Priit Kuusk, ERP uudised 10. aprillil 2014

Alates 8. aprillist kuni 13. aprillini annab Madalmaade Kammerkoor Peter Dijkstra dirigeerimisel Hollandi eri paigus viis kannatusaja kontserti. Nendel teevad kaasa ka eesti lauljad, sopran Maria Valdmaa ja tenor Endrik Üksvärav.

Kava kannab pealkirja „Penance and Complaint" („Boete en Beklag") ja selles kõlab Corneliuse, Sweelincki, Křeneki, Brahmsi ja Schützi looming. Kontserdipaikadeks on traditsiooniliselt Arnhemis „Musis Sacrum", Leeuwardeni teater „De Harmonie", Utrechtis Püha Peetri kirik, Haagi Uus kirik ning Amsterdami uus kontserdikeskus, peamiselt nüüdismuusika jaoks mõeldud Muziekgebouw.

Küsitakse, kas on võimalik kannatusajal läbi saada ilma Johann Sebastian Bachi muusikata. Peter Dijkstra veenab, et on võimalik, koostades väga huvitava kava kõikidest ajastutest pärit autoritega. Järgnevalt tuleks seda kindlasti ka tutvustada.

Avanumbriks on saksa helilooja Peter Corneliuse (1824-1874) „Requiem", vokaalteoste vahel ka instrumentaalpalad orelil – hollandi varajase klassiku Jan Pieterszoon Sweelincki (1562-1621) „Mein junges Leben hat ein End" (4 variatsiooni 6-st) ning „Toccata" (esitab Jan Jansen), seejärel austria modernisti Ernst Křeneki (1900-1991) „Prohvet Jeremiase lamentatsioonist" op. 93 esimene osa „In coena Domini: lectio prima". Vokaalteostest on kavas veel Johannes Brahmsi (1833-1897) motett „Warum ist das Licht gegeben" ning lõpetuseks Heinrich Schützi (1585-1672) leinamuusika kahele koorile ja continuole „Musikalische Exequien" op. 7. Vokaalnumbrite saateansamblis on kaastegevad ka theorbi- ja tšellomängija.

Madalmaade Kammerkoori kunstiline juht on 2011. aasta sügisest eesti noor dirigent Risto Joost. 2015. aastal asub tema postile noor hollandlane Peter Dijkstra, koori senine kauaaegne peakülalisdirigent. Teatavasti on koori põhinimekirjas vaid 11 lauljat, aga tavaliselt esinetakse 16-24-liikmelises koosseisus. On märkimist vääriv, et mitte Risto Joosti, vaid Peter Dijkstra uude kavasse on kaasa tegema kutsutud kaks Hollandiga seotud eesti lauljat, kes kuuluvad koori täiendusliikmete nimekirja ja on selles varemgi üles astunud.

Euroopa ühe vanema kammerkoorina on Madalmaade Kammerkoor nüüd 75 aastat vana ning siiani välja lasknud 75 plaati. Koori peadirigent oli lühemat aega (1998-2000) ka Tõnu Kaljuste, kes samal ajal oli varem asunud tööle Rootsi Raadio koori peadirigendina. Rootsi Raadio koori juht on aga ka praegu Peter Dijkstra, jättes koori endale alles Hollandisse peadirigendikski asudes. Nii käib Kaljustest palju noorem, järgmise generatsiooni hollandi muusik tõeliselt Kaljuste jälgedes ning on muuseas end täiendanud ka Tõnu Kaljuste meistriklassis.

Maria Valdmaa läks pärast Otsa-kooli Tallinnas õppima Haagi Kuninglikku Konservatooriumi, kus 2010 sai bakalaureuse kraadi varajase muusika laulu erialal. Praegu lõpetab ta samas magistriõpinguid. Sealmail ja mujalgi on ta korduvalt solistina ja ansamblitega üles astunud. Äsjasel Händeli-nimelisel lauljate konkursil Londonis võitis Maria II preemia ja publikupreemia. 27. aprillil on tal taas sooloesinemine Amsterdami Geelvincki Muuseumi mainekas salongis, klaveril saadab teda Urszula Danieliewicz.

Endrik Üksvärav lõpetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias magistriõpingud koorijuhtimise erialal 2011. aastal ning aastast 2012 täiendab end Haagi Kuninglikus Konservatooriumis varajase muusika laulu erialal. Esinenud vokaalsolistina paljudes kavades peamiselt Eestis. Õppinud ka trompetit ja metsasarve, esinenud mitmete kollektiivide dirigendina. Praegu on ta menuka kammerkoori Collegium Musicale kunstiline juht ja dirigent, kellega esinenud ja võitnud preemiaid mitmel maal.

nike-dunk-low-coast-uncl | nike air sport attack red bank blue Mid Linen - Grailify - nike sweet classic leather sneaker sandals