Priit Kuusk, ERP uudised 31. märtsil 2014

Kõigil dirigentidel Järvidel, eriti aga maestro Neeme Järvil, on kevadkuu lõpp olnud pingeline ja põnev ning kevad jätkub huvitavate kontsertidega.

Pärast kontserte Šveitsi Romaani Orkestriga (OSR) koduses Genfis ja Lausanne'is viis Neeme Järvi oma orkestri kontserdireisile Saksamaale, Rootsi ja Norrasse, kusjuures kavasid paikkonniti muudeti. Esineti kõigepealt 19. märtsil Kölni Filharmoonia kuulsas suures saalis, kus kavas olid Joachim Raffi prelüüd „Romeo ja Julia", Johannes Brahmsi Kontsert viiulile ja tšellole orkestriga (nimekad solistid Vadim Repin ja Truls Mørk) ning Hector Berliozi „Fantastiline sümfoonia".

21. märtsil esines Neeme Järvi Šveitsi okestriga oma kauaaegses kodusaalis Göteborgi Kontserdimajas, siia oli Järvi valinud Felix Mendelssohni Sümfoonia nr 1, Brahmsi sama duokontserdi ja Carl Nielseni „Aladdini süidi". 22. märtsil mängiti Rootsis Vara Kontserdimajas ning 23. märtsil Oslo Ooperimajas, kus korrati Kölnis esitatud kava.

25. märtsil jõuti reisi ehk kõige kuulsamasse kontserdipaika, Berliini Filharmoonia suurde saali. Berliinis kõlasid Raffi „Romeo ja Julia", Max Bruchi Viiulikontsert nr 1 (solist Vadim Repin) ning Berliozi „Fantastiline sümfoonia". Neeme Järvi kontsert kujunes siin väga menukaks eelkõige „Fantastilise sümfoonia" harukordse esituse tõttu, misjärel tuli anda ka lisapala, Jean Sibeliuse „Finlandia".

28.- 30. märtsil dirigeeris Neeme Järvi Frankfurti Raadio Sümfooniaorkestri kolme külaliskontserti Austrias, võtnud orkestri üle Paavo Järvilt sama kavaga – 28. märtsil Innsbrucki Kongressimajas, seejärel Linzi Brucknerhausis ning siis 30. märtsil Viinis Musikvereini Kuldses saalis. Kavas olid Brahmsi Viiulikontsert, solistiks noor kuulus ameeriklanna Hilary Hahn, ja Anton Bruckneri Kolmas sümfoonia 1889. a versioonis.
Nii jõudis Eesti meisterdirigent vaid ühe nädala jooksul Euroopa kahte kõige kuulsamasse saali(!).

Paavo Järvi juhatas kokku kuus kontserti oma hiljutise orkestri, Frankfurti Raadio SO ees sama kavaga – kõikjal kõlas Brahmsi Viiulikontsert Hilary Hahniga solistina ning Bruckneri Sümfoonia nr 3 (1889. a versioon). Kontserdid toimusid 19.- 21. märtsil Frankfurti Alte Operis, 23. märtsil Düsseldorfi Tonhalles ja 24. märtsil Müncheni 'Gasteigis'. Plaaniväliselt võttis FRSO vastu veel kutse esineda Paavo Järvi juhatusel 26. märtsil sama kavaga Türgis Istanbulis, kus kontserdipaigaks oli İş Sanat Istanbul Hall. Nagu eelnevalt mainitud, andis ta orkestri ja selle kavagi üle Neeme Järvile, kes vaid ühepäevase ülesõidu järel hakkas saksa orkestrit juhatama nüüd Austrias.

Kristjan Järvi andis 22.- 23. märtsil aga kontserte Jaapanis Yomiuri Nippon Symphony Orchestra ees. Kontserdipaikadeks olid Tokyo Metropolitan Arts Theatre ja Yokohama Minato-mirai Hall. Kavas olid 3 osa Kristjani aatekaaslase, Absolute Ensemble'i kaasasutaja Gene Pritskeri teosest „Cloud Atlas Symphony", seejärel Erich Wolfgang Korngoldi Viiulikontsert D-duur, solistiks nooruke võluv korealanna Hyeyoon Park, ja Brahms/Schönbergi Klaverikvartett. 21-aastane Hyeyoon Park on ka varem Kristjan Järvi, aga ka meie Mihkel Kütsoni käe all mänginud.

Aprillikuu algus on oma geograafia poolest Järvidele jätkuvalt põnev – Neeme Järvi juhatab 3. aprillil juba Türgis Ankaras, seejärel Singapuris ning jõuab pärast kuu keskpaika Tōkyōsse. Kui Paavo Järvi sõidab aprilli algul Pariisi ja Hamburgi vahet, alustades 2. ja 3. aprillil oma Orchestre de Paris' ees Salle Pleyelis, siis Kristjan dirigeerib 3. aprillil samuti Pariisis, aga Prantsuse Rahvusorkestrit Châtelet' teatris ning jõuab nädala pärast juba Edinburghi Šoti Kuningliku Rahvusorkestri ette. Muuseas, mõlemal pool on temal kavas ka Arvo Pärdi muusikat.

JmksportShops , Chaussures, sacs et vêtements , Livraison Gratuite | Nike Blazer Low Platform Light Bone , AspennigeriaShops , air jordan 4 men retro , Release