4. aprillil 2014 toimub Tartus Eduard Tubina päev, kus Rahvusvaheline Eduard Tubina Ühing esitleb Tubina „Kogutud teoste" värskelt ilmunud III köidet helilooja 5. ja 6. sümfoonia partituuridest. Seega on Tubina Ühingu väljaandel ilmunud trükist kõik kümme Tubina sümfooniat.


Lisaks toimub H. Elleri nim Tartu Muusikakoolis konverents ja kammerkontsert Tubina helitöödest. Seejärel esitletakse dirigent Peeter Lilje mälestuseks 2013. a. Tubina Ühingu väljaandel ilmunud DVD videosalvestust Tubina 2. ja 5. sümfoonia ettekandega. Õhtul toimub Vanemuise teatri väikeses majas Eduard Tubina ooperi „Reigi õpetaja" esietendus Paul Mägi juhatusel. Kohapeal on võimalik soodushinnaga osta heliplaate ja noote Tubina loomingust. Ootame kõigi Eduard Tubina loomingu huviliste rohket osavõttu.

Eduard Tubina päev Tartus 4. aprillil 2014

12.00 Konverents Tartu H. Elleri nim Muusikakoolis
Vardo Rumessen – Eduard Tubina „Kogutud teoste" saamislugu.
Kerri Kotta – Tubina „Kogutud teoste" toimetamispõhimõtted.
Sonja Lehtonen – Mõningaid vaateid Eduard Tubina ooperile Reigi õpetaja.
Mart Humal – Tubina 1. klaverisonaadi esiettekande eelloost.
Mari Niitra – Tubina muuseumi minevik, olevik ja tulevik.
Eino Tubin – Tubina muuseumi arendamine.

14.00 Kontsert Tubina kammermuusikast
Esinevad Sigrid Kuulmann, Vardo Rumessen, Sten Lassmann.
Kavas: Eduard Tubina 2 prelüüdi ETW 30, Ballaad klaverile M. Saare teemale ETW 40,
Meditatsioon viiulile ja klaverile ETW 5, Viiulisonaat nr. 2 „Früügia laadis" ETW 56 ja Klaverisonaat nr. 2 („Virmaliste sonaat") ETW 44

15.00 Eduard Tubina „Kogutud teoste" III köite esitlus

15.15 Tubina 2. ja 5. sümfoonia ettekannete DVD videosalvestuse vaatamine

19.00 Eduard Tubina ooperi „Reigi õpetaja" esietendus Vanemuise väikeses majas. Juhatab Paul Mägi. Osades: Jassi Zahharov (RO Estonia), Mati Turi, Karmen Puis, Pirjo Püvi, Annaliisa Pillak, Merle Silmato (Soome RO) jmt.

Eduard Tubina „Kogutud teoste" väljaanne on ainulaadne ettevõtmine mitte ainult Eestis või Baltimaades vaid ka Põhjamaades, kus väljapaistvate heliloojate „Kogutud teoste" kirjastamine on riigi kultuuripoliitika oluline osa.
Tubina „Kogutud teoste" ettevalmistused algasid juba 1997.aastal. Selleks loodi Tartus 21. oktoobril 2000. a. Rahvusvaheline Eduard Tubina Ühing, kes sõlmis 22. oktoobril 2002 kultuuriministeeriumiga generaallepingu iga-aastase rahalise toetuse kohta kuni projekti lõpuni. Kuna Tubina autoriõigused kuulusid mitmetele Rootsi kirjastusele, siis sõlmis Tubina Ühingu esimees Vardo Rumessen Tubina helitööde kirjastusõiguste saamiseks 29. aprillil 2005. a. Stockholmis Rootsi Kuninglikus Muusikaakadeemias Tubina Ühingu ja erinevate Rootsi kirjastuste vahel lepingu Tubina „Kogutud teoste" väljaandmiseks.
Seega on E. Tubina „Kogutud teoste" väljaanne rahvusvaheline projekt, mille levitamist korraldab üle maailma Rootsi kirjastus Gehrmans Musikförlag.
Väljaande aluseks on Vardo Rumesseni koostatud eesti- ja ingliskeelne "Tubina Helitööde Temaatilis-bibliograafiline Kataloog", mis ilmus Tubina Ühingu ja Gehrmans Musikförlagi väljaandel ja Rootsi Kuningliku Muusikaakadeemia toetusel 2003. aastal.
E. Tubina "Kogutud teosed" koosnevad 33 köitest, kus on avaldatud kõik Tubina lõpetatud helitööd. Igas köites on avaldatud helilooja portree ja käsikirjade faksiimiled koos eessõnadega, milles on selgitatud väljaandmise põhimõtteid ja kirjeldatud teoste saamislugu ning ülesehitust. Kommentaarides on toodud üksikasjalised viited käsikirjadele ja helilooja eluajal ilmunud trükistele.
Kümme aastat kestnud ettevalmistuse tulemusel ilmus 15. jaanuaril 2008 Tubina „Kogutud teoste" 1. köide. Nüüdseks on Tubina „Kogutud teostest" avaldatud 12 köidet, mille trükiks ettevalmistamisega on tegelenud 20 inimest. Lisaks on trükitud ka orkestriteoste orkestrihääled. Väljaannet on toetanud Eesti Vabariigi kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Estonian American Fund, Rootsi Kuninglik Muusikaakadeemia ja Tubina Ühingu välisliikmed. Kõige selle juures on olnud väga suure tähtsusega Tubina Ühingu presidendi Neeme Järvi pühendumus ja toetus.
Kaasaegses maailmas, kus muusika sisulised väärtused on üha enam asendumas muusikaliste eksperimentidega ja kommertsiaalsete eesmärkidega, on iga rahvuskultuuri peamine probleem suuta ennast laiemalt teadvustada eelkõige suuremate ja tõsisemate muusikaliste ettevõtmiste läbi. Nüüd, kui Tubina sünnist on möödunud ligi 110 aastat, on saanud üha selgemaks ka tema loomingu suur kunstiline väärtus. Tubin on meie rahvuslik uhkus ning tema näol on meil kahtlemata tegemist Eesti kõige silmapaistvama heliloojaga. Kuigi Tubin elas üle poole oma elust Rootsist, jäi ta Eesti heliloojaks ja tema looming on ületanud kitsalt rahvuslikud piirid. Tubin on ainuke Eesti helilooja, keda on sageli võrreldud XX sajandi suurimate heliloojatega. Tubina tasemega heliloojat on meie hilisemas heliloomingus raske leida. Tubina loomingut peaks meie muusikapublik palju rohkem tundma, sest see peaks olema iga haritud inimese puhul iseenesestmõistetav. See on väärtuslik osa meie rahvuskultuurilisest varamust, samuti nagu Tammsaare romaanid, Marie Underi luuletused või Viiralti graafika. Selles mõttes on tema „Kogutud teoste" ilmumine väga oluline, mis aitab kaasa tema teoste laiemale levikule, sest Tubina muusika on seda väärt.

Rahvusvahelise Eduard Tubina Ühingu esimees Vardo Rumessen
                                                    tegevdirektor Kerri Kotta

Air Jordan 1 Low OG Neutral Grey (2021) (W) - nike free run womens 5.0 - 100 - CZ0775 | nike shox agile for men sale in america today show - CQ4227 - Buy now Jordan AIR JORDAN XXXV - 004