Tiina Kodumäe, Arsise mänedžer alates 1998. aastast ja kellamängija 1995. aastast

30. september 2013

 

Kakskümmend aastat käsikellamuusikat Eestis

 Kui mõelda, et esimene käsikell valmistati 1700. aasta paiku Inglismaal, mis teeb selle muusikainstrumendi vanuseks rohkem kui 300 aastat, siis kakskümmend polegi justkui tähelepanu vääriv number! Kakskümmend aastat ühe inimese või kollektiivi elus on aga päris pikk aeg.

 Arsise kellade ansambel saab 4. oktoobril 20-aastaseks. Kui 1993. aastal esimesed käsikellad Eestisse saabusid, ei aimanud meist keegi, et kahekümne aasta pärast tegutseb lisaks Arsise 8-liikmelisele põhikoosseisule mitmed noorte kontsertansamblid ja kellade koolid Tallinnas ning Tartus. Ühtekokku ligi 250 kellamängijat, kes kõik vähemal või suuremal määral osalevad Arsise kontserttegevuses. Samuti on märkimisväärselt kasvanud ansambli kellakogu. Tänaseks on see üks suurimaid komplekte omataoliste seas maailmas, mis valmistatud Malmark’i kellatehases USAs.

 Arsis võib uhkeldada üsnagi imposantse nimekirjaga kontserttuuridest, mis on aset leidnud 20 tegevusaasta jooksul. Nii on ansambel esinenud Lõuna-Aafrikas, Itaalias, Prantsusmaal, Saksamaal, Hispaanias, Inglismaal, Iirimaal, Rootsis, Norras, Soomes, Venemaal, Belgias, Lätis, Leedus, Portugalis, Poolas, Hollandis. Lisaks on korduvalt käidud tuuridel Kanadas ja Ameerika Ühendriikides.

 Koostööprojekte on olnud mitmete Eesti kollektiivide ning interpreetidega (ERSO, RAM, Rahvusooper Estonia Poistekoor ja solistid Rauno Elp, Oliver Kuusik jpt). Välismaistest artistidest on Arsisel olnud võimalus teha koostööd kitarrivirtuoosi Rémi Boucher’iga (Kanada), kellega möödunud aastal esineti muusikafestivalidel Ottawas ja Quebeci provintsis Kanadas ning käesoleval aastal Schleswig-Holsteini festivalil Saksamaal. Arsise etteasted on kõlanud prestiižsetes kontserdisaalides nagu Peterburi Filharmoonia suur saal või Oslo kontserdimaja. Korduvalt on kontserte antud Vilniuse Filharmoonia kutsel Leedus ja Läti kontsertorganisatsiooni Latvijas Koncerti korraldatud üritustel Riias. Samuti on ansamblil olnud au esineda Hispaania kuningapaarile, El Pardo Palees Madriidis.

 Esitades enamalt jaolt klassikalise muusika seadeid, on Arsise repertuaaris esindatud ka originaalmuusika. Teoseid on tellitud mitmetelt Eesti heliloojatelt nagu Peeter Vähi, René Eespere, Tõnu Kõrvits jt. Kõige tihedam koostöö on ansamblil olnud Peeter Vähiga, kelle suurteosed on kõlanud väljaspool Eestitki. Käesoleval aastal näiteks esitati tema Kellade Sümfooniat erinevatel klassikalise muusika festivalidel Poolas (Toruńi Lammerorkestriga) ja Soomes (Riga Sinfoniettaga). Esitajaks oli Arsise noorte ansambel ja dirigendiks Aivar Mäe.

 Aivar Mäe, kes esmakordselt tutvustaski kellamuusikat Eesti publikule, on seisnud Arsise ansamblite ees (ja sees) nii dirigendi, kunstilise juhi kui kellamängijana kõik need kakskümmend aastat. Olnud ametis direktorina Eesti Kontserdis ja alates 2009. aastast Rahvusooper Estonias, on tema juhiroll leidnud rakendust ka mitmetel kellamuusika-alastel koolitustel ja seminaridel Eestis, Soomes ning Ameerikas. Tema pakatav energia kellamuusika propageerimisel on nakatanud teisigi looma kellaansambleid nii Eestis kui mujal maailmas.

 Arsise kellade ansambli juubelihooaja raames on tulemas mitmeid kontserdiprojekte, mis vajavad kindlasti ära märkimist. Oktoobris esitatakse koos Eesti Rahvusmeeskooriga P. Vähi teost “Supreme Silence”, mis kõlab 11. oktoobril Jõhvi kontserdimajas, 12. oktoobril Pärnu kontserdimajas ja 13. oktoobril Estonia kontserdisaalis. Novembris tuleb välja ansambli 10. kauamängiv, mis kätkeb endas paremaid palasid läbi ansambli 20-aastase ajaloo. Juubelihooaja kulminatsiooniks on aga Arsise kellade ansambli jõulukontserdid, kuhu on oodata külalissoliste nii Eestist kui välismaalt.

 Palju õnne, Arsise kellade ansambel!

 arsis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Foto: Viljo Pettinen


 

JuzsportsShops , Achète, vends ou échange les vêtements, chaussures et accessoires que tu ne portes plus ! | New Air Jordan 1 Mid "Red Toe" University Red/White 2021 For Sale 554724 - nike air max 90 gray and infrared blue hair salon - 161