Priit Kuusk, ERP uudised 16. juunil 2014

Suure-Jaani tänavune, juba XVII muusikafestival alustab esmaspäevase 16. juuni esitlusega ajakirjanikele kell 14 Olustvere leivakojas, kust minnakse edasi juba muusikapidustuste pealinna Suure-Jaani.

Olustvere leivakoda ja mõis, Tääksi vesiveski, Mart Saare majamuuseum, Heliloojate Kappide majamuuseum, Energia talu teemaja, Vanaõue puhkekeskus, Johann Köleri muuseum, Hüpassaare rabasaar, Suure-Jaani laululava ja mõlemad kirikud, kohvik „Arturi Juures" – ainuüksi muusikafestivali ürituste peamiste paikade loetelu näitab, kuidas Suure-Jaani muusikapidu end aina eestimeelsena rahva poole hoiab, rääkimata ürituste sisust sagedaste ettekannetega ja kohtumistega Eesti klassikalise ja uuemagi muusika ja selle tegijatega.

Esitlusel Olustveres tutvustatakse täna muusikafestivali kogu kava ning veel Suure-Jaani Andekoja projekti, mille arhitektuurse lahenduse on teinud nimekas Taani arhitekt Erik Nobel ja projektlahenduse projekteerimisbüroo EA Reng AS.

Muusikaga sisustavad pressikonverentsi viiuldaja Mari-Liis Uibo ja Kristi Mühling kandlel, kes on juba mitmendat korda festivali kunstnikeks. Kõlavad Heino Elleri ja Ester Mägi teosed. Ajakirjanikud viiakse ka Suure-Jaani, kus tutvutakse kohapeal järve ääres asuva Artur Kapi Ühingu majaga ehk tulevase Andekojaga, mis on praegugi muusikafestivali teabepunktiks.

Ja muusikapidu ise algab täpselt 17. juuni keskpäeval Artur Kapi Ühingu majas, kus on üleval Jaanus Siimu fotonäitus eelmise aasta festivali põnevamatest hetkedest. Siin musitseerib muusikaakadeemia saksofoniprofessor Olavi Kasemaa.

Tervelt kolm kontserti mahutab veel festivali esimene pärispäev. Kell 14 esinevad Heliloojate Kappide majamuuseumis Suure-Jaani festivali konkursside laureaadid läbi aastate: Ott Indermitte (bariton), Ksenia Kuchukova (sopran), Marcel Johannes Kits (tšello) ning koos nendega klaveril Auli Lonks ja Martti Raide. See on ka muusikapäevade avakontserdiks, ja siingi kõlab muu klassika kõrval eesti muusikast Hugo Lepnurme, Cyrillus Kreegi, Artur Kapi, Mart Saare, Ester Mägi ja Erkki-Sven Tüüri teoseid.

Kell 18 on kontsert valdavalt eesti muusika kavaga Mart Saare majamuuseumis Hüpassaares. Kahjuks ei saa perekondlikel põhjustel siia esinema tulla väliseesti praeguse põlvkonna lauljatest tuntuim – bariton Avo Kittask Kanadast. See oleks meile olnud suur sündmus. Aga astuvad üles sopran Arete Teemets ning Aare Tammesalu koos väliseesti dirigendi, pianisti ja helilooja Norman-Illis Reintammega klaveril Kanadast. Viimased kaks on juba ka Torontos varem koos esinenud, Normanil valmis äsja kodumail aga tema esimene balletižanris muusikateos „Unwritten Ballet" Kanada Rahvusballetile ja tema orkestrile, mille esietendus toimus 24. mail Torontos.

17. juunil kell 21 kõlab kontsert „Väike öömuusika" Köleri muuseumis Lubjassaares: mängib Tobiase Keelpillikvartett, kus viiuliteks on Maano Männi ja Terje Männi, kes igapäevaselt tegutsevad praegu Soomes Vaasa Linnaorkestris mängides, siis Toomas Nestor vioolal ja Aare Tammesalu tšellol ning kahes teoses ühineb nendega Tiit Pärtna kontrabassil. Mängitakse Beethoveni Keelpillikvartetti op. 18 nr 4, Villem Kapi „Eleegiat" A. Tammesalu seades ning Mozarti viieosalist kuulsat „Väikest öömuusikat" (Serenaad nr 13 G-duur).

Kolmapäeval, 18. juunil alustavad päeva kaks vooru konkursse Suure-Jaani gümnaasiumi aulas: kell 12 Mart Saare nimeline lauljate konkurss, kus osaleb kaheksa noort lauljat, konkursi žüriid juhib Jaakko Kortekangas Soome Rahvusooperist. Kell 17 on samas Villem Kapi nimeline heliloomingu konkurss „Uus laul", kus lõppvooru on valitud nooremas vanuserühmas kuus tööd ning vanemas vanuserühmas kümme tööd.

18. juunil kell 21 jõuab Suure-Jaani festival esmakordselt Vanaõue puhkekeskusessel. Kava tehakse koos Klaaspärlimäng Sinfoniettaga Toomas Vavilovi juhatusel. Kõlavad Vivaldi ja Bachi viiulikontserdid, kus soleerib Mari-Liis Uibo, ning Johann Sebastian Bachi populaarne „Kohvikantaat", solistideks sopran Arete Teemets, tenor Anto Õnnis ja Rahvusooper Estonia bass Pavlo Balakin. See teos kogus suurt menu juba ka eelmisel Suure-Jaani festivalil, aga esituspaik oli teine.

Lühim pilk aga järgnevale:
19. VI lauljate meistrikursus (Soome RO bariton Jaakko Kortekangas); lastepäev laululaval; M. Saare konkursi II voor; Tallinnaski kiidetud Donizetti „Öökell" EMTA ooperistuudiolt Olustvere lossis.
20. VI lõunatund Voldemar Kuslapiga; flöödi-, mandoliini- ja kitarrikontsert Energia talus; ERSO Olari Eltsi juhatusel; laululaval Rock Hotel.
21. VI lõunatund Margus Lepaga; operetikava V. Kuslapiga Sürgaveres; „Põhjahoovus" Tääksi vesiveskis; Moskva meeskoor Peresvet.
22. VI Vaimulik laulupäev; Eesti Rahvusmeeskoor Mikk Üleoja käe all; peakontsert kell 18; lõunatund Erik Nobeliga.
23. VI Mati Palm ja Martti Raide M. Saare majamuuseumis; Päikesetõusukontsert; Jaanipäevakontsert kirikus; Dagö ja Lauri Saatpalu laululaval; jaanitule süütamine koos jaanipeoga.
www.muusikafestival.suure-jaani.ee/?KAVA

nike air force 1 low uv | 208 - Nike Sportswear Tech Fleece Ανδρική Φόρμα CU4 Μπεζ / Λευκό 495 - nike air max commander shoes sale