Priit Kuusk, ERP uudised 18. mail 2014

Vanemuise teatri kodulinnas Tartus tähistab oma suurt juubelipäeva, 90. sünnipäeva täna Eesti üks tuntumaid ja teenekamaid dirigente, Vanemuise teatri kauaaegne muusikajuht, meie vanema põlve maestro Erich Kõlar.

Erich Kõlar sündis Tallinnas 18. mail 1924. aastal. Ta lõpetas 1942. aastal Jakob Westholmi gümnaasiumi, sai sõja lõppedes astuda Tallinna Muusikakoolis Valfried Jakobsoni dirigeerimisklassi ja peatselt selle järel 1946. aastal Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Roman Matsovi dirigeerimisklassi. Nad asusid dirigeerimist õppima koos, kaks ansamblikaaslast, suurepärast džässmuusikut, Erich Kõlar ja Vallo Järvi, ja lõpetasidki mõlemad konservatooriumi 1951. aastal ainsate dirigentidena riigieksamil Eesti Raadio sümfooniaorkestrit juhatades. Sõprade teed läksid siit lahku, kuna Vallo Järvi oli kutsutud koosseisuliseks dirigendiks Estonia teatrisse, Erich Kõlar aga vangistati meid okupeerivate punavõimude poolt ja saadeti asumisele Siberisse aastateks 1951-1956.

Erich Kõlar alustas džässipillimehena juba koolipõlves, trummarina 1939. aastal kvartetis Longhairs, seejärel mängis orkestris Kuldne Seitse. Ta oli Kuldse Seitsme taaselustaja ja juht sõja järel 1944-1947 ning samuti džässiseksteti Rütmikud eesotsas 1947-1949. Samas oli ta tegutsenud Eesti Raadio sümfooniaorkestris löökpillide mängijana aastail 1944-1951 ja 1956-1957.

Eestisse naasnuna kutsuti Erich Kõlar Vanemuise teatri dirigendiks 1957. aastal (debüüt Carl Maria von Weberi ooperiga „Nõidkütt") ja töötas teatris kuni pensionile jäämiseni 1999. aastal. Aastail 1958-1980 ja 1981-1984 oli ta Vanemuise teatri muusikajuht ja peadirigent. Erich Kõlar taastas 1950ndate lõpul ka Vanemuise sümfooniakontsertide traditsiooni.

Karismaatilise teatrijuhi Kaarel Irdi aegu oli Erich Kõlar väga sagedasti tegev Eesti algupärandite väljatoomisel, kuigi tõi muusikajuhina publiku ette ka kõike muud maailma muusikateatri repertuaarist – kokku enam kui 70 ooperi-, opereti-, muusikali- ja balletiuuslavastust. Erich Kõlari juhatatud algupäranditest saame siin ära märkida vaid meie heliloojate-autorite nimed: Eduard Tubin, Eino Tamberg, Lydia Auster, Veljo Tormis, Evald Aav, Eugen Kapp, Valter Ojakäär, Ülo Vinter, Raimo Kangro, René Eespere.

Teatrimees Jaak Viller on koostanud ja Eesti Teatriliidu tiiva all 2012. aastal välja andnud monograafilise ülevaate „Erich Kõlar: kuulake ennast muusikasse", Kõlarist pool aastat vanem olnud Vallo Järvist on raamat alles teoksil.

Vanemuise Sümfooniaorkester pühendas oma selle hooaja lõppkontserdi peadirigent Paul Mägi juhatusel reedel, 16. mail Erich Kõlari juubelile. Orkester mängis spetsiaalselt maestro auks muusikaõhtu lõpetuseks Jean Sibeliuse „Andante festivo", millele järgnes juubilari austamine.