Priit Kuusk, ERP uudised 4. aprillil 2014

Tallinnas Nõmme muusikakooli saalis toimub laupäeval, 5. aprillil algusega kell 17 teeneka pianisti ja klaveripedagoogi Erna Saare austamine tema hiljutimöödunud 90. sünnipäeva puhul.

Pidulikule muusikaüritusele tulevad maestra Erna Saare arvukad klaveriõpilased konservatooriumi-muusikaakadeemia aegadest kuni Tallinna muusikakeskkooli aastatel tema käe all õpetust saanud noored pianistid ja teistegi erialade toonased õpilased. Aga muidugi tulevad ka mitmetel aastakümnetel tema kõrval töötanud paljud kolleegid, arvukad muusikalised sõbrad ning muusikalised tuttavad lähemalt ja kaugemalt.

Erna Saare pedagoogitee algas vahetult pärast Tallinna Riikliku Konservatooriumi kiitusega lõpetamist aastal 1948 ning kestis viis aastakümmet, kuni aastani 1998. Konsultatsioone on temalt saanud paljud veel pikka aega hiljem, kuni tänaseni. Praegu on Erna Saar Eesti Klaveriõpetajate Liidu auliige.

Veel palju pikem on Erna Saare sooloesinemiste aeg, sest oma esimese soolokontserdi andis ta 13-aastasena 1937. aastal Tartu Kõrgema Muusikakooli algosas õppides. Ja viimati salvestas ta oma esinemisi Klassikaraadios veel 2013. aasta lõpul. Ei saa kindel olla, et ta ei mängi meile laupäeval oma 91. eluaastal veel Nõmme muusikakooliski. Vähemalt kui, siis tema jaoks kõigi aegade klaverimuusika suuremat lemmikut Chopini...

Erna Saarest mõni aasta noorem kolleeg Leelo Kõlar kirjutab tema kohta jaanuarikuu Sirbis („Millest tuleb elujõud?", 17. I 2014): „Tema muusikalist väljenduslaadi ja pianismi ilmestavad kõlameisterlikkuse kõrval mõtteselge otsekohesus ja kujundlik arendus, kus agoogilised ja dünaamilised koostisosad on harmoonilises tasakaalus. Tema esitustest kostab südamest ja armastusega pakkuda tahtmine.
Suurt mõju on Erna Saarele tema sõnul avaldanud õpingutejärgne osalus Moskva konservatooriumi klaveriklassides väga tuntud pianistide juures nagu Heinrich Neuhaus, Jakov Flier, Grigori Ginsburg ja Aleksandr Johheles, rääkimata Tšaikovski-nimeliste konkursside klaverivoorude järjepidevast kuulamisest. See avardas silmaringi, tekitas uusi mõtteid, rikastas teadmisi ja elamusi kogu eluks..."

Muidugi, kõik otsesed muusikakontaktid said toona toimuda vaid idasuunal, kuigi Moskva klaverikoolkonnad on muusikamaailmas igati arvestatavad. Legendaarse professori Bruno Luki assistendi ja kolleegina töötades lisandusid mõnedki võimalused vaadata ka lääne suunas, eeskätt helisalvestuste abil.

Tema klaveriõpilaste mõttes juba vanavanaema staatuses Erna Saart on ikka ja jälle rõõmustav näha mõnel pianismiüritusel muusikaakadeemias, või klaverimuusika ja muulgi kontserdil Estonias ehk ooperietendusel maja teises tiivas. Rääkimata sellest, kui rikastav on temaga jutuajamine muusikaliste muljete ja mälestuste radadelt, või tema piiritu kogemuse najalt head nõu saada ükskõik missugusel muusikalisel teemal.

Parimat tervist ja õnnelikke päevi soovib maestrale igaüks meist, kel on olnud õnne teda tunda ja temaga Suures Muusikas koos olla. Sedasama ütleb ka Leelo Kõlar oma sünnipäevakirjutises: „Terve pikk elu on kulgenud klaverimängimise, selle õpetamise ja muusikakuulamise sees, mis kosutab hinge, annab tervist ja elujõudu ning rõõmu täna, iga päev. Soovime, et see jätkuks!"

Oakley MOD5 MIPS SNOW HELMET – ADULT - SneakersbeShops | boys nike jordan retro flyknit shoes women High OG Panda - air max 95 cool grey neon yellow - Grailify