti Kanadas veel mujal. 3. detsembril laulsid nad samaviisi Pärti Washingtonis Kennedy Center's, novembri keskel aga hoopis Varssavis. Maestro Phillips käis hiljuti juhatamas ka Eestis meie kammerkoori Voces Musicales nende kutsel.

Arvo Pärdi muusikast teevad suurepäraseid ettekandeid varem ka Eestis Filharmoonia Kammerkoori ees tegutsenud suur Pärdi asjatundja Paul Hillier ja Daniel Reuss. Koos meie kooriga kandsid nad Pärti ette paljudes maades ja olulistel muusikasündmustel ning jätkavad seda oma praeguste kooride kontsertidel.

Paul Hillier on esinenud Arvo Pärti interpreteerides viimati Iirimaa Kammerkooriga, olles selle kunstiline juht. Otse Pärdi juubelikontserdid on toimunud Iirimaal Belfastis ja Dublinis (mõlemad olid välja müüdud) novembri algusnädalal ja 3. detsembril Triskeli Kunstikeskuses Corkis. Selles kavas on olnud „Morning Star", „Virgencita", „Solfeggio", „I am the True Wine", „The Deer's Cry" ja „Alleluia-Tropus" õhtu esipooles ning katkendid „Kanon pokajanenist" teises. 4. ja 5. detsembril laulis koor Hillieri juhatusel kava „Carols at Christmas", kontserdipaikadeks Dun Laoghaire teater ning Dublini Christ Church Cathedral, ja siin oli kavas ka Arvo Pärdi „Seitse magnificat-antifoni".

Daniel Reuss tegutseb Cappella Amsterdami ees ja esitas läinud kuul Amsterdami kuulsas Concertgebouw's osi Pärdi suurteosest „Kanon pokajanen". Otse juubelipäeval ning ka enne ja pärast juhatas Reuss sama koori Amsterdami Muziekgebouw's ja koos Amsterdam Sinfoniettaga kõlas „Kanon pokajaneni" kõrval ka „Cantus in Memory of Benjamin Britten". See mitmel pool Hollandis esitatud kava kandis pealkirja „Pärt 80 Boetepsalmen". Pärdi juubeli künnisel käis Tallinnas oma endist, Eesti Filharmoonia Kammerkoori dirigeerimas ka Paul Hillier.

Belgia orkestril Symphonia-Assai on plaanides kolm kontserti pealkirjaga „Bach meets Pärt" 28. novembril Hasseltis, 3. detsembril Antwerpeni katedraalis, praeguses Augustinuse Muusikakeskuses (AMUZ) ja 11. detsembril dirigendi sünnilinnas Peeris. Noore maestro Wouter Lenaertsi juhatusel, kes on ka helilooja ja pianist, on kavas Arvo Pärdi „Summa", „Silouan's Song", „Fratres" ja „Da pacem Domine" vaheldumisi Johann Sebastian Bachi teostega.

Ka Scottish Ensemble'i kavas „Three Pärts Bach" on taas kuuel kontserdil 7.-12. detsembril Arvo Pärt – Dundeest, Edinburghist ja Glasgowst kuni Perthini, kõlavad „Fratres", Toccata „Kollaažist B-A-C-H" ja „Summa". Juhatab Matthew Truscott.

Ameeriklaste kuulus ja ainus professionaalne kammerorkester Saint Paul Chamber Orchestra Minnesotas tegutseb praegu Austria viiuldaja ja dirigendi Thomas Zehetmairi kunstilisel juhtimisel. Pärti on nad sageli mänginud, viimasel kuul aga „Fratrest".

Tihedad sidemed on heliloojal olnud harukordsema koosseisuga ansambliga Cellooktet Amsterdam. Pärt on neil pidevalt kavades. Alustanud praegust kontserdisarja 29. novembril Zutphenis, on ees õhtud 8.- 13. detsembril (Arnhem, Amsterdam, Leiden, Bloemendaal), Pärdilt kavas „Solfeggio", „Missa brevis", „Summa", „Silouan's Song", „Psalom" ja „O-Antiphonen". Antakse teada, et 11. detsembril viibib Arvo Pärt aukülalisena ise kohal ansambli kontserdil Amsterdami Westerkerk'is.

Soome tuntumal viiuldajal Pekka Kuusistol on Pärt ikka aegajalt kavas olnud. 4. detsembril mängisid kaks nimekat muusikut, Pekka Kuusisto ja inglise pianist Simon Crawford-Phillips Amsterdami Concertgebouw' väikeses saalis duoõhtu, kus pianist alustas palaga „Aliinale", selle järel olid Pärdilt ettekandel veel „Peegel peeglis", „Passacaglia" ja „Fratres" ning ka Erkki-Sven Tüüri „Conversio".

Alanud nädala neljapäeval, 10. detsembril leiab aset sündmus Viinis: kuulus Arnold Schoenberg Chor koos ansambliga Cinquecento esinevad peadirigent Erwin Ortneri käe all Viini Vergiliuse kabeli pidulikul taasavamisel. Nagu teatab Arvo Pärdi kirjastaja Viini Universal Edition, on sellel tseremoonial Pärdilt kõlamas pala „The Deer's Cry" ning maailmaesiettekandes tema uus teos, 5-minutiline „Kleine Litanei" („Väike ühispalve"), mis on Viini Muuseumi tellitud ning mille Arvo Pärt on koorile ja tema dirigendile pühendanud.

Teine tuntud briti kammerkoor The Sixteen on Harry Christophersi juhatusel Arvo Pärti palju esitanud ja ka plaadistanud. Praegu on neil käsil kontserdisari „Spirituality and Holy Minimalism" ja selles kavas laulavad nad 10. detsembril Londonis Kings Place'is (Hall One) Pärdi teosed „The Deer's Cry" ja „Morning Star".

new nike football boots 2012 2017 - 002 - Nike Air Max 270 ESS Ανδρικά Παπούτσια Γκρι / Λευκό DM2462 | Air Jordan Release Dates 2021 + 2022 Updated , IetpShops , nike new arrival for men japan today live full