Priit Kuusk, ERP uudised 7. aprillil 2014

Dirigent Olari Elts juhatas oma uut kava Briti saarte ühe tuntuma kammerorkestri, Šoti Kammerorkestri (SCO) ees kontsertidega Edinburghis ja Glasgow's.

2007. aasta sügisel kutsuti Olari Elts ka selle nimeka kollektiivi peakülalisdirigendiks, ta oli ametis kuni 2010. aastani ja esines siis orkestriga sagedamini. SCO peadirigent on olnud 1987-1991 ka äsja Lääne-Saksa Kölni raadio orkestriga Tallinnas esinenud soomlane Jukka-Pekka Saraste, kes sai seal ametisse 31-aastasena. SCO armastabki väga noori muusikuid enda ees proovile panna ja neid arendada ning viis aastat tagasi sai 26-aastasena SCO peadirigendiks praeguseni itaalia juurtega briti dirigent Robin Ticciati. Ticciati sai käesoleva aasta algul veel mainekama ametiposti Glyndebourne'i Ooperi muusikadirektorina.

Olari Eltsi koostöö SCO-ga jätkub ning nüüd tõi ta orkestriga välja uue kava neljapäeval 3. aprillil orkestri kodulinna Edinburghi Queen's Hallis, reedel 4. aprillil oli kontserdipaigaks traditsiooniliselt Glasgow City Halls. Eltsi kavad paistavad alati silma teatud ootamatustega ja nüüdki olid siin kõrvuti ukraina nüüdishelilooja Valentin Silvestrov ja Wolfgang Amadeus Mozart.

Kava avas Valentin Silvestrovi pala „The Messenger" („Kuulutaja", 1997), mida Elts on ka varem juhatanud ning mida on palju kordi mänginud Kremerata Baltica. Silvestrovile järgneski vaid Mozart, tema üks populaarsemaid, Sümfoonia nr 40
g-moll KV 550 ning suurmeistri 12-osaline Missa c-moll KV 427. Siin olid nimekateks solistideks sopranid Elizabeth Watts ja Ruby Hughes, tenor Andrew Staples ning bassbariton Stephan Loges, kaastegev oli SCO koor. Kava reklaamis märgiti, et mõlema helilooja oopused on seotud nende naistega – Silvestrov kirjutas oma teose ta varalahkunud naise mälestuseks, Mozart aga arvestas missa loomisel oma tulevase naise, lauljatar Constanze Weberiga, kellele ta kirjutas missa ühe sooloosa „Et incarnatus est".

Olari Eltsil on seljataga menukad kontserdid Helsingi Linnaorkestriga ning Müncheni Kammerorkestriga Kölni Filharmoonias, ees aga esinemised Prantsusmaal Lyonis, taaskord Helsingis, siis Iirimaal Dublinis ning Lääne-Austraalias Perthis.

nike air force 1 low uv | WS327KA - Buy now New Balance 327 SEASONAL CLASSIC - adidas edge lux 120111741 black edition release