Priit Kuusk, muusikaajakirjanik 1. juulil 2014

Sisukale muusikuteele võib tagasi vaadata Tartus sündinud ja Tallinnas tegutsenud pianist, klaveripedagoog ning teenekas ansamblimängija Eevi Ross, kellel täna on juubelisünnipäev.

Eevi Ross on sündinud 1. juulil 1934. aastal Tartus, õppis seal klaverit algul eraviisiliselt ja siis samal erialal Tartu Muusikakoolis. Siis otsustas ta jätkata Tallinnas ning lõpetas klaverierialal Erna Saare õpilasena Tallinna Muusikakooli 1952. aastal ja Tallinna Riikliku Konservatooriumi professor Bruno Luki klassis (kus samuti oli assistendiks Erna Saar) 1957. aastal.

Tallinna Muusikakoolis (praegu G. Otsa nim.) oli tema kõige pikemaaegsem tööpaik – ta oli siin klaverisaatja, eriklaveriõpetaja ning kammeransambliklassi õppejõud 1950. kuni 2000. aastani. Samas oli ta vahepeal ametis ka Estonia teatris ning Riiklikus Filharmoonias.

Alates 1958. aastast on Eevi Ross andnud huvitavate kavadega ning tähelepanu äratanud soolokontserte ning on tegevpianist peaaegu et siiani. Ta on olnud hinnatud ansamblist mitme Soome tuntud muusiku meistrikursustel Soomes ja Eestis, esinedes koos nendega mainekatel Soome festivalidel.

Veel olulisemad on Eevi Rossi teened meie muusikaelus ansamblimängijana. Alates aastast 1957 esines ta trios koos tšellist Jaan Reinaste ja klarnetisti, oma abikaasa Aleksander Rjaboviga, tutvustades maailmamuusika kõrval ka Eesti heliloojate teoseid. Üks tähtsaid etappe tema tegevuses oli koos Aleksander Rjaboviga ansambli Synthesis asutamine 1976. aastal ja selle kavades esinemine. Nende tegevuse lõpul ilmus ka LP „Dialogues".

Eevi Ross on koostanud ja produtseerinud mitmeid CD-sid ansambli Synthesis ning Aleksander Rjabovi džässiansambli salvestustest. Veel sel kevadel oli meil võimalus kuulda tema armast esinemist ta õpetaja Erna Saare 90. sünnipäeva tähistanud vastuvõtul Tallinna Nõmme Muusikakoolis.