Priit Kuusk, ERP uudised

 

 

Märtsikuu teisel päeval tähistas oma juubelit sopran Maaja Rumessen, kes on tuntust kogunud eelkõige Eesti klassikalise vokaalkammermuusika interpreedi ja jäädvustajana.

 

Maaja Rumessen (s. Tõllasson) sündis Viljandis 2. märtsil 1940. aastal. Pere asudes Tallinna lõpetas ta siin 1958. aastal 1. keskkooli, ta isa on olnud insener, ema raamatupidaja. Tallinna Muusikakooli astus ta laulu erialale 1962. aastal ja lõpetas selle Mihkel Sildose klassis. Tallinna Riiklikus Konservatooriunmis alates 1967. aastast oli tema pedagoogiks väga nõudlik ja täpne maestra Linda Saul, kelle käe all ta sai lauljadiplomi 1972. aastal. Samast aastast on Maaja Rumessen töötanud Estonia teatri ooperikoori artistina, ja seda kuni aastani 2009. Õpinguteaega jääb vahepeal ka tegutsemine 1965-1972 Eesti Televisioonis režissööri abina.

 

 

Estonia teatri ooperikooris lauldes oli Maaja Rumessenil täita ka väiksemaid osi lavastuste solistina operettides ja ooperites – Jacques Offenbachi „Rüütel Sinihabe“, Benjamin Britteni „Me teeme ooperit. Väike korstnapühkija“, Burt Bacharachi „Tõotused, tõotused...“, Gerd Natschinski „Casanova“, Ülo Vinteri ja Ülo Raudmäe „Pipi Pikksukk“, Jerry Bocki „Viiuldaja katusel“, Sergei Prokofjevi „Kihlus kloostris“, Eduard Tubina „Reigi õpetaja“ ja „Barbara von Tisenhusen“, Giacomo Puccini „Madama Butterfly“. Ta on osalenud näitlejana ka teatri meeleoluprogrammides, samuti muusikafilmis Dmitri Kabalevski ooperist „Colas Breugnon“. 1976. aastast on Maaja Rumessen Eesti Teatriliidu liige.

 

 

Pianistist ja muusikateadlasest abikaasa Vardo Rumesseni õhutusel ja kaasabil sai Maaja Rumessenist ka tunnustatud kammerlaulja, ja seda eeskätt Eesti klassikalise vokaalmuusika vallas. Vardo Rumesseni klaverisaatel on ta tutvustanud meie klassika väärtosa, samas ka peaagu tundmatuid ja väheesitatud soololaule ja romansse eesti muusikast, kandes neid ette kontserdikavades, salvestades plaadile ja Eesti Raadiole ning Eesti Televisioonile. Nende autorite hulgas on tuntumad Eduard Tubin, Mart Saar, Eduard Oja, ka läti meistrid Alfrēds Kalniņš ja Jānis Zālītis. Tema esitusi leiab ka mitmetelt koondplaatidelt, kõrvuti meie teiste nimekate lauljatega. 1980-ndatel ilmunud LP-delt on esile toodud tema ettekandes Mart Saare suurepärased soololaulud „Sa kõige armsam mulle“, „Tudu mu tipake“, „Üle vee“ ja „Oh kevade, oh kullane“. Mart Saare laulude plaadid on ilmunud seeriana 1982-1985 (Soololaulud 2, Soololaulud 3, Soololaulud 4), samas Eduard Oja muusika plaadil pealkirja all „Vaikivad meeleolud“. Maaja Rumessen on osalenud meie festivalidel, kus Eesti muusika klassikapärandit au sees hoitakse, nt Suure-Jaani muusikapäevadel.

 

 

Oma abikaasa Maaja juubelile pühendas Vardo Rumessen pianistina uue CD Ferenc Liszti armastusteemalisest klaveriloomingust pealkirjaga „Armuunelmad“ („Dreams of Love“, Estonian Classics, EC 016. Tallinn, 2015).