- Details
- Written by Priit Kuusk
- Published: 23 June 2014
Priit Kuusk, ERP uudised 23. juunil 2014
Laulupeoaasta on toonud taas tagasi sünnimaale Põhja-Ameerika eestlaste kooritraditsiooni elava legendi, helilooja ja organisti Roman Toi Torontost. Maestrot võttis vastu otse tema sünnipäeval, 18. juunil Tallinna lennujaamas väike laulupeo tervituskoor.
Maestro Roman Toi sai 18. juunil juba 98-aastaseks. Ta võeti Eesti Heliloojate Liidu liikmeks 1998. aastal ning ta on vanim eesti helilooja üle kogu maailma.
Roman Toi sündis Viljandimaal Kõo vallas 1916. aastal. 1944. aastal põgenes pere Eestist nõukogude okupatsiooni eest Saksamaale ja sealt edasi Kanadasse Torontosse. 2007. aastal ilmutas nimekas muusikategelane oma mälestusteraamatu „Kaunimad laulud pühendan sull'" (Toronto-Viljandi).
Imekspandav on, et Roman Toi võttis reisi Eestisse laulupeole ette nii kõrges eas, broneerides juba aegsasti Tallinnas hotelli ja laulupeopiletid. Peale selle korraldatakse 1. juulil algusega kl 19 Von Krahli teatris Rataskaevu 10 ka Kanada päev Tallinnas.
Meie seekordse üldlaulupeo aukülaline Roman Toi viibis 22. juunil ka oma sünnimaakonnas Suure-Jaani muusikafestivali raames korraldatud vaimulikul laulupeol. Ta küll ei tõtanud enam ratastoolist juhatama, oli aga suuresti oodatud külaline juba sellelgi muusikapeol. Laulupeo kavas kõlas ka maestro enda laul „Laota armutiivad", mida ühendkooride ees juhatas Piret Aidulo. Ja Roman Toi laul tuli siin kordamisele. Suure-Jaani vallavanem Tõnu Aavasalu kinkis Roman Toile Suure-Jaani festivalide kuldraamatu, tehti palju mälestusfotosid. Suure-Jaani kalmistule on maetud ka Roman Toi ema, lauljatar Anni Toi-Puskar (1897 - 1990).
Kui Eesti oli nõukogude okupatsioonist taas vabanemas, tuli Roman Toi meie laulupidudele ning juba 1990. ja 1995. aastal oli ta selle üks üldjuhte. Ta on Eesti Muusikaakadeemia (1989) ning Viljandi Kultuuriakadeemia (2004) audoktor, Viljandi linna aukodanik, pälvinud sünnimaalt Valgetähe IV klassi teenetemärgi 1996. ning EELK teenetemärgi 2006. aastal. Maestro heliloominguline pärand on samuti arvukas, kus Chicago ülikooli kompositsiooniklassis loodud Sümfoonia (1952) kõrval on viis kantaati, hulgaliselt koorimuusikat ning kammermuusikateoseid.
nike court royale mens white hair style chart , Botas Beige | IetpShops , New Balance 327 Moonbeam Leopard , cheap invisible air jordans , 4011496719 , Where To Buy